Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gdzie szukać aktualnych częstotliwości służb?

AHMPL 07 Lis 2010 23:38 25082 14
  • #1 07 Lis 2010 23:38
    AHMPL
    Poziom 11  

Czy ktoś wie, gdzie można znaleźć aktualny wykaz częstotliwości służb mundurowych.
    Jedyny obecny w sieci, który udało mi się znaleźć radioscanner jest nie aktualna.
    Nic innego nie mogę znaleźć a krajowa tablica przeznaczeń częstotliwości, jest bardzo ogólna?

2 14
  • #2 08 Lis 2010 07:37
    Rafik94
    Poziom 14  

jeszcze jest gdzieś na stronie uke wykaz ale jest on niekompletny

2
  • #3 08 Lis 2010 10:25
    AHMPL
    Poziom 11  

Hmm, jest to jakiś trop, niestety przekopałem stronę UKE i nie znalazłem?...

0
  • #4 08 Lis 2010 10:42
    c2h5oh
    Moderator

Po prostu zwróć się z tym pytaniem do służb które Cię interesują.
    Art. 61 Konstytucji mówi, że: "obywatel ma prawo do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne".
    Jeżeli dane te stanowiłyby tajemnicę to i tak się na elektrodzie nic nie dowiesz bo odpowiedź by łamała 1 punkt regulaminu elektrody.
    Poczytaj w internecie o "informacji publicznej" i zastosuj to w praktyce.

0
  • #5 08 Lis 2010 10:49
    internick
    Poziom 34  

@AHMPL tylko Kraków Cię interesuje?

0
  • #6 08 Lis 2010 10:57
    AHMPL
    Poziom 11  

Hmm, interesuje mnie częstotliwość jednej z Komend Powiatowych Policji, chyba jak zadzwonię z takim pytaniem to mi nie podadzą. Do końca też nie wiem jak to jest z legalnością. Na forach omawiających te zagadnienia w gąszczu sprzecznych informacji można wywnioskować, że można słuchać tego typu rozmów ale jeśli informacje usłyszane pozostają tylko do naszej wiedzy i naszych uszu. |Cytuje się ustawę i różnie ją interpretuje jedni piszą tak a inni inaczej, zresztą na forum elektroda jest dyskusja na ten temat i głosy są podzielone. Ja uważam że jeśli mogę zakupić jakieś urządzenie legalnie które ma homologację i bez przerabiania i ingerencji słuchać jakiejś radiostacji w tym przypadku KPP rozmów niekodowanych, to nie rozumiem dlaczego miało by być to nie legalne. Popularność skanerów ręcznych może sugerować iż kupuje je się po to właśnie by słychać przede wszystkich służb mundurowych. Wiele osób używa ich do pracy, choć by kierowcy pomocy drogowych którzy nasłuchują informacji o wypadkach czy dziennikarze zjawiający sie często tam gdzie jest Policja i coś się dzieje.

1
  • #7 08 Lis 2010 11:20
    internick
    Poziom 34  

Na forach nie podaje się częstotliwości Policji, Straży Granicznej, Służby Więziennej, Wojska Polskiego, Żandarmerii Wojskowej, itp

0
  • #8 08 Lis 2010 11:48
    AHMPL
    Poziom 11  

Korzystanie ze skanerów do podsłuchiwania niezakodowanych sygnałów radiowych (w tym także Policji) jest legalne. Nie wolno jedynie podsłuchiwać urządzeniem, które ma możliwość nadawania
    Ustawa z dnia 16 lipca 2004 r.
    Prawo telekomunikacyjne
    (Dz. U. Nr 171, poz. 1800)
    Art. 144. 1. Nie wymaga pozwolenia używanie urządzeń radiowych przeznaczonych wyłącznie do odbioru.

Rozmowa przechodzi na płaszczyznę dyskusji o legalność a mi nie o to chodziło, na marginesie mogę tylko powiedzieć iż ostatnio w Radomiu zatrzymano mężczyznę którym zainteresował sie patrol pieszy Policji gdyż zza jego kurtki było słychać oficera dyżurnego. Został przesłuchany a morałem była informację iż nie wolno podsłuchiwać tak by inne osoby oprócz nas w tym przypadku przechodnie na ulicy słyszeli. Jeśli nie można tego podać na forach może ktoś ma wiedzę gdzie mogę znaleźć częstotliwości lub może napisać do mnie wiadomość PW , i też nie rozumiem czemu od kilku lat na stronie radioscannerpolska taka lista jest dostępna a cały problem polega że nie jest aktualna ?

1
  • #9 08 Lis 2010 12:02
    Yaga
    Poziom 16  

Wpis zdecydowanie nie na temat... ale tak mnie to intryguje że zaryzykuje i zapytam - po co Ci spis czestotliwości Komend Powiatowych i czego spodziewasz się tam, oczywiście "edukacyjnie", posłuchać?
    Przecież istnieje prosty, legalny, zgodny z prawem i pożyteczny społecznie sposób aby radia tych służb posłuchać przez wiele godzin dziennie i jeszcze Ci za to zapłacą wynagrodzenie miesięczne.
    Wstąp do Policji, bardzo szybko słuchanie tego co się tam mówi, dokumentnie Ci się znudzi.

