Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zwolnić miejsce na dysku c, poradnik, mało miejsca hdd

lukasker 07 Lis 2010 13:00 99962 11
 • #1 07 Lis 2010 13:00
  lukasker
  Tłumacz Redaktor

  Poradnik cały czas w budowie
  Jak zwolnić miejsce na dysku c, poradnik, mało miejsca hdd
  Spis Treści:
  Wprowadzenie
  Etap 1 Narzędzia systemowe
  Etap 2 Odinstaluj niepotrzebne aplikacje
  Etap 3 Wyłącz niepotrzebne funkcje Windows
  Etap 4 Usunięcie niepotrzebnych plików
  Etap 5 Kosz
  Etap 6. Defragmentacja dysku i usuwanie błędów
  Etap 7 Programy do porządkowania dysków
  Etap 8 Znajdowanie u usuwanie zbędnych plików i duplikatów

  Wprowadzenie:
  Producenci oferują coraz większe dyski, ale dzięki coraz szybszym łączom zapełniamy je coraz szybciej. Odwieczny problem małej ilości miejsca na dysku (na zdjęciu powyżej) dotyka każdego z nas. W takiej sytuacji mamy dwa wyjścia dokupić więcej miejsca (kolejny dysk) lub zorganizować i uporządkować nasze obecne zasoby. W kilku prostych krokach postaramy się przybliżyć jak to zrobić. Warto zanotować, że gdy zaczną się pojawiać informacje, że zostało mniej niż 10% wolnego miejsca jest to ostatnia chwila na zrobienie porządków, bo gdy dysk zapełni się w całości może się to skończyć niestabilnością systemu lub nawet nie możliwością uruchomienia Windowsa. Warto więc wyrobić sobie dobry nawyk i raz na jakiś czas np. dwa tygodnie porządkować zawartość swojego komputera.

  Etap 1 Narzędzia systemowe
  Porządkowanie najlepiej zacząć od narzędzi dostępnych w systemie np. Oczyszczania Dysku. Opcje tą znajdziemy klikając PPM na wybrany dysk twardy i wybierając właściwości.
  Jak zwolnić miejsce na dysku c, poradnik, mało miejsca hdd Jak zwolnić miejsce na dysku c, poradnik, mało miejsca hdd
  Zaznaczając wszystkie opcje, za jednym zamachem opróżnimy kosz, usuniemy ściągnięte programy, tymczasowe pliki internetowe, pliki tymczasowe, pliki błędów itd.


  Etap 2 Odinstaluj niepotrzebne aplikacje
  Większość markowych komputerów a w szczególności tabletów, jest sprzedawana z duża ilością preinstalowanego oprogramowania tzw. bloatware. W większości są to dodatkowe aplikacje dorzucone przez producenta, ale w rzeczywistości rzadko się z nich korzysta bo są ich lepsze odpowiedniki. Aby je usunąć wystarczy wejść do panelu sterowania i znaleźć opcje dodaj usuń programy. Zazwyczaj do komputerów dołączone są próbne wersje antywirusów, pakiety biurowe, programy do edycji, odtwarzania audio i wideo i cala masa innych. Łatwo je rozpoznać bo w zazwyczaj mają nazwę producenta naszego komputera, jak widoczny na zdjęciu poniżej HP.
  Jak zwolnić miejsce na dysku c, poradnik, mało miejsca hdd
  Jeśli nie mamy pewności czy jakiś program jest nam potrzebny lub po prostu nie wiemy co to jest i czy możemy go usunąć wystarczy poszukać go w menu start i sprawdzić. Jeśli dalej nie mamy 100% pewności, że dany program jest zbędny, nie usuwajmy go, bo choć w panelu sterowania nie ma żadnych części systemu bez których nie mógł by on działać, to np może się zdarzyć ze odinstalujemy sterownik od WLANu lub touchpada.

  Etap 3 Wyłącz niepotrzebne funkcje Windows
  Pozostajemy w tym samym menu, czyli panel sterowania->dodaj usuń programy. W tym samym okienku mamy link do opcji włącz funkcję systemu Windows. Na przykład statystyczny użytkownik Windows Vista nie będzie nigdy korzystał z: kompresja RDC, dodatki systemu windows vista ultimate, faksowanie i skanowanie w systemie windows, gry, obszar spotkań w systemie windows, składniki opcjonalne komputera typu tablet. Można je spokojnie odznaczyć co spowoduje ich de-instalacje.
  Jak zwolnić miejsce na dysku c, poradnik, mało miejsca hdd

