Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DAF XF. 2001r. Skąd 24V na przetwornicę 24/12V ?

Scania 07 Lis 2010 22:36 5069 6
  • #1 07 Lis 2010 22:36
    Scania
    Poziom 14  

Witam Szanownych forumowiczów. Jest problem. Kolega zamiast akumulatorów podłączył na chwilę na klemy napięcie z prostownika do ładowania. Twierdzi, że coś zachrobotało jakby jakiś przekaźnik i stracił zasilanie radia i CB (12V). Wszystkie bezpieczniki oczywiście już zostały sprawdzone i nic. PO podniesieniu tablicy z bezpiecznikami doszedłem do przetwornicy i tu pytanie: do przetwornicy dochodzą dwa różne 24 volty (z różnych prawdopodobnie miejsc). Mam 24V a po zredukowaniu 12 z górnego złącza natomiast brak jakichkolwiek napięć na dolnym złączu (prawdopodobnie o większej wydajności prądowej). Skąd dostaje się to drugie napięcie ?. Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

1 6
  • #2 07 Lis 2010 22:42
    kwok
    Poziom 39  

jak sądzę przetwornica jest podwójna tzn dostaje dwa zasilania i ma dwa wyjścia 12V (takie zwykle są w dafach)
    jedno zas jest przez bezpiecznik bezpośrednio z aku, drugie powinno się pojawić po włączeniu zapłonu
    nie jestem pewny czy mam dokumentację do XF 2001r ale jutro wieczorem postaram się sprawdzić
    dobrze byłoby gdybyś powiedział jaka jest kabina

0
  • #3 07 Lis 2010 22:48
    Scania
    Poziom 14  

Przetwornica oczywiście podwójna, na razie brakujące 12V wziąłem z tej pierwszej, ale to nie jest dobre rozwiązanie na dłużej. Jaka kabina, o co zapytać, teraz zapewne śpi bo w nocy wyjeżdża. Dzięki za zainteresowanie.

0
  • #4 07 Lis 2010 23:08
    kwok
    Poziom 39  

jaka kabina? chodzi o wielkość - z tego co pamiętam były 3 rodzaje (L, XL, XXL albo jakieś podobne oznaczenie) generalnie różnią się wysokością
    a tak w ogóle to nie jestem pewien czy ma to jakieś znaczenie - to tak dla pewności

0
  • #5 07 Lis 2010 23:20
    Scania
    Poziom 14  

Kabina: dwa łózka z tyłu (nie u góry),bez klimy, wysoka. Dodam, że wszystkie inne funkcje elektryczne działają prawidłowo: okna, szyber, oświetlenie, centralny zamek. twierdzi, że brzęczał jakby przekaźnik ale wszystkie one spełniają swoje funkcje, więc chyba to nie to.

0
  • Pomocny post
    #6 07 Lis 2010 23:55
    kwok
    Poziom 39  

zobaczę w schemacie to ci zapodam skąd prąd ale to dopiero jutro bo dzisiaj jestem poza domem

1
  • #7 22 Lis 2010 20:39
    Scania
    Poziom 14  

Zrobione. Przyczyna była stosunkowo prozaiczna. Ktoś zamontował dodatkowy przewód omijający stacyjkę i zabezpieczył bezpiecznikiem nieszczęśliwie ukrytym w plątaninie przewodów. Wszystko w obrębie przewodu 1106 i przekaźnika G178. Ot i tyle. Podziękowania dla kolegi "kwok".

0