Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odbiornik DVBT w telewizji kablowej

kpodstawa 07 Lis 2010 22:47 6116 12
  • #1 07 Lis 2010 22:47
    kpodstawa
    Poziom 31  

Czy odbiornik DVBT, taki jak np. Ferguson FT-8200 HD (Saturn, 299 zł.), Lark Enjoy (Real, 209 zł.) lub podobne, będzie działał w telewizji kablowej, którą opisałem poniżej?

Mam analogową telewizję kablową UPC w tzw. Pakiecie Minimalnym, który obejmuje następujące programy: S02 TV4, S03 TV Puls, S04 TV Silesia, S05 TVN, S07 Okienko UPC, S09 TVT Rybnik, K06 TVP Polonia, K07 TVP1, K09 TVP2, K10 Polsat, K11 TVP3, K12 Galeria UPC.

UPC oferuje też pakiety telewizji cyfrowej, ale obecnie jest to dla mojej rodziny zbyt kosztowny luksus.

Sygnał z kabla podzieliłem na dwie linie za pomocą pasywnego splittera do dwu telewizorów: Triluksa z 1996 r. z głowicą hyperbandową i Westy z 1990 r. z głowicą starego typu VHF+UHF, która odbiera tylko kanały typu K.

Ostatnio popsuła mi się Westa - najprawdopodobniej głowica lub moduł p.cz., bo obraz jest zakłócony dokuczliwymi prążkami ruszającymi się po całym ekranie. Dodatkowo sprawdziłem to łącząc oba telewizory kablem SCART - Westa poprawnie odtwarzała obraz i dźwięk sygnału composite z Triluksa.

Naprawa Westy wydaje się nieopłacalna, Triluksa ogląda mój chory ojciec, a ja chociaż oglądam rzadko, to chciałbym czasem trochę pospać przy telewizorze. Teraz mogę wydać 300, góra 400 zł., chociaż powolutku odkładam drobne kwoty, aby za około dwa lata, kiedy w pełni wejdzie telewizja cyfrowa, kupić jakieś urządzenie klasy średniej, które popracowałoby 7-10 lat.

W sklepie powiedzieli, że ten Ferguson to dla nich nowość i nie wiedzą jak się zachowa w sieci kablowej.

Ja się zupełnie na tej nowej telewizji nie znam, więc nie wiem, czy obecnie można taki odbiornik DVBT dołączyć do sieci kablowej UPC i oglądać te same programy Pakietu Minimalnego z sygnału cyfrowego bez karty abonenckiej. Z wrodzonego asekuranctwa nie chcę na razie zapytać w Biurze Obsługi Klienta UPC, aby nie zostać podejrzanym o próby jakiegoś piractwa i dlatego najpierw zwróciłem się do branżowców z Elektrody.

Nie ma możliwości zastosowania Telewizji na Kartę lub Platformy Cyfrowej TVP, ponieważ zarządca budynku, w którym mieszkam, podpisał umowę z UPC i nie zgadza się na montaż anten satelitarnych.

Za wszystko, co mi rozświetli w łepetynie, z góry dziękuję.

Krzysztof Podstawa

0 12
  • #2 07 Lis 2010 23:07
    jerzyf
    Poziom 22  

Nie, tylko ich własne dekodery działają.

1
  • #3 07 Lis 2010 23:13
    any56
    Poziom 39  

Odbiorniki o których piszesz służą do odbioru telewizji naziemnej ze zwykłej anteny.
    Jeśli będziesz chciał mieć cyfrowy sygnał z UPC, to uszczęśliwią cię swoim dekoderem (oczywiście za dodatkową opłatą).

0
  • #4 21 Lis 2010 06:36
    kpodstawa
    Poziom 31  

No i wyjaśniło się - jestem nieco mądrzejszy, ale smutniejszy. Naiwnie myślałem, że jak w telewizji analogowej, sygnały naziemny i kablowy są emitowane w tym samym standardzie, to tak samo jest i w telewizji cyfrowej, a dostęp do programów jest chroniony tylko kartą abonencką, a nie dodatkowo rodzajem odbiornika.

Z drugiej jednak strony, gdybym był właścicielem telewizji kablowej, to taka "ataryzacja" byłaby korzystna dla moich interesów, czyli punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.

Mam zatem trzy możliwości, aby znowu oglądać telewizję do czasu wyłączenia sygnałów analogowych:

A. Kupić telewizor CRT: Nowy 14-15" lub jakiś używany z hyperbandem. Tu jednak obawiam się wydać pieniądze na nowego bubla lub używanego z jakąś wadą ukrytą, a potem użerać się z reklamacjami.

Notabene, jeden życzliwy sprzedawca w dużym sklepie sieciowym doradził mi, aby teraz lub w przyszłości kupić raczej dobrej klasy monitor (bez odbiorników - tańszy i bardziej niezawodny) Full HD z wejściami analogowymi i cyfrowymi. Podobno po obowiązkowym wejściu naziemnej telewizji cyfrowej w całej Polsce, każde gospodarstwo domowe ma mieć prawo do nabycia najprostszego odbiornika DVBT po preferencyjnej cenie.