  Etap 4 Usunięcie niepotrzebnych plików
  W systemie Windows jest wiele plików które możemy usunąć lub zmienić (zmniejszyć ich rozmiar). Jednym z takich plików, jest plik wymiany pagefile.sys. Jest to plik, który wspólnie z pamięcią RAM tworzący pamięć wirtualną komputera. Jest on domyślnie zakładany w katalogu głównym partycji systemu Windows, najczęściej oznaczonej literą C. Plik można przenieść na inną partycje/dysk lub zmienić jego rozmiar.
  Jak zwolnić miejsce na dysku c, poradnik, mało miejsca hdd Jak zwolnić miejsce na dysku c, poradnik, mało miejsca hdd Jak zwolnić miejsce na dysku c, poradnik, mało miejsca hdd Jak zwolnić miejsce na dysku c, poradnik, mało miejsca hdd

  Kolejnym plikiem którym warto się zainteresować jest plik hiberfil.sys, który jest używany przez Windows przy przejściu w stan hibernacji. Jest w nim zapisana zawartość pamięci RAM komputera w chwili przejścia systemu w ten stan. Ponieważ mało użytkowników korzysta z tej funkcji to plik hibernacji plik nie jest w zasadzie do niczego potrzebny.

  Plik usuniesz za pośrednictwem wiersza poleceń (w Windows XP: Start | Programy | Akcesoria | Wiersz polecenia) lub wpisując cmd w okienku szukaj w menu start (w Viscie i 7) i komendy:

  powercfg -h

  Do zmniejszenia rozmiaru pliku hiberfil.sys służy komenda:

  powercfg -h -X,

  gdzie X to wyrażona w procentach wielkość pliku po redukcji objętości (np. powercfg -h -75 zmniejszy plik hiberfil.sys o 1/4, powercfg -h -50 - o połowę).

  Inne pliki:
  Od czasu do czasu warto też ręcznie sprawdzić następujące pliki/foldery
  C:\Windows\Temp
  C:\Documents and Settings\nazwa_użytkownika\Ustawienia lokalne\Temp
  trafiają tam śmieci i pliki tymczasowe, zawartość obu folderów można spokojnie usunąć.

  C:\WINDOWS\system32\dllcache
  Jest to folder gdzie trzymane są kopię najważniejszych plików. Jeśli nie boisz sie reinstalować systemu, folder można śmiało opróżnić.

  C:\Windows\Help
  Tutaj trzymane są pliki pomocy, ale po co ją trzymać skoro wszystko można znaleźć na internecie. Aby usunąć ten katalog należy wyłączyć usługę pomoc (w programie Services.exe (Start->Uruchom->Services.exe, kliknij dwukrotnie na usługę Pomoc i Obsługa techniczna i wybierz z menu Uruchomienie na: Ręczny).).

  C:\Windows\SoftwareDistribution
  System przechowuje tu stare pliki instalacyjne Windows Update, aby usunąć folder, należy w pierwszej kolejności wyłączyć usługę Aktualizacji automatycznych (PPM na Mój Komputer, opcja zarządzaj, okno Zarządzanie Komputerem, Usługi i aplikacje | Usługi).

  Etap 5 Kosz
  Kosz rezerwuje pewną ilość miejsca na dysku, by przetrzymywać tam usunięty pliki. To zajęte miejsce można spożytkować. Opcje są dwie albo, zaznaczamy opcje by pliki nie trafiały do kosza a były od razu permanentnie usuwane albo zmniejszamy rozmiar zajmowany przez kosz.
  Jak zwolnić miejsce na dysku c, poradnik, mało miejsca hdd

  Etap 6. Defragmentacja dysku i usuwanie błędów
  W oczyszczaniu dysku i jego sprawniejszym działaniu może pomóc sprawdzenie błędów i defragmentacja. Dostęp do obydwu narzędzi uzyskamy klikając PPM na dowolnym dysku, wybierając Właściwości przechodząc do zakładki Narzędzia. Przy sprawdzeniu błędów pamiętajmy o zaznaczeniu opcji Automatycznie napraw błędy systemu plików.
  Jak zwolnić miejsce na dysku c, poradnik, mało miejsca hdd


  Etap 7 Programy do porządkowania dysków
  Z internetu możemy pobrać darmowe programy służące do konserwacji systemu i porządkowania dysków będące rozbudowanymi odpowiednikami Windowsowego oczyszczania dysku. Polecamy proste w obsłudze programy np. CCleaner, Odkurzacz czy System Mechanic.

