Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brixl Control -sterowanie modelami

08 Lis 2010 17:30 2308 21
  • Poziom 18  
    Witam
    Znalazłem na niemieckiej stronie o modelach
    http://modelltruck.net/showthread.php?t=21327&page=4
    Aparaturę o nazwie(jeżeli tak można powiedzieć brixl control.
    Nie mam pojęcia na jakiej zasadzie ona działa i tego chciałbym się dowiedzieć.
    Takie niepozorna urządzenie ma możliwość posiadania bardzo wielu kanałów(wszystkich proporcjonalnych).
    Może niema to zaskakującego zasięgu ale w tym przypadku 50 metrów wystarczy, ba 25 by stykło.Apka jest dorabiana do modelów koparek itp.
    Jesli ktoś wie jakieś informacje na temat takich urządzen proszę o odpowiedź lub jesli ma ktoś inne źródła na ten temat.Na jakiej zasadzie to działa ???
    Z góry dzięki i pozdrawiam.
  • Moderator Robotyka
    Jest to bardzo prymitywna aparatura 2,4GHz. I działa na tej samej zasadzie co każda inna. Już po zdjęciach wnętrza, widać, że to chłam II klasy. Akumulatorki wciskane w gniazda - jeden się luzuje - tracisz kontrolę nad modelem.''

Coś w rodzaju próby stworzenia taniej aparatury jako alternatywy dla produktów Futaby, czy Spectrum, które dwa lata temu były droższe od swojej ceny w złocie.
    Obecnie kupisz w polsce 9-cio kanałową aparaturę Turnigy 9X 2,4GHz, wyjątkowo tanio i z komputerem oraz wszelkimi mikserami. Też tani chłam, ale znacznie lepszy.
  • Poziom 18  
    Ty mnie nie rozumiesz.
    Na zdjęciach widać że ta aparatura ma dobrze ponad 20 kanałów.
    Czy jest sterowana na 2.4ghz to nie wiem.
    Turnigy mnie nie interesują, a te aparatury z niemieckiej stronki są dostosowane do potrzeb i nie są żadnymi podróbami, podobnej nigdzie nie kupisz, a te moduły o których wspomniałeś ze wypada bateria to są wykonywane przez firmę futaba jak i dużo innych części.
    Ma ktoś jeszcze jakieś info ???
  • Moderator Robotyka
    Kolego, to ty nie rozumiesz.
    Ilość przełączników nie świadczy o ilości kanałów.

Jeżeli o to chodzi, to nie ma 20 kanałów... ;)
    Ale jest na 2,4GHz oparte na protokole bluetotha.

Pytanie do czego ci to potrzebne.
  • Poziom 18  
    Na podane przeze mnie stronie jest wszystko podane do czego mi to potrzebne.
    A co ilości kanałów ma ona dokładnie 24kanały , rozmawiałem z autorem postu.
    Moduły są kupione posiadają komputery i są z futaby,
    sterowanie jest na 2.4ghz. zasięg teko o ile dobrze zrozumiałem to 700 metrów ale kiedy jest w modelu hydraulicznym to jakieś zakłócenia zmniejszają zasięg do 500metrów ale już z takiej odległości nie widać modelu więc po co to komu ;p
    Apke złożoną w całość można kupić za 700euro od autora postu lub pytać w firmie modelbau/leimbach w niemczech.
  • Poziom 33  
    Może i 24, ale nie wszystkie są proporcjonalne. Reszta to proste "włącz-wyłącz" podpięte pod mikroklocek z modułem BT- zasięg nie może wynosić więc 500 metrów...
  • Moderator Robotyka
    Specyfikacja tej aparaturki, którą znalazłem jest trochę inna.
    Ale i wygląda odrobinę inaczej.

Ja osobiście bym jej nie kupił. 700 eurasków to prawie 3 tysiące złotych.
    Za to można mieć naprawdę porządny pulpit modelarski o takich możliwościach, że nawet krawat zawiązuje i lakierki czyści.

Zasięg 500m to kpina, na dzisiejsze standardy. Aparatury z satelitami mają już kilka kilometrów. a 2-3km to norma. 500m to mają najtańsze aparatury z tzw. zestawów - czyli najgorszy chłam modelarski. Tylko zabawki z marketu mają gorsze.

Z tego co widzę, to ta aparatura może mieć maksymalnie 6 kanałów proporcjonalnych - nie ma więcej przełączników - 4 drążki i dwa potencjometry. Nie ma też trymerów zewnętrznych i rewersów, choć akurat rewersy mogą być w menu. Ale trymery nie mogą. A na zewnątrz ich nie ma.

Na co komu 20-cia funkcji nieproporcjonalnych?
    Nie wiadomo też, na co pozwala oprogramowanie i jakiej jest klasy.

Nie wiem, co to jest "model hydrauliczny" ale traktuję to jako błąd w tłumaczeniu i chodzi po prostu o model wodny (łódź).

