Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Immergas Victrix 26 2l problemy z użytkowaniem

blondynka66 08 Nov 2010 20:12 27615 34
    blondynka66
    Level 9  
    Witam, mam problem z piecem kondensacyjnym. Przez pierwsze dwa mój victrix działał podobnie jak zwykła użytkowana przeze mnie Beretta - a konkretnie podgrzewał wodę w grzejnikach np. do temperatury 50 stopni, po czym żółty wyświetlacz na piecu (kontrolka) gasł i znikał symbol włączonego palnika gazu i słupek pokazujący zużycie gazu. Mijało kilka minut, temperatura w grzejnikach spadała, kontrolka zapalała się pojawiał się symbol włączonego palnika gazu i słupek pokazujący zużycie gazu. Beretta działała podobnie, ale to nie był piec kondensacyjny - podobnie podgrzewała wodę w grzejnikach co jakiś czas. Po dwóch dniach Victrix zaczął działać inaczej - żółta kontrolka pali się cały czas i cały czas pokazuje symbol włączonego palnika gazu i stopień zużycia gazu (jeden słupek). Kontrolka ta gaśnie tylko wtedy, kiedy zakończę używanie ciepłej wody. I włącza się po jakimś czasie, nagrzewa do 50 stopni, a potem to samo - gaz pali się cały czas. Zużycie gazu jest małe, ale cały czas. Mój instalator nie wie, co jest przyczyną. A może to tak powinno być? Nie mam pojęcia, a nikt ze znajomych nie ma takiego pieca.
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    MarudaP
    Level 21  
    I tak ma być.
    Prawidłowo wyregulowany kocioł i poprawnie ustawione parametry powodują, że kocioł dostarcza w sposób ciągły tyle energii ile traci budynek przy zadanej temperaturze. Jest wtedy najbardziej ekonomicznie i najbardziej komfortowo.
    Po to są te wszystkie udogodnienia jak modulacja mocy, pogodówka, krzywa grzewcza itd.
    igrzelczyk
    Level 21  
    Generalnie praca moze byc prawidlowa(kociol kondensacyjny powinien pracowac na parametrze ok 50 stopni )ale niekoniecznie i napewno bedzie inna niz w przyadku zwyklej beretty,podaj prosze czy posiadasz automatyke pogodowa(czujka na zew budynku ) czy zwykly termostat bez pogodowki.
    pozdrawiam
    maniek
    blondynka66
    Level 9  
    Dzięki serdeczne za odpowiedzi. Uspokajają mnie trochę. Nie mam automatyki pogodowej, a jedynie zwykły euroster (temp. dzienna, nocna, włącza i wyłącza piec o określonej godzinie i przy określonej temperaturze). Pozdrawiam
    igrzelczyk
    Level 21  
    blondynka66 wrote:
    Dzięki serdeczne za odpowiedzi. Uspokajają mnie trochę. Nie mam automatyki pogodowej, a jedynie zwykły euroster (temp. dzienna, nocna, włącza i wyłącza piec o określonej godzinie i przy określonej temperaturze). Pozdrawiam