  CCleaner

  Popularny, bezpłatny program służący głównie do ochrony prywatności. CCleaner (Crap Cleaner) umożliwia, za pomocą jednego kliknięcia, czyszczenie pozostałości po surfowaniu w Internecie tj. list odwiedzanych stron internetowych i pobieranych plików, ciasteczek (cookies), tymczasowych plików internetowych. Ponadto, pozwala na opróżnienie zawartości kosza, systemowego schowka, listy ostatnio uruchamianych programów, listy ostatnio otwieranych dokumentów (także w poszczególnych aplikacjach) oraz wielu innych... CCleaner umożliwia też na kontrolę nad programami uruchamianymi wraz ze startem systemu oraz optymalizowanie jego pracy dzięki usuwaniu tymczasowych plików i wyszukiwaniu potencjalnych problemów w rejestrze.

  Program CCleaner do ściągnięcia Tutaj

  Obsługa programu jest niezwykle prosta, po uruchomieniu po lewej stronie mamy do wyboru listę opcji, wśród których elementy do usunięcia są posegregowane od tych które każdy użytkownik może spokojnie usunąć, do tych które powinni używać jedynie użytkownicy bardziej zaawansowani. Po zaznaczeniu wszystkich potrzebnych nam opcji Uruchom CCleaner i czekamy na rezultat. Podobnie postępujemy z drugą zakładką czyli programy.

  Jak zwolnić miejsce na dysku c, poradnik, mało miejsca hdd Jak zwolnić miejsce na dysku c, poradnik, mało miejsca hdd


  CCEnhancer
  CCEnhancer jest małym narzędziem, które rozszerza funkcjonalność popularnego CCleanera o obsługę ponad 270 nowych programów, po których pozostałości zalegać mogą na naszym dysku.

  Program CCEnhancer do ściągnięcia Tutaj

  Obsługa programu jest niezwykle prosta, po instalacji wystarczy go odpalić i wybrać jedyna dostępna opcje czyli Download Latest, program sam ściągnie najnowsze informacje i zaktualizuje CCleanera i go uruchomi w celu usunięcia pozostałości na naszym dysku.
  Jak zwolnić miejsce na dysku c, poradnik, mało miejsca hdd

  Odkurzacz
  Odkurzacz to aplikacja do utrzymania porządku w systemie Windows. Umożliwia pozbycie się zbędnych obiektów zalegających na dysku. Codziennie przez aplikacje z których korzystasz tworzone są dziesiątki śmieci. Odkurzacz odnajdzie je, odpowiednio oznaczy, dokładnie opisze i umożliwi ich usunięcie.

  Program Odkurzacz do ściągnięcia Tutaj

  Jak zwolnić miejsce na dysku c, poradnik, mało miejsca hdd

  Program Odkurzacz jest również niezwykle prosty w obsłudze, wystarczy po instalacji wybrać opcje skanuj, i program sam znajdzie wszystkie niepotrzebne pliki, po czym dość dokładnie poinformuje nas co można usunąć. Jeśli zdecydujemy się na usunięci wybieramy opcje zaznacz i usuń, po czym zwolni się miejsce.

  Etap 8 Znajdowanie u usuwanie zbędnych plików i duplikatów
  Spacemonger
  Czasem warto przejrzeć nasz dysk, sprawdzając co się na nim znajduje, z pomocą przyjdzie nam SpaceMonger. Program ten skanuje wskazany dysk po czym wyświetla informacje o tym ile zajmują poszczególne pliki i foldery. Czasem może okazać się, że nasza kolekcja zdjęć którą już dawno zarchiwizowaliśmy na płyty lub inny dysk ciągle jest gdzieś niepotrzebnie ukryta. Lub okazuje się, że aplikacja lub gra, która myśleliśmy ze została odinstalowana pół roku temu ciągle znajduje się na dysku.

  Program SpaceMonger do pobrania Tutaj

  Jak zwolnić miejsce na dysku c, poradnik, mało miejsca hdd

  Zasada działania jest prosta, po uruchomieniu klikamy na wybrany dysk, po paru chwilach SpaceMonger pokazuje nam co i ile zajmuje na dysku. Należy ręcznie przejrzeć wyniki w poszukiwaniu zagubionych plików lub folderów.


  Chcesz pomóc innym użytkownikom Elektrody?
  Masz pomysł jak rozszerzyć, uzupełnić powyższy artykuł?
  Napisz wiadomość do autora tekstu lub zostaw swój pomysł w komentarzach.

 • #2 07 Lis 2010 13:24
  Reinawen
  Poziom 11  

  Dobrym narzędziem do usuwania plików tymczasowych, naprawy uszkodzonych rejestrów, usuwania niepotrzebnych rejestrów itp. jest także program ccleaner.

