Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pralka electrolux lawamat 46000

07 Lis 2010 22:19 4007 14
 • Poziom 10  
  Kupiłem pralkę electrolux lavamat 46000 i tyle co skończyła się gwarancja padła. Po naładowaniu następnego prania nie odezwała się. Nie świeci nawet żadna kontrolka a prąd do programatora dochodzi a po przekręcenie w pozycję różną od zera jest przejście. Nie dochodzi natomiast napięcia do blokady drzwiczek. W serwisie powiedzieli mi że trzeba wymienić moduł a to dosyć duży koszt dla mnie rencisty. Może ktoś by mi doradził w tej spawie albo podesłał schemat modułu.Tabliczka wygląda tak: electrolux Mod. L46000 Typ 210C4430 Nr. prod.9313212501 02 Fert nr.82500042. Tabliczka modułu :Electrolux 132541613
  451530112 0506608

  ENU5301121427273
 • Poziom 38  
  Sprawdź triak sterujący blokadą.
 • Poziom 10  
  A pod jakim oznaczeniem będzie on się znajdował na module? Myślę że tych triaków jest więcej na tej płytce. Czy mam przesłać zdjęcie tego modułu.
 • Poziom 38  
  Zdjęcie się przyda a triak będziesz musiał odnaleźć po kablach idących do blokady.
 • Poziom 10  
  sprawdzałem tego niby triaka ale mi to wychodzi prędzej na tyrystor bo jak podłączylem do nóżki 6 minus a do 2 i 3 plus i dotknąłem minus do nóżki czwartej to trzymał żaróweczka świeciła to myślę że jest dobry.Ale po zamontowaniu do pralki dalej nie ma przejścia i żadna kontrolka nie świeci. Nie wiem co mam dalej działać.

  Dodano po 9 [minuty]:

  chciałem tu jeszcze dodać że po zmianie biegunów ten niby triak nie trzymał a jego oznaczenie wygląda tak:ACS1026T poniżej jest EK814 lub EkB14 trudno na nim odczytać.
 • Poziom 10  
  ja patrzyłem w katalogu to pod tym oznaczeniem znajduje się tyrystor a nie triak ale to nie ma znaczenia ważne zeby był sprawny.
 • Poziom 10  
  Znalazłem w pobliżu tego jeszcze triak o symbolu K813 LNK304GN 53142F z góry ma trzy nóżki a z dołu cztery. prosiłbym o podanie mi gdzie podłączyć plus a gdzie minus i bramkę

  Dodano po 5 [minuty]:

  Z tego linku niewiele się dowiedziałem bo nie jestem dobry w tym języku ale ten triak jest mi podejrzany.
 • Poziom 38  
  pralka electrolux lawamat 46000
  Na tym obrazku wszystko jest wyjaśnione. (konkretnie wyprowadzenia)
  (G-bramka, com-anoda1, out-anoda2)

  P.S. Nie szukaj jakiś "podejrzanych elementów" tylko dojdź po kabelkach z blokady aż do uszkodzonego triaka, wtedy będziesz pewny że to ten właściwy.
 • Specjalista AGD
  W pierwszym poście pisałeś że nie świeci się żadna kontrolka , gdyby to była tylko blokada to świeciła by się jakaś od wyboru programu i szybkości obrotów wirówki. Może być coś więcej i bez obustronnego zdjęcia modułu się chyba nie obejdzie.Dobrze by było też gdybyś zamieścił zdjęcie ścianki czołowej pralki byśmy lepiej przypomnieli sobie ten model bo nikt tu nie ma komputera w głowie a jak zobaczy wygląd pralki to może coś skojarzy ze swojego zawodowego doświadczenia. Pozdrawiam.
 • Poziom 10  
  Sprawdzałem tego triaka i co się okazało: otóż po podłączeniu plus do com, minus
  do OUT i po krótkim dotknięciu minusem na bramkę triak trzymał i żaróweczka świeciła natomiast jeżeli zmieniłem bieguny minus do COM a plus do OUT i po dotknięciu do bramki czy to minusem czy plusem nic się nie dzieje a powinno załączać w obie strony. Już zamówiłem nowy jak przyjdzie to zobaczymy czy pomoże ale to już w przyszłym tygodniu.

  Dodano po 8 [minuty]:

  Z wysyłaniem zdjęć to mam trochę problem bo komputer mam niedawno i jeszcze nie opanowałem wszystkiego czasem mi się uda wysłać a czasem nie.

  Dodano po 37 [minuty]:

  mam jeszcze pytanie co oznaczają na rys. te oznaczenia NC.
 • Poziom 38  
  NC-to styki niepodłączone.
 • Poziom 10  
  Bardzo dziękuję za informacje.
 • Poziom 10  
  Wymieniłem ten tyrystor co idzie od blokady drzwiczek ale nic nie pomogło.
 • Poziom 10  
  Machefi miał rację. Trzeba się było najpierw zająć tym żeby zaświeciły kontrolki. otóż poszedł układ LNK304 GN. Został wymieniony i pralka pracuje.