W tym ukladzie warto by bylo sprawdzic moc max na co bo moze sie okazac ze jest za nisko ustawiona i wtedy rachunki za gaz moga byc kosmiczne
    pozdrawiam
    maniek
    blondynka66
    Level 9  
    Jasne, już wezwałam mojego instalatora pieca. Jutro ma być i sprawdzać, co się dzieje. Dziękuję jeszcze raz za pomoc.
    MarudaP
    Level 21  
    Warto zainwestować jeszcze w sterownik, CAR, lub SCAR i sondę zewnętrzną. Naprawdę warto. Po dwu latach zabawy z ustawieniami, udało mi się zmniejszyć zużycie gazu pomimo ostrej zimy i wyższej temperaturze w domu.
    Należy wykorzystać potencjał tego kotła. Przy temperaturach pracy kotła poniżej 60 C, ma największą sprawność, ok. 106 %.
    blondynka66
    Level 9  
    Teraz to mam naprawdę problem z piecem. Zaczynam żałować, że się zdecydowałam na taki właśnie piec. Od wczoraj wyświetla co jakiś czas awarię z kodem błędu 38. Tyle tylko, że dla tego konkretnego pieca (Victrix 24 2l) nie ma takiego kodu błędu ani w instrukcji, ani mój serwisant nie wie o co chodzi. Ja znalazłam co oznacza taki kod błędu w instrukcji do innego pieca immergas, ale mój serwisant twierdzi, że ten piec nie ma prawa wyświetlać nie istniejącego kodu błędu. Na wszelki wypadek zrobiłam zdjęcia, żeby mi ktoś uwierzył.
  • Helpful post
    igrzelczyk
    Level 21  
    Napisz na priv gdzie mieszkasz podam ci z tego rejonu kompetentnego serwisanta
    Pozdrawiam
    Maniek
  • Helpful post
    MarudaP
    Level 21  
    U mnie (Victrix Zeus Superior) kod 38 oznacza "utrata kontroli płomienia".
    Wydaje się, że to może być coś z elektroniką płyty. Napisz (albo zadzwoń) do Immergasu opisując problem. Mają dobrych serwisantów, to wskażą Ci odpowiedniego.
    A może wystarczy przeczyścić elektrodę jonizacyjną. Ja ją czyszczę dwa razy w roku.
    blondynka66
    Level 9  
    Tak też zamierzam zrobić, chociaż piec montował mi i uruchamiał człowiek autoryzowany przez immergas, będący na wykazie autoryzowanych serwisantów. I on twierdzi, że dzwonił do nich i rzekomo centrala nie wie o co chodzi z tym moim piecem. Jeżeli dziś się nie uda usunąć tej usterki, w poniedziałek będę sama do nich dzwonić.
    Igrzelczyk - jesteśmy to samo województwo ;) Jeśli sama nic nie wskóram, napiszę na priv.
    Dziękuję Wam obu za cierpliwe podpowiedzi. Pozdrawiam.
    blondynka66
    Level 9  
    Przed chwilą cel został osiągnięty :) Ku mojej wielkiej radości. Po pierwsze kod 38 przestał się wyświetlać, ale trzeba było przebudować komin. Po drugie - w końcu metodą prób i błędów piec został ustawiony jak trzeba. Przez tydzień piec zużył średnio o ponad 2 metry gazu dziennie więcej niż zużywała beretta. Okazało się, że trzeba było wyregulować pracę wentylatora. Teraz ta kontrolka, o której pisałam w pierwszym poście gaśnie i gaz włącza się co jakiś czas. Uff! Rachunki za gaz naprawdę byłyby kosmiczne. Mam nadzieję, że to koniec moich przygód z piecem. Za "miłość" do ekologii zapłaciłam zszarganymi nerwami :)
    igrzelczyk
    Level 21  
    Cóż pisałem o komonie w poście porownawczym z vaillantem ,bardzo częsta przyczyna złej pracy, przy kotlach z kominem koncentrycznym jest nieszczelnosc czesci spalinowej (gdyby montazysta posiadał analizator spalin odrazu by to wykrył) wtedy Palnik zrywa płomień z braku tlenu i serwisanci ustawiają go na minimum mocy (bo wtedy pracuje) cóż częsty problem , i fajnie ze ktoś go szybko zdjagnozowal
    Pozdrawiam
    Wesoły serwisant
    blondynka66
    Level 9  
    Oczywiście, jestem zadowolona, że w końcu się udało, ale to trwało cały tydzień. Właściwie sama wpadłam na to, że coś nie tak jest z kominem, bo problem zaczął się pojawiać przy dużym wietrze na zewnątrz. Po ustawieniu komina pionowo, a nie pod kątem, wszystko się uspokoiło. A poza tym panowie, czy ktoś wierzy blondynce, jak mówi, że coś nie tak jest z kotłem?;) Potrzebowałam psychicznego wsparcia fachowców i je dostałam, za co jeszcze raz dziękuję. Za tydzień ponownie przeliczę dobowe zużycie gazu i powiem Wam, czy jest lepiej. Nie odważę się przynajmniej na razie na sterownik z sondą zewnętrzną, bo jak zaczęłam czytać o krzywej grzewczej i ustawieniach, to poczułam, że tego nie ogarniam po prostu. Po prostu blondynka ;)
    igrzelczyk
    Level 21  
    Miałem żonę blondynka i nie była typowa blandynka No może poza autem którym tylko umiała powozic hmm całkiem niezłe zreszta... Sorki za offtopa
    abusia
    Level 2  
    Jeśli chodzi o błąd 38 w immergazie jest to tzw. obcy błąd. W moim przypadku w nowym kotle Victrix 24 KW oznaczał tyle co załamywanie się gumowej rurki wychodzącej z komory spalania po jej lewej górnej stronie. Wadą są obarczone nowe kotły producent obecnie zastanawia się między wymianą a naprawą wadliwych kotłów.
    Jak chodzi o paramatry grzewcze tych kotłów to mam taki sprzed modernizacji (patrz wyżej) i w domu o powierzchni ok.115 m2 z zasobnikiem 250 l ustawionym na temp. 40 st C (ostatnio bez trybu eco). w przeciagu 11 miesięcy, a więc od najzimniejszego stycznia br gdy średnia temp. spadła do ok. - 8 st. C zamaist ok. 2,7 st C jak to miało miejsce w innych latach średnio miesięcznie ogrzanie domu kosztuje mnie ok. 240 zł miesięcznie.
    Kocioł ma sterownik SCar i pogodynkę, ogrzewanie parteru za pośrednictwem podłogówki z termostatem i ręcznym podmieszaniem a góra to tylko grzejniki ok. 30% większe. Max temp. kotła ustawiona na 60 st C i jak trzeba to podkrecam temp. na krzywej do swojego ust. maxa gdy się obniży a na górze mam mniej niż chcę. "bezwładność teraz zmniejszyłem z 20 na podłogówkę na 10 żeby grzejniki spełniały swoją funkcję.
    Sterownik Super car umiesciłem na parterze z podłogówką, bo mimo równych wskazówek uważam że jest to dla niego logiczniejsze miesjce.