 • #3 14 Lis 2010 16:17
  Duduś74
  Moderator - Na Wesoło HydePark

  Można też co jakiś czas ( jeśli dużo programów instalujemy) usunąć punkty przywracania systemy, poprzez wyłączenie, a następnie włączenie tej funkcji.

 • #4 12 Sty 2012 23:25
  janusz5525
  Poziom 2  

  lukasker
  napisał:

  Cytat:
  Spis Treści:
  Wprowadzenie
  Etap 1 Narzędzia systemowe
  Etap 2 Odinstaluj niepotrzebne aplikacje
  Etap 3 Wyłącz niepotrzebne funkcje Windows
  Etap 4 Usunięcie niepotrzebnych plików
  Etap 5 Kosz
  Etap 6. Defragmentacja dysku i usuwanie błędów
  Etap 7 Programy do porządkowania dysków
  Etap 8 Znajdowanie u usuwanie zbędnych plików i duplikatów

  Sugerowałbym usuniecie duplikatów i wszelkich zbędnych plików przed wykonaniem defragmentacji. Unikniemy wtedy dodatkowej pracy dysku na przenoszenie plików, które i tak później usuniemy.

 • #5 27 Lis 2012 17:59
  rwachster
  Poziom 9  

  Bardzo fajny poradnik, dzięki nie wiedzieć tylko czemu u mnie powercfg -h nie działa :(
  Ale po kolei, od ponad pół roku jestem posiadaczem dysku SSD Samsunng 64GB na Windows 7 64bity.

  Do niedawna wszystko było ok, aż parę dni temu zorientowałem się, że zostało mi 500MB wolnej przestrzeni na dysku. Komp tak zmulił, że pomimo 8gb ramu (dobrego), intela iCore 5 II gen. komputer muli tak, że nie da się pracować.

  Inna sprawa, że specyfika moje pracy potrafi zabić te 8GB ramu dość szybko. Do niedawna jednak to nie przeszkadzało...

  Przy pomocy darmowego programu WinDirStat (polecam, wypasione graficzne przedstawienie sytuacji na dysku) dowiedziałem się, że mój pagefile.sys zajmuje 19,2 GB DYSKU !!!

  Jest jeszcze hiberfile.sys który zajmuje 5,9 GB.

  Po przeczytaniu powyższego artu się ucieszyłem, ale niestety. NIE działa u mnie kasowanie "pagefile.sys" wg. procedur podanych powyżej. Po prostu nic się nie dzieje.
  Tak samo NIE działa komenda powercfg -h by wywalić hibernację, dostaję odpowiedź "nieprawidłowy parametr - abu uzyskać pomoc użyj "/?".... Ręczne wyłączanie hibernacji nic nie wnosi (tak jakbym jej nie wyłączał)

  Jest to komp w biurze więc reinstalacja systemu to co najmniej 2 dni na co teraz po prostu mnie nie stać. Z kolei praca na tym kompie staje się prawie niemożliwa i już nie wiem co robić.

  Myślałem nawet o zakupie tego samego dysku 128MB i przeniesieniu systemu 1:1 na nowy dysk, ale nie wiem czy tak się da...

  Może znacie jakiś progs zajmujcy się jedynie pagefile.sys.

  POMOCY PLIZZZ

  Dodano po 49 [minuty]:

  no to z hiberfile.sys sobie poradziłem. Jest błąd w powyższym poradniku...

  prawidłowa komenda brzmi "powercfg -h off" , czyli się o off zapomniało ;)

  dodam tylko, że trzeba to w bić w trybie administracyjnym, czyli
  start>wszystkie programy>akcesoria> prawym guzikiem myszy naciskamy "wiersz polecenia" i potem "uruchom jako administrator"

  no to już mam 7 GB wolnego :) jest lepiej, duuuużo lepiej, jeszcze z tym cholernym pagefile.sys muszę powalczyć...

  pozdrawiam

 • #6 22 Mar 2013 15:52
  FazZi85
  Poziom 8  

  temat dobry i przydatny, jeszcze można by dodać do tego tymczasowe pliki z przeglądarek internetowych, gdzie są trzymane pliki, bo wiadomo że jak korzystamy z ff = firefoxa wczytujący się obrazek czy też jakiś dźwięk jest zapisywany na hdd.

 • #7 21 Kwi 2013 14:00
  Dydelmax
  Poziom 33  

  Witam.

  FazZi85 napisał:
  jeszcze można by dodać do tego tymczasowe pliki z przeglądarek internetowych

  Nie wydaje mi się, żeby było to konieczne, bowiem sam autor tematu napisał:
  lukasker napisał:
  CCleaner (Crap Cleaner) umożliwia, za pomocą jednego kliknięcia, czyszczenie pozostałości po surfowaniu w Internecie tj. list odwiedzanych stron internetowych i pobieranych plików, ciasteczek (cookies), tymczasowych plików internetowych.

