Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Różnice pomiędzy logicznym a fizycznym bad sectorem...

HotIce 08 Lis 2010 14:47 9016 15
  • #1 08 Lis 2010 14:47
    HotIce
    Poziom 17  

Witam!
    Nie rozumiem różnicy pomiędzy fizycznym i logicznym uszkodzonym sektorem. Naprawiam bad sektory programem HDDRegenerator ale czy to są logiczne czy fizyczne? co wogóle oznaczają te pojęcia? Proszę o wyjaśnienia.

Pozdrawiam!

0 15
  • #2 08 Lis 2010 17:21
    Adrian_1591
    Poziom 28  

Bad sektor logiczny to błąd na dysku twardym (błąd w informacjach itp) który da się usunąć bo to tylko źle zapisany "obszar" ,lecz Bad sektor fizyczny to np. porysowana powierzchnia talerza dysku którą nie da się już naprawić ale czasami można wykluczyć ten obszar od zapisu kosztem pamięci dysku.
    Jeżeli naprawiasz to programem, to raczej naprawiasz błędy logiczne.

3
  • #3 08 Lis 2010 18:14
    helmud7543
    Poziom 42  

Ze względu na mechanizmy działania współczesnych dysków, faktu, ze HDD regenerator nie sprawdza odpowiedzi dysku (np: że dysk zajęty, a nie sprawdza bo jak odpięło mi się kiedyś zasilanie od dysku podczas pracy HDD Regeneratora to nawet tego nie zauważył tylko po kolei wypisywał sektory, których nie dało się naprawić :-), zjawisko to potrafi doprowadzić do poszatkowania danych jeśli ktoś ma coś ważnego na tym dysku to wtedy kicha...). Jeśli chodzi o uszkodzenia logiczne vs. fizyczne to porównajmy to do kartki papieru. Powiedzmy, że piszesz coś na niej ołówkiem i nagle obsunęła Ci się ręka. Masz wtedy piękny haziak na kartce lub nawet zadarcie. Jeśli jest to tylko haziak to wystarczy mocniej niż zwykle przejechać gumką. Jeśli kawałek kartki się podarł to już trwałe uszkodzenie. W pierwszym przypadku - sektor dysku jest namagnesowany w taki sposób, że elektronika dysku interpretuje odczyt jako objaw uszkodzenia, jako uszkodzenie będzie interpretowany w systemie, będą problemy z odczytem danych na nim zawartych i jeżeli w porę tego nie zmienimy sektor może zostać niepotrzebnie realokowany - wystarczy jednak taki sektor przemagnesować czyli wyzerować, czyli zapisać zerami (darmowym programem MHDD albo innym darmowym programem Victoria) albo ponownie zapisać zawarte na nim dane, o ile dadzą się wcześniej odczytać, tyle, że tym razem zapisać w prawidłowy sposób (komercyjnym programem Spinrite albo komercyjnym HDD Regeneratorem ale tego ostatniego nie polecam) i po kłopocie. W drugim przypadku mamy do czynienia z zarysowaniem powierzchni talerza - to również będzie interpretowane jako uszkodzenie (jak wyżej) z tym że uszkodzenie jest trwałe - nie pomoże żadne zerowanie czy odświeżanie.

2
  • #5 09 Lis 2010 13:37
    HotIce
    Poziom 17  

Dziękuję za wyjaśnienia. Ja uważam że HDDRegenerator jest dobrym programem, sprawdza się w praktyce , wielokrotnie przywracał system do działania. Rozumiem że HDDRegenerator jest w stanie usunąć tylko i wyłącznie logiczne bady? Następne pytanie to czy dysk na którym pojawił się przynajmniej 1 bad sector jest godny zaufania po usunięciu tego bad sektora? Wiem że dysk posiada zapasową pulę sektorów i jeżeli pojawi się bad to oznacza że ta pula jest już wykorzystana? Tu też mam wątpliwości bo często w SMART dysku odczytuję "Rellocated sector count" = 0 a wartość "Current pending sector" wynosi np 3. Dlaczego jest już 3 bady oczekujące i nie zostały zawczasu relokowane?

