Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wybór oświetlenia do garażu-warsztatu

skorpion1272 07 Nov 2010 21:30 4859 5
    skorpion1272
    Level 18  
    Witam!
    zastanawiam się nad wyborem oświetlenia do garażu który służy też jako warsztat.
    Myślałem nad zamontowaniem świetlówek jarzeniowych. I o ile jako oświetlenie główne myślę że się nadają, ale nie wiem czy nadają się jako oświetlenie stołu na którym często są wykonywane naprawy itp. Chodzi mi głownie o to czy są zdrowe dla wzroku człowieka? Obecnie mam zamontowany halogen 150W, ale świetlówki byłyby oszczędniejsze. Także nie wiem które oświetlenie będzie lepsze? a może zwykła żarówka bańkowa?
  • Helpful post
    ciuqu
    Level 38  
    Oświetlenie żarowe jest przyjemniejsze i zdrowsze dla oczu, jednak nie energooszczędne, możesz dać świetlówki ale dwie aby wyeliminować efekt stroboskopu i nie za nisko nad głową jako doświetlenie stanowiska, poczytaj też trochę w przepisach, są pewne ograniczenia odnośnie stosowania świetlówek. Jako główne oświetlenie daj punktowy halogen 35-50W coś w rodzaju lampki biurkowej na ruchomym wysięgniku, lub w ogóle tylko "lampkę biurkową" bez świetlówek.
    Pracując na warsztacie wzrokiem ogarniasz tylko interesujące Cię miejsca więc oświetlenie punktowe wystarczy.
    Halogen 150W to raczej do oświetlania przestrzeni.

Dla przykładu
    2 świetlówki rurkowe 18W = 36W - światło nie za jasne, rozproszone.
    Halogen punktowy 35W - światło jasne skupione w danym punkcie.

O żarówkach bańkowych zapomnij, to już zabytek, niedługo i tak je wycofają.

Pozdrawiam
  • Helpful post
    User removed account
    User removed account  
    skorpion1272
    Level 18  
    Czyli lepiej zostać przy halogenie nad stołem?
  • Helpful post
    Kaz K
    Level 20  
    Ja bym założył lampy świetlówki + oświetlenie tradycyjne żarowe nad samym stanowiskiem.
    A co do "zabytku oświetlenia żarowego" jak jeden z kolegów napisał to nie całkiem prawda. To zwykły lobbing firm produkujących oświetlenie energooszczędne. Na zachodzie , jak wyczytałem w jednym z pism branżowych elektrycznych takie świetlówki energooszczędne stosuje się w biurach i zakładach i to głównie w ciągach komunikacyjnych (nad stanowiskami pracy stosują oświetlenie żarowe) . W domach prywatnych dalej jest stosowane oświetlenie tradycyjne ze względu na szkodliwość dla oczu oświetlenia świetlówkami. A u nas jak zwykle następuje przegięcie , że UE nakazuje i musi być zrobione.
    skorpion1272
    Level 18  
    Dziękuje bardzo za porady!
    Zrobię tak jak radzicie, czyli zostawię do oświetlania stołu lampę którą mam, a jako oświetlenie główne wybiorę świetlówki liniowe.