Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujnik temperatury wody. Jaki czujnik zastosować?

08 Lis 2010 10:59 4630 6
  • Poziom 9  
    Witam
    Mam problem z czujnikiem temperatury w zasobniku. Prawdopodobnie jest on zepsuty ponieważ na sterowniku pieca temperatura ciepłej wody użytkowej to 10stopni natomiast na termometrze na zasobniku prawie 70 stopni. Piec ma zadane podgrzać wodę do 35stopni ale odczyt na sterowniku nie zmienia się.
    Chciałbym wymienić ten czujnik ale oryginalny Viesmana kosztuje 370zł netto a żeby było ciekawiej ten uszkodzony który mam teraz jest chyba zamiennikiem bo w serwisie po jego numerze nie mogli nic znaleźć.
    Może ktoś wie jaki tańszy czujnik mógłbym zastosować??
    Numer który odczytałem z mojego czujnika to; 00463v17450633
    Jest to czujnik w metalowej rurce o długości około 5cm z dwoma przewodami.
    Będę wdzięczny za pomoc.
    Pozdrawiam :)
  • Poziom 12  
    A co za różnica jaki czujnik? To zależy jakie masz wejście w sterowniku? Jak PT to kupujesz PT100 lub 1000 czy jakie tam masz a jak 4-20 to kupujesz czujnik z przetwornikiem i masz sygnał do sterownika. Najłatwiej będzie jak sprawdzisz jakiego rodzaju jest ten stary czujnik i kup po prostu ten sam typ.
    Osobiście obstawiam ze to któreś PT jest. Wyjmij go sprawdź rezystancję i zobacz co pokaże. Jak jakieś bzdury to musisz sprawdzić jakie wejście w sterowniku i kupić taki czujnik.
  • Poziom 14  
    elektrokuba napisał:
    A co za różnica jaki czujnik?
    A taka, że są różne charakterystyki tych czujników w przypadku, gdy okaże się, że to czujnik NTC.

Nipto napisał:
    Jest to czujnik w metalowej rurce o długości około 5cm z dwoma przewodami.
    Czyli albo PT albo NTC. Najprościej jak Kolega poda jaki ma sterownik, to wtedy prędzej się coś dobierze.
  • Poziom 12  
    OK. Źle się wyraziłem chodziło że co za różnica w sensie jaki producent. Kolega podał numer seryjny czy coś w tym pokroju a to różnicy nie robi. Ważny jest typ, tak jak napisałeś kubai. Dlatego też napisałem w następnym zdaniu ze ważne jest wejście w sterowniku, a w zasadzie jego rodzaj żeby być ścisłym.
  • Poziom 9  
    Sterownik do którego podłączony jest czujnik to Vitotronic 050. Dzwoniłem do serwisu Viessmana bo piec i sterownik są produktami właśnie tej firmy. Dla mnie osobiście nie ma różnicy czy to będzie czujnik ichni czy inniejszy, chociaż wiadomo, że jeśli efekt ich pracy będzie taki sam to wolę ten tańszy.
  • Poziom 9  
    Dziękuję bardzo. Tabelka ułatwi dobór zamiennika :)