Cytat:
    . Jeśli kawałek kartki się podarł to już trwałe uszkodzenie. W pierwszym przypadku - sektor dysku jest namagnesowany w taki sposób, że elektronika dysku interpretuje odczyt jako objaw uszkodzenia,

Czyli ten pierwszy przypadek oznacza tylko przypadkową anomalię elektroniki dysku i wygenerowanie "fałszywego" bada logicznego i nie jest to groźne bo to tylko przekłamanie danych a nie wada powierzchni??

-1
  • #6 09 Lis 2010 17:35
    migol21
    Specjalista HDD Recovery

Cytat:
    HDDRegenerator jest w stanie usunąć tylko i wyłącznie logiczne bady?

To źle rozumiesz i nie masz pojęcia co ten program potrafi.
    A potrafi wiele sp.. Czyli uszkodzić dysk tak, że potem tylko trzeba go wymieniać.

Co do wypowiedzi :
    Cytat:
    Ja uważam że HDDRegenerator jest dobrym programem, sprawdza się w praktyce , wielokrotnie przywracał system do działania.

Odpowiem tak . Jadąc po leśnej drodze 200 na godzinę samochodem typu maluch może Ci się udać przeżyć 100 razy ale za 101 możesz już nie przeżyć.

Piszesz,że przywracał system, więc uświadamiam Cię - nic nie przywracał i nic nie robił a pisząc to piszesz herezje.

0
  • #7 10 Lis 2010 11:27
    HotIce
    Poziom 17  

Cytat:
    Piszesz,że przywracał system, więc uświadamiam Cię - nic nie przywracał i nic nie robił a pisząc to piszesz herezje.

Błąd. Przywracał i przywraca dalej bez problemu. W sytuacji kiedy system restartuje się w trakcie ładowania a powodem są bad sektory. Jeżeli program jest w stanie je zregenerować to prawie w 100% przypadków system wstaje. Wykonałem takich akcji kilkadziesiąt i nie można powiedzieć że program nic nie naprawia czy przywraca. Może nie jest doskonały i nie wiem jakie algorytmy stosuje aby przywrócić sektor do czytelności, może jest to wielokrotny odczyt/zapis z różnymi napięciami może korekta bitów w nagłówkach sektorów,nie wiem , faktem jednak jest że w wielu przypadkach pomaga.

0
  • #8 10 Lis 2010 13:59
    pidar
    Spec od pamięci masowych

HotIce napisał:
    Błąd. Przywracał i przywraca dalej bez problemu. W sytuacji kiedy system restartuje się w trakcie ładowania a powodem są bad sektory. Jeżeli program jest w stanie je zregenerować to prawie w 100% przypadków system wstaje.

Czyżby herezji ciąg dalszy?!

0
  • #9 10 Lis 2010 18:00
    migol21
    Specjalista HDD Recovery

HotIce - Dyskusja z tobą jest jałowa bo jak ktoś jest ułomny i nie rozumie tego co mu się wyjaśnia to nic do niego nie dotrze i dalej będzie twierdził że słońce to księżyc a księżyc to słońce.

Zamiast pisać bzdury może wyjaśnić Co takiego naprawił program a czego nie naprawił sam dysk i jego oprogramowanie . Czyżby program CUD wpisał to i owo wprost do systemu Firmweru dysku twardego ? A może po prostu zrobił swoje czary mary i już .

Dodatkowo wpisujesz się jak ulał w te oto słowa.

Cytat:
    "HDD Regenerator" - to jest poki co jedyna spotkana przez ze mnie
    komercyjne, reklamowane i sprzedawane oprogramowanie. Które można nazwać
    przykładem absolutnej niewiedzy w programowaniu i przykładem oszukiwania
    konsumenta po przez reklamowanie nieistniajacych możliwości tego oprogramowania.