0
  • #10 08 Lis 2010 12:22
    AHMPL
    Poziom 11  

hmm poczytaj może trochę na ten tema, to że ciebie coś nie interesuje i wydaje ci się nudne to nie znaczy że innych nie. Przyjmijmy że jestem kierowcą lawety i chce wiedzieć szybko gdzie jest aktualnie wypadek do którego został wezwany radiwóz, dzięki czemu będę tam w miarę szybko mam możliwość pozyskania potencjalnego klienta, zarobienie legalnie pieniędzy i wykarmienia wielkiej gromady dzieci. Czy taki argument przemawia do ciebie. Albo moja żona jest Policjantką i martwię się o nią gdy jest na służbie jestem spokojny gdy wiem gdzie jedzie i co robi. Albo jestem dziennikarzem piszącym kroniki wypadkowe do lokalnej gazety im szybciej będe na miejscu tym więcej zobaczę i napiszę, szef mnie pochwali dostane wypłatę i wykarmię dzieci. uff

0
  • #11 08 Lis 2010 13:07
    Yaga
    Poziom 16  

Dziękuję za szczerość. Ciekawie to sobie interpretujesz, sądzę że to sprawa Twego młodego wieku i dobrych chęci.
    Nie muszę nic na ten temat nigdzie czytać, zajmuję się tym praktycznie i zawodowo. I z czystej życzliwości informuję że każdy z opisanych przez Ciebie przypadków korzystania z nasłuchów służb - jest poważnym naruszeniem obowiązującego w Polsce prawa. Nie namawiam do "poczytania sobie" dlaczego. Najlepiej idź do kogoś kompetentnego i zapytaj.
    Bardzo przepraszam że dalej nie na temat ale te ciągłe pytania, dyskusje, domysły i interpretacje zabaw w słuchanie służb mogą w końcu wpakować kogoś w niezłe a niepotrzebne tarapaty.

1
  • #12 08 Lis 2010 13:25
    AHMPL
    Poziom 11  

hmm młodego chciał bym być młody... I ciekaw jestem na czym opierasz swoją wiedzę że odsłuch jest nielegalny ?

Cytat z wątku na forum elektroda " Czy posiadanie Skanera nasłuchowego jest legalne ?" :

"Panowie,będąc posiadaczem skanera też miałem taki dylemat i jak tutaj opinie były podzielone.Zadzwoniłem do paru instytucji i bodajże w UKE ?"mogę się mylić"powiedział mi jeden miły i rzeczowy pan,mogę słuchać wszystkiego co jest nadawane otwartym tekstem ale nie mogę tego rozpowszechniać tylko zachować dla siebie.Żadne pokazywanie komuś jak fajnie gadają itp. bo to już podpada pod paragraf i oczywiście żadnego rozkodowywania.Zainteresowanym polecam telefon w dłoń sami się przekonacie.

Adres (centrala UKE):
    •Urząd Komunikacji Elektronicznej
    ul. Kasprzaka 18/20
    01-211 Warszawa

Adresy delegatur UKE w poszczególnych województwach
    --------------------------------------------------------------------------------
    Godziny pracy urzędu: 8:15 - 16:15 od poniedziałku do piątku
    Telefon centrala: 022 53 49 190, fax: 022 53 49 162
    Centrum Informacji Konsumenckiej UKE: tel.: 0801 900 853 lub 022 53 49 174"

wyrok sądu kasacja, kierowca MPK który nasłuchiwał

WIĘC MOŻE PRZYJMIJMY TAK, SKORO ROZMOWA SCHODZI CAŁY CZAS NA POBOCZNE TORY... CHCIAŁ BYM PO PROSTU ZASPOKOIĆ SWOJĄ CIEKAWOŚĆ I DOWIEDZIEĆ SIĘ CZY JEST GDZIEŚ INFORMACJA W SIECI O CZĘSTOTLIWOŚCIACH SŁUŻB. CHCIAŁ BYM UZYSKAĆ TĄ WIEDZĘ WYŁĄCZNIE DO CELÓW INFORMACYJNYCH.

Regulamin punkt 10.9. Proszę to poprawić. Proszę też nie zaczynać każdego postu od "hmm". Userom się to nie podoba i raportują wszystkie Twoje posty.
    Nie kasować tego wpisu! /c2h50h/

0
  • #13 08 Lis 2010 14:13
    sp5wcx
    Poziom 33  

Wystarczy kilka wieczorów poświęcić na skanowanie w sumie wąskiego wycinka i będziesz miał najnowsze dane, bez czyjejś łaski.

1
  • #14 08 Lis 2010 14:52
    ginger78
    Poziom 21  

AHMPL napisał:
    Korzystanie ze skanerów do podsłuchiwania niezakodowanych sygnałów radiowych (w tym także Policji) jest legalne. Nie wolno jedynie podsłuchiwać urządzeniem, które ma możliwość nadawania
    Ustawa z dnia 16 lipca 2004 r.
    Prawo telekomunikacyjne
    (Dz. U. Nr 171, poz. 1800)
    Art. 144. 1. Nie wymaga pozwolenia używanie urządzeń radiowych przeznaczonych wyłącznie do odbioru.

Oj, coś Ci się chyba błędnie zinterpretowało. Używanie urządzeń, które ma możliwość nadawania wymaga pozwolenia-i chodzi tu głównie o nadawanie. Nie ma to natomiast nic wspólnego z legalnością czy nielegalnością nasłuchu takim urządzeniem służb.

1
  • #15 08 Lis 2010 16:22
    AHMPL
    Poziom 11  

Już uzyskałem informację której szukałem, legalnymi sposobami... więc myślę że można uznać temat za zamknięty. Swoją drogą trzeba być nie lada hipokrytą by biegać do Administratora bo post zaczyna sie od hmm... a mnie krytykować żę szukam częstotliwości służb.

3