  Pozdrawiam

 • #9 14 Sty 2015 17:13
  Hornik_666
  Poziom 2  

  Dysków SSD NIE NALEŻY defragmentować. Na prędkość to nie wpłynie, gdyż nie ma tam żadnych elementów mechanicznych. Jedynie straci się bezpowrotnie miejsce - dyski SSD mają strasznie ograniczoną ilość zapisów.

 • #10 15 Sty 2015 11:21
  szyszko
  Poziom 11  

  Witam,

  Wyłącz plik stronicowania, to pozostałość po poprzednich wersjach gdzie 512MB było luksusem i obecnie potrzebna gdy ktoś ma mało pamięci np. 2GB przy x64, wyliczana na zasadzie x2RAM + (2xRAM/2) czyli dla 8GB 16+8 i system Windows automatycznie ustawia sobie 14GB jako max. i min. 8GB.
  By się pozbyć pliku stronicowania wyłącz go - to sam się usunie po restarcie (Mój komp.-->Właściwości lub Panel sterowania-->System i zabezpieczenia--->System; następnie wchodzisz w "Zaawansowane ustawienia systemu"--->"Wydajność"--->"Zaawansowane"--->"Pamięć wirtualna"--->"Zmień" odznacz "Automatyczne zarządzaj...." najedz na dysk SSD, pewnie C: i ustaw na wartość 0 - zero).

  Przy Win7 i 8 GB programy typu AutoCad, CorelDraw, itd, do obróbki i konwersji filmów Video w rozdzielczości full HD, a nawet gry Wolfenstein i Battlefield 4 na max detalach, chodzą bez problemu. Dzięki odchudzeniu o ładowanie zbędnych usług i sterowników przy chodzącym Kaspersky 2015 i 2 innymi niezbędnymi dla mnie programami które są w obszarze powiadomień, łącznie z systemowymi 5 z gadżetami (zegarek, pogoda rozszerzona, GPU, LAN, CPU Meter), włączonym Areo, bluetooth, bitlocker, plus dodatkowe sterowniki do chipu 8182CE, USB 3.0, czytnika/nagrywarki kart inteligentnych, DVD wirtualny z Alcochol 120, które wszystkie pochłaniają 1.2GB RAM, zostaje 6.8GB na użytek programów, co w zupełności wystarcza do wszystkiego.

  Użyj paru programów do naprawy rejestru polecam użycie następujących: WnThuster (Solvusoft), Winoptimizer 11 (ashampoo), RegistryBooster lub PowerSuite 2014 (uniblue), RegTweker (najbardziej potencjalnie niebezpieczny bo analizuje logikę i potrafi usunąć nieprawidłowo skonstruowane wpisy np. instalacyjne), SystemMechanic Pro (iolo) i darmowych WiseRegCleaner i WiseDiskCleaner do oczyszczenia dysku i usunięcia wszystkich plików temp. i starych kopi instalacji win.update, cache przeglądarek itd. Co ciekawe i istotne, każdy z nich wykryje błędy (nie zdziw się jak w sumie okaże się, że wszystkie razem znajdą ci ok 5-6tyś błędów!), odchudzi rejestr ze śmieci, co przełoży się na jego przyspieszenie.

  Zanim odpalisz poszczególny program na wszelki wypadek zrób sobie manualnie punkt przywracania i to przed poszczególnym uruchomieniem każdego z programu, bo nigdy nic nie wiadomo.