Czy Wy uwazacie że powinno byc inaczej?
    Ale gdybym wszytsko wiedział to nie było by mnie tu zapewne;)
    blondynka66
    Level 9  
    Mój kocioł jak na razie działa poprawnie. Błąd już się nie pojawia, tak jak pisałam, u mnie oznaczał wadliwie zamontowany komin, ale sama na to wpadłam, obserwując, że kiedy podmuchy wiatru były większe, to gasł płomień w piecu. Ten rodzaj pieca dopuszcza konstrukcję komina pod kątem, ale w moim przypadku absolutnie nie zdało to egzaminu. Po zainstalowaniu komina pionowo, problemy zniknęły. Generalnie, teraz piec działa bez zarzutu, na zwykłym sterowniku zainstalowanym w domu. Przeraża mnie pogodynka i to co przeczytałam o problemach z ustawieniem krzywej grzewczej. Moja rodzina lubi ciepło, stąd sterownik jest umieszczony w przedpokoju, w najchłodniejszym miejscu.
    Niemniej jednak interesuje mnie, jak ustalić, czy ten mój kocioł z "obcym błędem" podlega wymianie, czy naprawie? Wiesz coś więcej na ten temat?
    Kazio24
    Level 10  
    mam pytanie do blondynka66 :)
    mam ten sam rodzaj pieca co prawda żadne błędy mi nie wyskakują i niby wszytko ok ale czy to normalne że piec się włącza na np ok 5 min i za chwilę wyłącz i tak w kółko i w ten sposób utrzymuje tem w mieszkaniu.
    U Ciebie chodzi to na takiej samej zasadzie?
    W sumie nikt konkretnie nie potrafi mi odpowiedzieć na moje pytanie bo nie znam nikogo kto by miał taki sam piec. A dodam że dopiero od 1.5 miesiąca mam zmienione ogrzewanie w mieszkaniu na swoje (w sensie że nie ze spółdzielni) no i trochę dygam bo nigdzie w instrukcjach nie jest opisane jak ustawiać żeby było ok i oszczędnie i jak w ogóle powinien taki kocioł pracować.
    Ciut przerażona blondynka:)
    blondynka66
    Level 9  
    Według mnie wszystko ok. z Twoim piecem, Kaziu. Mój działa podobnie. Po prostu co jakiś czas podgrzewa wodę w grzejnikach do ustawionej temperatury, a potem jakby na kilka minut przechodził w stan "spoczynku", wskaźnik obecności płomienia znika.
    W każdym razie, kiedy mój piec grzał non stop, nie gasł tak jak Twój, to miałam dobowe zużycie gazu większe niż na starej Beretcie, o czym pisałam we wcześniejszych postach :)
    Kazio24
    Level 10  
    dziekuję bardzo mi to pomogło i moge spać spokojnie obecnie jak mam tem 19,5 i wieczorem podnoszę na 20,5 to zużycie od 30 11 do dzisiaj ok 7m3 dziennie z gotowaniem i myciem 3 osoby przy starych nieszczelnych oknach mieszkanie na parterze podłogi to tylko wykładzina i blok nieogrzewany następny rok mały remont i myślę że będzie jeszcze lepiej:) Dziękuje i pozdrawiam cieplutko;)
    Kazio24
    Level 10  
    Mam jeszcze jedno pytanie bo czytałam gdzieś że piec kondensacyjny powinien być ustawiony na niską tem ok 48 stopni żeby spełniał swoją funkcję i był wydajny i oszczędny. Ja mam obecnie jakieś 58 stopni to w takim razie za dużo gazu pobiera?i czy powinnam zmniejszyć tem?
    adam998
    Level 25  
    Kazio24 wrote:
    Mam jeszcze jedno pytanie bo czytałam gdzieś że piec kondensacyjny powinien być ustawiony na niską tem ok 48 stopni żeby spełniał swoją funkcję i był wydajny i oszczędny. Ja mam obecnie jakieś 58 stopni to w takim razie za dużo gazu pobiera?i czy powinnam zmniejszyć tem?