Podejrzewam, że jest to po prostu marna "samoróbka" którą ktoś usiłuje opylać za koszmarne pieniądze, licząc na magnes dużej ilości kanałów.
    Coś jak elektryczny korkociąg, co otwiera 20-cia butelek wina na minutę.
    Imponujące, tylko kto potrzebuje otwierać takie ilości wina w tak krótkim czasie? ;)

A do czego ci w ogóle potrzebna taka aparatura?
    Jako jej jedyne zastosowanie widzę model redukcyjny wyposażony w olbrzymią liczbę gadżetów typu światełka, lub unoszone klapy.
    Nie wiem jakie ma oprogramowanie, ale nie wydaje mi się, żeby miała takie, jak pulpity modelarskie fabryczne - oparte na programowaniu drabinkowym lub logicznym, co pozwala im łączyć ze sobą kanały w dowolne konfiguracje.

98% modeli nie potrzebuje takich "udogodnień".
  • Poziom 33  
    "Model hydrauliczny"- chyba chodzi o model wykorzystujący hydraulikę siłową, tłoki, pompy i inne gadżety- a je włącza się właśnie takimi nieproporcjonalnymi prztyczkami :) Co nie zmienia faktu, że da się to zrobić lepiej, taniej i z większej odległości.
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Nie wprowadzajcie niepotrzebnego zamieszania, dane są tu:
    http://www.brixlelektronik.de/sender.htm

Kanałów proporcjonalnych do 39, jest to do modelu koparki (w pierwszym poście stoi...) Zasięg 50m WYSTARCZY.

Kolega zapytał:
    Cytat:

Jesli ktoś wie jakieś informacje na temat takich urządzen proszę o odpowiedź lub jesli ma ktoś inne źródła na ten temat.Na jakiej zasadzie to działa ???

Więc zamiast jechać po wszystkim dookoła i siać defetyzm, proponuję skupić się na odpowiedzi.

Zrobione jest to tak jak napisał w skrócie lord_blaha:
    Guziki/Wajchy -> mikrokontroler -> moduł BT )))) radio ))))) moduł BT -> mikrokontroler -> serwomechanizmy.

Mikrokontroler ma jeszcze wyświetlacz i trochę możliwości konfiguracji działania guzików i wajch. Jeśli masz doświadczenie z mikrokontrolerami zrobisz to może nawet taniej, jeśli nie - trzeba się zastanowić co tańszego się nada.
  • Poziom 18  
    Myślałem nad tym i wymyśliłem że można to zrobić w tańszy sposób a nawet dóżo tańszy.
    Tak jak pisał lord_blaha:
    Guziki/Wajchy -> mikro kontroler -> moduł BT )))) radio ))))) moduł BT -> mikro kontroler -> serwomechanizmy.

Brixl Control -sterowanie modelami

A wiec zastanawiałem się jakie zastosować nadawcze i odbiorcze bluetooth..?
    Działało by to tak:
    1. przełączniki by dawały sygnał do mikro kontrolera
    2.mikro kontroler wysyłałby "kody" do nadajnika bluetooth
    3.nadajnik bluetooth wysyłał by fale do odbiornika.
    4.odbiornik bluetooth dawał by "kody" do mikro kontrolera
    5. mikro kontroler by przerabiał"kody" z odbiornika na sygnał do serwa
    i to cała filozofia którą na razie wymyśliłem
    Mikro kontrolery to by były jakieś kości programowalne.
    Skąd wsiąść takie nadajniki i odbiorniki bluetooth, najlepiej jak by były na 2.4ghz bo mogą mieć zasięg nawet 150metrów.?
    z góry dzięki i pozdrawiam ;p
  • Poziom 36  
    Skoro już wszystko wiesz to pokaż co potrafisz, na początek pomiń nadajnik i odbiornik bluetooth i połącz kabelkiem, jak to zadziała to pójdziesz w temacie dalej. Powodzenia.
  • Poziom 33  
    Co do połączenia kablem- zrób najpierw tak, żeby dwa uC komunikowały się kablem, a potem zaminiesz kabel na dwa moduły BT. Moduły to taki "bezprzewodowy" RS232 :)

Ale skoro nie wiesz, że BT to standard wykorzystujący jedynie częstotliwość 2,4GHz i do tego o maksymalnym zasięgu 100m (urządzenia klasy 1)- to masz małe szanse na stworzenie samemu czegoś działającego...
  • Poziom 33  
    arek431 napisał:
    patrzyłem na alledrogo to pisali że rs232 ma zasięg do 10metrów

Wyjaśnisz mi sens tego zdania?
  • Moderator Robotyka
    arek431 napisał:
    no nie wiem
    parę godzin temu patrzyłem na alledrogo to pisali że rs232 ma zasięg do 10metrów ale chyba ty masz rację ;)

No to krynicę mądrości znalazłeś idealną. ;)
    W inne rzeczy, któe tam piszą też wierzysz? :D
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    To nie są żadne moduły, to zwykły kabel...

Zrób to po kablu, a jak będzie działać to wtedy przerobisz na bezprzewodowe.
  • Poziom 18  
    ok
    tylko nie wiem jak z tymi kodami
    włącznik będzie załączał kod i serwo będzie się przesuwało o 100%
    a jak zrobić żeby wszystkie kanały były proporcjonalne
    jakie kody do tego(czy tylko jeden)?
  • Poziom 36  
    W temacie poniżej te same pytania, ludzie to przecież podstawy podstaw, o to się nie pyta bo to trzeba samemu poczytać i zrozumieć...i ty chcesz zrobić zdalne sterowanie?????