  Do optymizacji ustawień systemu polecam Win7Manager (Yamisoft) przez 14 dni jest darmowy i w pełni funkcjonalny - zacznij w "I" od "optymization wizard", potem przejdź do zakładki "optymizer" - zaczynając od zakładki System Speed (tu zaznaczasz wszystko jak leci w każdej zakładce, jest to bezpieczne i skuteczne, nie ustawiaj tylko czasów zamykania na miń. tylko na 1/4, chya że masz index wydajności systemu powyżej 7,2). Potem wchodzisz kolejno do każdego segmentu z panelu Optimizer (posiadają w menu opcję "optymize", która robi analizę i podpowiada co jest zbędne do wyłączenia - okienko z listą i opisem do czego służy dana funkcja, więc masz możliwość wyboru odznaczenia). Po za automatyczną optymizacją z użyciem opcji "optymize", manualnie powywalaj/po odznaczaj za pomocą tego programu zbędne rzeczy (zawsze możesz je w razie co włączyć z powrotem), napiszę z grubsza zaraz które lub jeżeli masz odpowiednią wiedzę w miarę zaawansowaną, że wiesz co jest od czego, a nie podstawową to użyj darmowego programu autoruns (sysinternals) do wyłączania bezpośrednio w rejestrze usług, zadań, uruchamiania, a nawet sterowników (np. nieużywane zabytkowej magistrali AGP i ISA., obsługi procesora Intel jak używasz AMD i analogiczne Advanced Micro Devices (amd), gdy używasz procesora Intel, nVidia jak używasz karty Radeon i analogicznie gdy używasz nVidia, do tego wszystkie sterowniki RAID (jak nie używasz) i innych firm typu Adaptec, Qlogic, IMB, Broadcom i LSI (te co wymieniłem bezpiecznie możesz wyłączyć). Jednym słowem z harmonogramu zadań np. zbieranie danych i raportowanie błędów do Microsoft, śledzenie i monitorowanie - tracking (prawie wszystkie ma tylko charakter informacyjny i do microsoft celem poprawy jakości produktu lub wydajności), itp. Z menadżera rozruchu "Starup Manager" powyłączaj programy typu gg, skype, do obsługi tel. kom., auto-aktualizacje wszystkich programów, itd. (skype nie używasz chyba non-stop, więc możesz go uruchomić ręcznie z menu start wtedy gdy będzie potrzebny, tak jak i resztę programów np. do obsługi telefonów kom.) Z menadżera usług i auto-startu rejestru, czyli ładowania automatycznego przy rozruchu systemu wyłącz również programy i zbędne usługi te systemu windows, np. opcje tablet, winbio, czy karty inteligentnej jak nie używasz, usługę indeksowania, zdalnego pulpitu, ochrony rodzicielskiej, centrum akcji, messager, itd. Jak używasz program antywirusowy to też zaporę i defender bo się dublują. (wyłączając je na stałe, a te usługi z programów których używasz lub korzystasz sporadyczne ustaw na uruchamianie manualne, a nie auto). Po co ma się ładować automatycznie usługa aktualizacji np. adobe, java, google - skoro można ją przeprowadzić ręcznie i usługa wtedy też się automatycznie uruchomi, gdy będzie ustawiona na uruchamianie ręczne. Usługi Serwer i Stacja robocza, Diagnostyki, tez spokojnie może być przełączona na ładowanie manualne (ręczne). Podobnie ustaw na manualne ładowanie usługi programów skype, gg, aktualizacji windowsupdate, synchronizacji czasu, NETframework v3.5/4.x (wersję 2.0 wyłącz zupełnie), diagnostyki, WindowsLive, - uruchomią się automatycznie gdy będą potrzebne. To przyspieszy zdecydowanie ładowanie systemu i zwolni niepotrzebnie zajmowana pamięć. W programie antywirusowym wyłącz segmenty/moduły z których nie korzystasz np. klawiatura wirtualna, ochrona rodzicielska, skanowanie poczty wychodzącej, ochrona komunikatorów - jak nie korzystasz, itp. Wyczyść też wszystkie dzienniki zdarzeń (win7mgr w opcji security daje taką możliwość), zrestartuj komputer i zobacz jakie błędy masz przed i po czyszczeniu: C:\Windows\System32\eventvwr.msc
  (powinien być tylko jeden czerwony "volmgr" związany z wyłączeniem pliku stronicowania, bez znaczna).

  Do optymizacji dysku polecam SSD Tweaker (Elapamsoft). Na koniec przeprowadź defragmentację rejestru, oraz użycie opcji TRIM najlepiej programem producenta dysku przy z bootowanym systemie z płyty lub pendrive by program miał dostęp do całego dysku, gdyż nie wszystkie programy potrafią go "wyłączyć/odciąć" na chwilę.


  Niestety do pełnej funkcjonalności większość w/w programów do optymizacji rejestru muszą być w wersji registered (z wieloletniego doświadczenia wymieniłem te najbardziej skuteczne i przynoszące wymierne korzyści). Jak się poszuka w necie to da się znaleźć, choć filestube.com (po modernizacji do której zostali zmuszeni) już ci nie pomoże. W skrajnym wypadku jak czegoś już naprawdę nie będziesz mógł znaleźć to napisz do "węża" snike(malpa)bitmessage.ch - może zrobi ci prezent noworoczny dołączy do maila, a koleś sporo może ogarnąć (fakt w chinach nie obowiązują go umowy i prawo UE i USA), nawet rzeczy których szukałem kilka miesięcy - istotne, pisz krotko, zwięźle i nie poruszaj absolutnie żadnych tematów politycznych oraz naprawdę sam włóż w odszukane tego trochę inicjatywy i sam znajdź ile dasz radę bo jak napiszesz o wszystkie to na pewno usłyszysz, że jesteś leniem i lamerem który nie we do czego służą wyszukiwarki i dostaniesz figę z makiem, a nie zarejestrowany soft lub klucze - mój znajomy tak zrobił i dostał jeszcze celowo nie po angielsku tylko po chińsku odpowiedz, że cwani Polacy, 0 inicjatywy i chcieli by wszystko na gotowe w dodatku publikują kopie na chomikuj.pl dla zysku i dystrybutorzy blokują innym klucze, więc zaprasza do sklepów).

