Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

rozdzielenie netu z komputera na router

bart67 08 Nov 2010 10:16 1185 3
    bart67
    Level 11  
    chcialbym rozdzielic internet z komputera na router - czyli zeby internet z ktorego krozystam na kompie przez ethernet poszedl na router ktory mam jako pozostalosc po innym necie, tak zebym do routera mogl podlaczyc kolejne kompy
    pytanie jest proste - jak to zrobic, jak skonfigurowac router (edimax kablowy)?
    do ktorego zlacza wpiac sie do routera WAN czy LAN1?

uprzedzajac odpowiedzi:
    NIE nie mam mozliwosci kupienia routera wifi adsl
    NIE nie mam mozliwosci podpiecia kabla najpierw do routera a potem do pc'tow
    TAK wiem ze komputer bedzie musial byc nonstop wlaczony
    MarekPPN
    Level 35  
    Jak dobrze zrozumiałem tą "wypowiedź" to po prostu podpinasz skrętkę pod port WAN na routerze i możesz korzystać z internetu bez przeszkód.
    Ze złączy LAN1-4 wyprowadzasz kable do komputerów, które mają mieć internet i tyle.
    Nie potrzebujesz komputera włączonego cały czas.
    bart67
    Level 11  
    to albo zle zrozumiales albo nie umiesz czytac ze zrozumieniem.
    a skad wiesz jak mam podlaczony internet do komputera? moze wifi? a moze modem adsl? co zreszta zaznaczylem w pierwszym poscie

chodzi o rozdzielenie neta z kompa na inne komputery przez router ale bez bezposredniego wpiecia kabla ktorym dostaje net
    hermes-80
    Level 43  
    Podstawowa rzecz to taka że musisz mieć 2 karty sieciowe w komputerze jedna która wprowadzasz internet do kompa a druga która będziesz rozdawał net routerowi i innym kompom.

Pierwsze trzeba udostępnić internet na 2 kartę sieciowa w kompie: http://internetmaker.pl/artykul/422,1,udostepnianie_polaczenia_internetowego_w_windows_xp

Potem podpinasz jakiś komp pod tą kartę sieciowa by upewnić się, że faktycznie jest tam internet. Jeśli jest to robisz sobie wydruk z ustawień kart na tym kompie - cmd: ipconfig /all - szukasz ustawień 2 karty sieciowej by wiedzieć jaki adres nadał jej komputer.
    Podpięcie routera ethetnetowego pod tą kartę można wykonać na 2 sposoby:

1 Jako switch LAN i WLAN - wpinając kable do portu LAN routera ,WAN zostaje pusty
    2 Jako ROUTER - wpinając do portu WAN routera kabel
    1- sposób daje nam to że możemy współdzielić zasoby z kompem udostępniającym nam internet - czyli są w tej samej podsieci
    2 - odcinamy się od komputera udostępniającego nam internet poprzez NAT na routerze tworząc inna podsieć

1 sposób konfigurujemy tylko zakładkę lan w routerze nadając jej kolejny IP z podsieci 2 karty sieciowej kompa udostępniającego nam internet i wyłączając serwer dhcp na nim.
    2 Konfigurujemy WAN na Statick ip jak wyżej i LAN ustawiając IP z innej podsieci oraz konfigurując serwer dhcp z pod tej podsieci.