Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

BSOD ntoskrnl.exe Windows 7 x64

mrozilla 08 Nov 2010 18:21 7989 8
    mrozilla
    Level 17  
    Wyskoczył mi BSOD (w sumie kilka, ale tamte przez zabawę z pamięciami), ale dwa ostatnie mają taką samą prawdopodobną przyczyną (sprawdzone minidump programem Microsoft Debugging Tools) tj.

Przed ostatni (wczoraj):
    BugCheck 1E, {ffffffffc0000005, fffff80002aef875, 1, 10}
    Probably caused by : ntoskrnl.exe ( nt+2eb875 )

Ostatni (dzisiaj):
    BugCheck A, {0, 2, 1, fffff800028df380}
    Probably caused by : ntoskrnl.exe ( nt+96380 )

Płyta: GA-K8NF9 Ultra
    Karta: nVIDIA GeForce 7300 GT (G73)
    Procesor: AMD Athlon 64 3500+
    RAM: 2x1GB GOODRAM GR400D64L3/1G (pracują w dualu)
    Dysk: Western Digital WD3200KS Caviar SE16 (podłączony przez kabel SATA)
    Napędy: HL-DT-ST DVDRAM GSA-4163B
    HL-DT-ST DVD-ROM GDR8163B
    Zasilacz: DR-B400ATX

Jaki jest powód wyskakiwania BSOD'a?
    bmserwis
    Level 36  
    Sprawdzenie wszystkich partycji za pomocą chkdsk, następnie z linii poleceń "SFC /scannow", test pamięci za pomocą memtest86, Driver Verifier.
    mrozilla
    Level 17  
    MemTest przechodzi bez problemu, a może coś z podłączeniem dysku mam nie tak? Bo nigdy nie podłączałem pod sata i nie wiem czy coś w BIOS'ie może muszę zmienić bo mam ustawienia domyślne, a może w złe wejście wpięte pod
    S_ATAC_SB
    bmserwis
    Level 36  
    Napisałem wyżej co powinieneś zrobić według kolejności od najbardziej prawdopodobnego środka zaradczego, skoro sam wiesz lepiej to po co pytasz na forum?
    mrozilla
    Level 17  
    Nie wiem, dlatego pytam, dysk był jakoś max. 5 dni temu cały formatowany i na nowo system stawiany, więc błędy jakieś wykluczam, sprawdzałem HDD Tune i żadnych badów też nie było.
    Tutaj screeny BIOS'u, bo wydaje mi się, że niektóre opcje powinny inaczej wyglądać, aczkolwiek nie mam pewności jak:
    BSOD ntoskrnl.exe Windows 7 x64 BSOD ntoskrnl.exe Windows 7 x64 BSOD ntoskrnl.exe Windows 7 x64 BSOD ntoskrnl.exe Windows 7 x64

CHKDSK żadnych błędów nie pokazał.

Oraz pojawia mi się co jakiś czas taki błąd jak "Odnajdowanie SSDP" i w ogóle nie mam pojęcia co on oznacza...

A tutaj BSOD przyłapany na gorącym uczynku (przed chwilą: 20:50):
    Matuzalem
    Level 43  
    Zacznij od napięć - ntoskrnl.exe jest dość często powodowany ich niestabilnością. Gdyby się okazało, że od ich strony oraz stanu kondensatorów - "na oko" sprawdzonych - jest wszystko w porządku to pewnie bym, w kolejnym kroku, sterowniki chipsetu próbował zmienić lub przeinstalować.
    mrozilla
    Level 17  
    A jakaś podpowiedź jak te napięcia pomierzyć?
    Bo niestety jeszcze nie zdarzyło mi się tego robić... (miernik mam).
    A ogólnie wszystkie sterowniki win7 sam znalazł, tylko od karty TV zainstalowałem i od dźwięku oraz dla pewności od grafy ze strony nVidii, na stronie producenta płyty, nie ma sterowników do chipsetu pod win7.

Tutaj screen czujników, może to coś Wam podpowie:

A taki zasilacz posiadam:

Screen z HDTune:
    bmserwis
    Level 36  
    Odczyt z czujników jest zawsze obdarzony sporym błędem pomiarowym, wykonaj pomiary za pomocą uniwersalnego miernika (multimetra) przynajmniej podstawowych napięć (+5V, +12V). Sugerując się tylko odczytem z programu możnaby uznać, że zasilacz nadaje się jedynie na śmietnik (takie skoki napięć jakie wskazał, plus zaniżone napięcia). Ogólnie sam zasilacz jest chińskim bublem i niezależnie od wyników pomiarów przydałoby się go wymienić. S.M.A.R.T. w porządku.

Pomiar napięć najprościej będzie wykonać Ci na wtyczce MOLEX (wtyk zasilający) żyła czarna - masa, żyła żółta 12V, żyła czerwona 5V.
    mrozilla
    Level 17  
    Co do dysku, to bardzo się cieszę, że z nim wszystko w porządku, bo tydzień temu kupiłem go (używany).

Jakieś 10 minut temu wywaliło mi BSOD:

LOG BSOD'a

Kolejny BSOD (włączyłem instalowanie aktualizacji (pierwsze po instalacji świeżego Win7 (53 aktualizacje)), wyszedłem do kuchni, wróciłem, a tu restart (wymuszony) i po uruchomieniu "nieoczekiwane zamknięcie" i te dane z minidump:
    Kolejny BSOD

Gdy ponownie włączyłem instalowanie aktualizacji, znowu wyskoczył prawie identyczny BSOD jak ten do którego log jest powyżej. (FC)

Dodano po 3 [godziny] 14 [minuty]:

Zmierzyłem napięcia:
    +5V - 5.13-5.14V (pod obciążeniem: praktycznie to samo)
    +12V - 11.98-12.01V (pod obciążeniem: 12.04-12.06V)
    +3.3V na wtyczce 20/24 PIN 3.28V
    +12V na wtyczce 4 PIN 11.90V

Mam chyba ważne odkrycie, otóż jeden kondensator wygląda na uszkodzony
    Zaznaczony na niebiesko.
    Czy to może mieć wpływ na te dziwne zachowanie komputera?