  Pozdrawiam

  PS. Generalnie nie jestem zwolennikiem dysków Samsunga i miałem do niedawna dysk SSD OCZ 128GB Vertex3 MI - R/W 550/520MB/s. Obecnie dałem się namówić na Samsunga z serii 850 Pro z V-NAND 512GB (10 lat gwarancji prod.) parametry R/W niby takie same, ale index wydajności sys. Windows dla OCZ był 7.6, a Szaisunga jest 7.9 i da się odczuć, że Samsung jest ciut szybszy choćby nawet po tym, że podczas ładowania systemu nie zdąży się pokazać logo Windows 7 bo na etapie rozwijania kulek pokazuje się plansza logowania, a przy OCZ zdążyło się już pokazać całe logo (wreszcie mam index całego kompa 7,9 i to na AMD 8350 tylko trochę podkręconej z wagi na stand. wentylator i by była 100% stabilność na 4.2Ghz/4.4 Turbo). Pewnie to zaleta nowszej generacji, choć OCZ miał IOPS 100.000, a Samsung 90.000. Dodatkowy plus to, że się wyłącza gdy nie jest aktywny. W tym konkretnym przypadku polecam ten model, bo jeżeli chodzi o HDD to na 10 dysków innych firm (np. Seagate, WD - najmniej awaryjny), które trafiają do naprawy lub reklamacji to 6szt z nich Samsung.

 • #11 18 Sty 2015 16:58
  tambi
  Poziom 7  

  A ktoś wspomniał o tym , że ccleaner psoci w windowsie np potrafi usunąć sterownik ?

 • #12 19 Sty 2015 09:34
  szyszko
  Poziom 11  

  tambi napisał:
  A ktoś wspomniał o tym , że ccleaner psoci w windowsie np potrafi usunąć sterownik ?

  Nie wiem bo nie testowałem tego, wiec raczej nie było godne zwrócenia mojej uwagi. Ponad to ja mam taki zwyczaj, że patrzę co chce usunąć dany program zwracając uwagę na programy które są zainstalowane (czasami cudzysłów w linijce rejestru jest postawiony w środku, a nie na końcu "wyrażenia" i już taki program wykryje go jako niewłaściwą czy pustą instalację). Spotkałem się parę razy z taką sytuacją gdzie autor programu nie dopracował tego i nagle zginął mi on z listy zainstalowanych programów, choć oczywiście był i działał.

  Te które wymieniłem należą do bezpiecznych, choć RegTweaker potrafi czasami namieszać przy Junk File, szczególnie w przypadku systemów x64 (WOW64).

  Pozostałe nie wyrządziły krzywdy na kilkadziesiąt komputerów PC i tyleż samo laptopów różnej generacji (zarówno na platformach AMD jak i Intel, oraz modelami nowymi i7 4-tej generacji i FX8350 z przed kilku miesięcy, jak i tymi z przed 10 lat na XP - przy Yamicsoft - trzeba wylko wybrać odpowiednią wersję do XP WinXPmanager, a przy "8" Win8manager), które nimi obrabiałem, pomimo tego, że przy pierwszym uruchomieniu wykrywały kilkadziesiąt lub nawet ponad 300 błędów. Istotne by dla własnego bezpieczeństwa, przed użyciem każdego programu zrobić manualnie punkt przywracania (nie wszystkie z nich mają taką opcję lub automatyczne skonfigurowaną), a po każdej optymizacji danym programem zrobić restart systemu i wtedy wiemy czy wszystko jest OK lub który program coś narozrabiał i co.