Czyżby Ci płacili za popularyzowanie oszukiwania konsumentów ?

0
  • #10 10 Lis 2010 21:30
    HotIce
    Poziom 17  

Cytat:
    Dyskusja z tobą jest jałowa bo jak ktoś jest ułomny i nie rozumie tego co mu się wyjaśnia to nic do niego nie dotrze

Może popiszesz się fachową poradą zamiast chamstwem? Napisz w takim razie jaki jest lepszy program potrafiący naprawić bady (oczywiście takie które nadają się wogóle do naprawy)

0
  • #11 10 Lis 2010 21:41
    migol21
    Specjalista HDD Recovery

Nie ma programów, które NAPRAWIAJĄ BAD sektory to twoja niewiedza kieruje się w tym kierunku. BAD sektor fizyczny to taki który nie jest naprawiany a realokowany . Pseudo "BAD" sektor zwany "BAD" sektorem logicznym to sektor, który oczekuje na weryfikacje. A najlepsze programy do weryfikacji realokacji sektorów to MHDD lub Vivard.

Radze poczytać podwieszone tematy takie jak :
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1550200.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=4147863#4147863
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1467175.html

Zacznij czytać .

0
  • #12 11 Lis 2010 07:43
    HotIce
    Poziom 17  

Wiem że nie da się naprawić fizycznych uszkodzeń, to jest jasne. Zastanawia mnie tylko co i jak robi HDDRegenerator że miejsca wykrywane np. przez MHDD jako uszkodzone po użyciu regeneratora stają się czytelne. Zakładam oczywiście że miejsca te są jak to nazywasz "pseudo" badami bo inaczej program by nic nie zrobił. Nie jestem fanem regenaratora, po prostu nie znalazłem programu który umie naprawiać logiczne bady bez utraty danych.

0
  • #13 11 Lis 2010 10:38
    migol21
    Specjalista HDD Recovery

HotIce - Chyba nie umiesz czytać i w MHDD nie chciało ci się znaleźć opcji Remapowania i REASE Delays oraz przeczytać jak działa Degradator na stronie nazury . No ale to wymaga użycia co najmniej translatora.

0
  • #14 21 Sty 2011 20:36
    HotIce
    Poziom 17  

Witam ponownie!
    Wiem że w MHDD jest opcja REMAP oraz ERASE DELAYS ale nie wiem jaki jest mechanizm działania tych opcji. Czy remapowanie jest operacją wykorzystującą specjalny algorytm do odtworzenia danych z bad sektora i jeśli to się uda to sektor taki jest zastępowany sprawnym z puli zapasowej? Następnie, czy usunięcie opóźnień odczytu "wolnych" sektorów polega na przemagnesowaniu nośnika takim samym wzorcem bitowym jaki został odczytany z sektora a tym samym "wzmocnieniu" sygnału odczytywanego przez głowicę?

pozdrawiam

0
  • #15 21 Sty 2011 23:44
    riki007
    Poziom 17  

A więc tak, nie jestem w 100% pewny, co do opcji REMAP, ale chyba wszystkie znalezione "bad sectory" oznacza jako bady, i relokuje je do sektorów z puli zapasowej.
    Natomiast opcja ERASE DELAYS jest używana do sektorów, których odczytanie jest bardzo wolne >350ms, i polega ona na zapisaniu takiego sektora zerami, a więc usuwa jego zawartość. Dlatego też na dyskach z danymi nie zaleca się używania tej funkcji, bo może prowadzić do utraty niektórych danych.
    Co do HDD Regeneratora, z tego co mi wiadomo, jakimś sposobem większość sektorów które "odzyskuje", zapisuje z powrotem danymi które w nich były, a więc w wielu przypadkach nie prowadzi do utraty danych, chociaż jak już już poprzednicy wspomnieli, nieraz potrafi uwalić cały dysk. Z mojego doświadczenia jednak wynika, że ponad 90% tego co robi, nie prowadzi do uszkodzenia.

0