Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co oznaczają uprawnienia kategoria e1

07 Lis 2010 20:53 23064 5
  • Poziom 15  
    Witam mam pytanie mianowicie zdałem egzamin państwowy na uprawnienia elektryczne wszyscy moi znajomi mają kategorie E a ja posiadam kategorie E1 ,
    nigdzie nie mogę znaleźć informacji o czego ta kategoria mnie upowarznia ?.

A chodzi o to że mam wpisane :obsługa,konserwacja,remonty,montaż,oraz
    aparatura kontrolno_pomiarowa oraz urządzenia i instalacje automatycznej regulacji sterowania i zabezpieczeń urządzeń i instalacji wymienionych w pkt.

i tu jest przekreślone 1.9 a wpisane 2,5 co oznacza ten punkt bo nie moge znaleźć ?.

Czy mogę na tej kategorii dokonywać odbiorów instalacji odgromowych ?

Wewnątrz mojej firmy ?

Może ktoś wie albo wie gdzie znaleść informacje na temat tego punktu ?

Proszę poprawić pisownię postu. Pkt 8.2 i 15 regulaminu. [retrofood]
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Eksploatacja w zakresie grupy1 (w skrócie E1)

GRUPA 1. Sieci, urządzenia i instalacje elektroenergetyczne wytwarzające, przesyłające i zużywające energię elektryczną:
    1. Urządzenia prądotwórcze przyłączone do krajowej sieci elektroenergetycznej bez względu na wysokość napięcia znamionowego.
    2. Urządzenia, instalacje i sieci elektroenergetyczne o napięciu nie wyższym niż 1kV.
    3. Urządzenia, instalacje i sieci o napięciu znamionowym powyżej 1kV.
    4. Zespoły prądotwórcze o mocy powyżej 50 kW wzwyż.
    5. Urządzenia elektrotermiczne.
    6. Urządzenia do elektrolizy.
    7. Sieci elektrycznego oświetlenia ulicznego
    8. Elektryczna sieć trakcyjna.
    9. Elektryczne urządzenia w wykonaniu przeciwwybuchowym.
    10. Aparatura kontrolno-pomiarowa oraz urządzenia i instalacje automatycznej regulacji, sterowania i zabezpieczeń urządzeń i instalacji wymienionych w pkt 1-9.

Ciebie jak sądzę dotyczą punkty 2 i 5 uprawniające do "wykonywania i zajmowania" się np. instalacją odgromową. Aby odbierać i podpisać się- to nie wystarczy :wink:
  • Poziom 15  
    Zakreślone nie mam nic standardowy blankiet jedyne co mam zakreślone to właśnie zmiana punktu 1,9 na pkt 2,5 .

I teraz zastanawiam się co lepsze ?

Do tego szef nic mi nie powiedział żebym zrobił instalacje odgromowe więc tego nie zgłaszałem a teraz okazuje się że by mi się przydało .

Jak poczytałem to te moje uprawnienia nic nie dają wnoszę ze nie potrzebnie kasę wywaliłem.
  • Poziom 20  
    By móc odbierać i podpisywać to trzeba mieć uprawnienia typu D - dozorowe . Na kategorii E to tylko prace przy urządzeniach.
  • Poziom 2  
    pytanie dotyczące punktu 8, jeżeli ktoś ma takie uprawnienia to może pracować tylko na sieci trakcyjnej?? , ale napięcie na PKP to 3kV a sieć tramwajowa ma 650V to czy nie powinno być wpisanie dodatkowo punkt 2 lub 3 ??? w zależności od napięcia ???
  • Poziom 30  
    Wystarczy sieć trakcyjna, dlatego jest jako osobny punkt.
    Punkt 2 i 3 tyczy się sieci i instalacji energetycznych i nie ma nic wspólnego z trakcją.