  Przy PowerSuite2014 (dość potężne i zintegrowane narzędzie z paru odrębnych pakietów tej firmy) trzeba uważać tylko przy "System Setting to Optimize", by nie wyłączyć czegoś (np. interfejsu wyglądu bo nam się podoba, choć zwalnia system, jak np. max i min. okienek z animacją i dźwiękiem) lub z czegoś nietypowego z czego korzystamy (jak np. usługi gdy korzystamy z oprogramowania do sterowania jakimś urządzeniem które umieszcza swoją usługę, a nawet niekiedy i sterownik). Generalnie niekiedy różne są konfiguracje i peryferia oraz preferencje użytkowników i nie każdy się ogranicza do standardu, ale generalnie oceniam to niebezpieczeństwo na max 2% - zaleta jest taka, że wtedy można wejść w opcję i odznaczyć by było to ustawienie ignorowane i nie zostanie już optymizowane. Podobnie ma się sprawa przy przydatnej opcji aktualizacji sterowników, jest możliwość porównania wersji i producenta, więc można podjąć decyzję nawet na logikę, oczywiście program przed każdą aktualizacją robi punkt przywracania.

  Iolo SysemMechanic Pro, ma z kolei takie zalety jak bdb. rozbudowaną analizę rejestru i w 100% bezpieczną opcję czyszczenia go, a co najważniejsze defragmentację i to b. solidną rejestru - POLECAM wykonanie jej na samym końcu po wykonaniu "czyszczenia" systemu wszystkimi już programami, gdyż jako jedyny robi to solidnie restartując system i przeprowadzając ją nie ładując systemu, przez co ma dostęp do wszystkich gałęzi rejestru, także tych chronionych przez programy antywirusowe i zładowane sterowniki i usługi. Kolejna warta uwagi opcja to "100%" backup rejestru - nie jednym w całości plikiem, tylko oddzielnymi segmentami (default, system, sam, security, software, components, elam, również co jest unikalne, plików ntuser.dat z ustawieniami usług - ServiceProfiles: LocalService i NetworkService, oraz osobno każdego użytkownika plików ntuser.dat i UsrClass.dat, oraz kopi BCD czyli sektorów dysku MBR i boot managera). Dzięki temu precyzyjnie zawsze można ręcznie odpalić system np. linuxa lub jakiejkolwiek płyty "ratunkowej" i przekopiować konkretne lub wszystkie pliki manualnie, czy też za pomocą do tego celu programu restore.bat, który automatycznie sam wszystko umieszcza tam gdzie trzeba i mamy dokładnie cały rejestr w wszystkimi ustawieniami odzyskany. Program ten posiada również opcję defragmentacji dysków SSD (zalecam jednokrotne uruchomienie na sam koniec - pomimo tego, że teoretycznie to nonsens to praktycznie nawet z opisu zasady działania logicznie użycie tego narzędzia ma sens. Jeżeli chodzi o defragmentację HDD posiada prócz typowej defragmentacji, opcję specjalnej dokładnej pliko-defragmentacji, polegającej na "układaniu od nowa" (niestety czasochłonne) programów folderami, tak że program wczytywany jest "jednym ciągiem" z kolejnych sektorów (wszystkie jego elementy znajdują się obok siebie). Programy które są używane i blokowane przez system, są jednorazowo defragmentowane po restarcie systemu jeszcze przed jego wczytaniem (podobnie jak chkdsk dysku z startowego z Windows).

  Nie będę opisywał każdego z nich, ale reasumując - przetestowałem dziesiątki programów tego typu i wiem co poszczególne z nich potrafią w praktyce. Wybrałem zestaw najbardziej efektywny (również w ocenie innych znających się na tym osób), gdyż każdy z wymienionych w poprzednim moim poście programów ma funkcjonalne narzędzie lub opcję, której brak w innym. Po uruchomieniu wszystkich wymienionych programów, ma się dość solidnie oczyszczony i z optymizowany system, co widocznie przekłada się na jego przyspieszenie - szybkość ładowana systemu i wczytywania oraz działania programów. Takie oczyszczenie "higiena" raz na miesiąc czy na kwartał (w zależności od intensywności używania komputera) jest jak najbardziej wskazana.
  Jeżeli komuś moje wskazówki pomogły to miło, że nie produkowałem się na darmo:-(

  Pozdrawiam.

  BTW. Wskazane jest również co jakiś czas odkurzenie, (przy wyłączonym komputerze z sieci) za pomocą pędzelka (może być nowy zwykły, wąski malarski, do malowania futryn, bo chodzi o mechaniczne "wzruszenie" kurzu dotarcie do radiatorów, zakątków łopatek wiatraków i otworów wlotów i wylotu powietrza, itp., nie zapominając o zasilaczu) przy włączonym odkurzaczu by od razu całość kurzu była zasysana do środka. Na koniec można użyć szczotki która jest w zestawie odkurzacza, by zebrać już wszystko z grubsza z płytek i dołu obudowy.

  PS. Do moderatora: Sorry, ale zdaje się, że powstał offtopic konserwacja komputera:-) Nie będę już zaśmiecać tematu.

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME