Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Praca transformatora trójfazowego na dwóch fazach

07 Lis 2010 13:42 2447 11
 • Poziom 23  
  Jak w temacie uzwojenia pierwotne i wtórne połączone w gwiazdę. Chodzi o migomat ze zniszczonym jednym uzwojeniem pierwotnym. Taka pseudo naprawa ma polegać na usunięciu uszkodzonych uzwojeń(pierwotnych i wtórnych) z jednej kolumny. I przejściu na pracę na dwóch fazach. Podkreślam że nie będzie to praca międzyfazowa.
  Jak myślicie będzie to działać czy trzeba się liczyć z przykrymi niespodziankami?
 • Poziom 39  
  Należy liczyć się z tym, że moc będzie ograniczona do 2/3 znamionowej.
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  Trzeba się liczyć z przykrymi niespodziankami, gdyż równie istotne są przekroje przewodów (drutu lub płaskownika) nawiniętych na kolumnach, oraz przekładnia i napięcia. Urządzenie ma pracować na 230V?
  Należy przezwoić uszkodzone cewki i cieszyć się sprawnym urządzeniem.
 • Poziom 23  
  Cewki pierwotne są na 230 V. Przeróbka polega na doprowadzeniu przewodu N do punktu zerowego i usunięcu uszkodzonych uzwojeń z jednej kolumny. Zdaję sobie sprawę ze spadku mocy ,że bedą pracować tylko 4 diody.Po przemyśleniu skłaniam się do zdania że na 90% będzie działać poprawnie. Do napisania tego pytania skłonił mnie marny los silników w których zabrakło fazy. Przewininęcie nie jest możliwe ze względu na koszt,wola właściciela.
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  A jaki jest przekrój tego rdzenia, przekrój drutu na uzwojeniu pierwotnym i wtórnym?
 • Poziom 23  
  kolumna ok 35 cm kw
  pierwotne fi 2 mm
  wtórne 4,5x8 mm
 • Poziom 42  
  Będzie gorzej spawał... nieco. Jak napisano moc spada o 1/3 więc np na 10 stopniowym przełączniku prądu nie podjezdzasz więcej niż 6. Reszta na 100% bedzie ok.
 • Poziom 21  
  Wydaje mi się że utrata mocy to jedno, drugi problem to dławik wyjściowy. Przy 2 fazach przebieg z prostownika zacznie tętnić znacznie bardziej i może się okazać że łuk będzie niestabilny i pryskający. Tak jak powiedział Akrzy - przewijaj żeby nie spowodować kolejnych uszkodzeń.
 • Poziom 39  
  Niestety spawać nie będzie. Napięcie pozostanie bez zmian, ale natężenie spadnie o 30%, efekt brak przetopu i palenie drutu.
 • Użytkownik obserwowany
  Koledzy tam będą 2 cewki pierwotne połączone rónolegle , bo i tak były na 220V.
 • Poziom 42  
  Będzie spawał tylko łuk będzie mniej stabilny. Jednak jeśli w nieaktywnych cewkach bedzie zwarcie międzyzwojowe i nie odwiniesz ich to uwalisz trafo...
 • Poziom 39  
  Jeśli za spoinę uznać popalony drut to tak, transformator BEZ-360 pp, uzwojenia połączone w gwiazdę. Jedno w stanie zwarcia, odłączone, na pozostałych próby spawania. Efekt drut topił się na powierzchni materiału brak przetopu. Z obserwacji woltomierza i amperomierza wyszło, że o ile nap. się nie zmieniło to natężenie spadło o 30%. Zbyt wysokie napięcie łuku powoduje duże odpryski i brak przetopu.