B. Kupić używany magnetowid z głowicą hyberbandową i połączyć go z Westą kablem Composite lub RGB. Przykładowo, w komisie za 6 głowicowego Funai bez pilota życzą sobie równe 100 zł. Jest podobna obawa o wady ukryte i reklamacje.

C. Naprawić Westę, najlepiej samodzielnie, przez wymianę starych modułów na nowsze stare moduły.

Może ktoś ma jeszcze jakieś rady lub pomysły? Dziękuję za to, czego się dowiedziałem i na razie pozostawię jeszcze temat otwartym do jego wyczerpania.

Krzysztof Podstawa

0
  • #5 26 Gru 2010 22:11
    kpodstawa
    Poziom 31  

Jeszcze bezczelnie i uparcie podtrzymam gasnącą konwersację.

Co sądzicie o takich urządzeniach z Saturna w Silesia City Center:

1. DVD Player + VCR VHS produkcji LG, model V280 za 399 zł. (Według mnie to jest lepszy wybór, niż używany magnetowid z komisu, ale może to jakiś bubel?).

2. Multimedia Player + TV Tuner (Analog+DVBT MPEG-2) produkcji Emtec, model Q800 za 699 zł. (Dla mnie drogo, ale może zaspokoi większość moich potrzeb na najbliższe kilka lat? Wątpliwości jakościowe j.w.).

Krzysztof Podstawa

0
  • #6 26 Sty 2011 22:59
    kpodstawa
    Poziom 31  

Można zamknąć temat, bo na razie nie szukam czegoś do oglądania telewizji. Mój ojciec zmarł i mogę już wysypiać się przy hyperbandowym i ręcznie przełączanym na format 16:9, 14 letnim Triluksie. Dziękuję za zamieszczone odpowiedzi, a cały ten wątek pozwolił mi uporządkować myśli na temat różnych maszynek telewizyjnych.

Krzysztof Podstawa

0
  • #7 02 Lut 2011 22:15
    rozek19
    Poziom 1  

Nie znam Pana, ale przykro mi bardzo z powodu śmierci Pana Ojca.

0
  • #8 02 Lut 2011 23:28
    kpodstawa
    Poziom 31  

Dziękuję za wyrazy współczucia. Trzeba przyznać, że swego czasu Ojciec wybrał tego Triluksa TAP 2131 bardzo dobrze, bo za ówczesną cenę odbiornik do dzisiaj dobrze spełnia większość potrzeb. Nawet chciałem zamontować w nim dekoder NICAM, bo ma odpowiednie gniazdo na płycie głównej, ale nie znalazłem oryginalnego z Proelco, a inne dostępne na rynku nie wiadomo, czy dogadałyby się przez magistralę I2C.

To tyle wspomnień. Można zamknąć temat.

Krzysztof Podstawa

0
  • #9 04 Sie 2011 14:15
    kpodstawa
    Poziom 31  

Ponieważ wątek jest jeszcze otwarty, to pozwoliłem sobie na niespodziewane zakończenie. Cała sprawa stała się obecnie nieaktualna, ponieważ umowa z UPC została zakończona. Teraz rozglądam się za dobrym odbiornikiem cyfrowej telewizji naziemnej, ale mam nadzieję, że poradzę sobie bez fatygowania branżowców z Elektrody.

Krzysztof Podstawa

0
  • #10 26 Paź 2011 18:50
    424165
    Użytkownik usunął konto  
  • #11 26 Paź 2011 21:42
    AxelNext
    Poziom 38  

dariusz pawela napisał:
    Proelco firma z Pruszcza Gdańskiego ma w ofercie odbiorniki telewizyjne LCD z tunerem analogowo-cyfrowym MPEG4. Link
    Nie no. W ofercie dwa 32 calowe i jeden 19 calowy :?:
    I w dodatku wszystkie HD Ready :?:
    Chyba znaleźli je gdzieś na śmietniku :idea:

0
  • #12 26 Paź 2011 22:10
    424165
    Użytkownik usunął konto  
  • #13 29 Paź 2011 10:48
    kpodstawa
    Poziom 31  

Proelco jakoś nie lubi pisać listów. Kiedy jeszcze planowałem zainstalowanie NICAMu w Triluksie, to najpierw napisałem do Nich. Nie odpowiedzieli.

Jeżeli chodzi o wybór urządzeń do odbioru telewizji cyfrowej, to już zdecydowałem, tak jak pisałem we wcześniejszych postach: Monitor Full HD 20-24 cale, dobrej klasy bez jakiegokolwiek odbiornika i oddzielny odbiornik STB dobrej klasy.

Na razie nie kupię, bo odzwyczaiłem się od telewizji na korzyść radia, a ponadto poczekam, aż się rynek trochę ustabilizuje i okrzepnie. Widziałem w Tesco polski? odbiornik RWT za ponad 300 zł. Z opisu gniazd wynikałoby, że to może być ten kierunek, który mnie interesuje.

Podejrzewam, że w styczniu 2012 oferta będzie tańsza z powodu poświątecznych wyprzedaży i może zacznie być bogatsza. Z internetowych i sklepowych opinii mam subiektywne wrażenie, że niezłym producentem odbiorników jest Ferguson, ale to jest bardzo subiektywne wrażenie.

Krzysztof Podstawa

0