To prawda czym niższa temperatura na kotle tym większa sprawność i większe oszczędności dla przykładu na kotle 80st. sprawność 97%, 50st sprawność 106%, 40st. sprawność 108%. Jeżeli możesz obniżyć temperaturę na kotle to ją obniż....ustaw temperaturę tak aby w pomieszczeniach była odpowiednia temperatura. Po co przykręcać głowice na grzejnikach lepiej obniżyć temperaturę na kotle....
    koalakm
    Level 11  
    Czesc
    Mam kociol Victrix 26 2.

U mnie wlasnie jest tak jak pisala blondynka, piec przy grzaniu centralnego spala gaz caly czas. Dokladnie wyglada to tak ze przy pierwszym wlaczeniu (jak grzejniki sa zimne) piec moduluje palnik na max i dochodzi do zadanej na kotle temperatury, nastepnie zmniejsza modulacje na minimum i tak juz zostaje.
    Jednak z tego co zauwazylem panuja 2 opinie na ten temat:
    1. Jedna mowi ze jezeli kociol caly czas spala gaz na minimum to najekonomiczniej i najbardziej komfortowo.
    2. Druga mowi ze lepsze sa cykle ze podgrzewa wode wyzej, wylacza sie, woda krazy i sie chlodzi i jak spadnie ponizej znowu sie zalacza spalanie.

Czy moglbym prosic o ustosunkowanie sie do tego?
    Jak to w koncu jest? Ktora opcja jest faktycznie ekenomiczniejsza?

pozdrawiam
    koalakm
    koalakm
    Level 11  
    Przeprowadzam testy narazie.

Jak ustawiam 33 st na piecu to widze ze piec po jakims czasie dochodzi wyzej, odlacza palnik i robicykle podgrzej / wylacz

Jak ustawie wiecej tj od 36 w gore to juz chodzi non stop.

Przy tych 36 na dzien dzisiejszy powoli podnosi sie temp w domu wiec piecy spala gaz powoli caly dzien.

Jak ustawie na kotle 45 st to duzo szybciej podnosi temp ale palnik pewnie wiecej spala gazu.

Pytanie do Was, czy ktos z praktyki moze powiedziec jakie rozwiazanie jest ekonomiczniejsze?
    zeppelin60
    Level 14  
    Rozpoczynam zabawę z regulacją Victrix 12 2I, pracuje z regulacją pogodową w automacie, z regulatorem CAR.
    Widzę że po przekroczeniu w pomieszczeniu z regulatorem temperatury zadanej, na panelu pieca wyświetla ikonę palnika oraz brak słupków mocy, czyto oznacza że palnik pracuje na mocy minimalnej?
    Na razie na zazewnątrz + 9, i wygląda ze przegrzewa pomieszczenia bez zdławionych termostatów.
    adam998
    Level 25  
    Witam
    Jaki masz sterownik CAR czy może Super CAR? Musisz tak wyregulować krzywą grzewczą aby kocioł pracował z temperaturą jak najniższą i był w stanie dogrzać pomieszczenie do temperatury zadanej, biorąc pod uwagę temperaturę zewnętrzną.
    zeppelin60
    Level 14  
    CAR v2.
    Mam zadana krzywą nr 3, spróbuję obniżyć do 2 albo i 1 i zobaczę...
    adam998
    Level 25  
    zeppelin60 wrote:
    CAR v2.
    Mam zadana krzywą nr 3, spróbuję obniżyć do 2 albo i 1 i zobaczę...

Dokładnie mam taki sam sterownik....obniż krzywą tak jak mówisz i kontroluj czy da radę dogrzać pomieszczenie do temperatury zadanej, jeśli nie to stopniowo o 0,1 zwiększaj. W moim przypadku ustawiłem temp zadaną na 21,8 i krzywą tak aby osiągać temperaturę w pomieszczeniu 21,6-21,7 z tego wzglądu żeby kocioł pracował ciągle bo wiadomo że jak osiągnie 21,8 to palnik się wyłączy w ten sposób kocioł jest zmuszony do pracy ciągłej z jak najniższą temperaturą zasilania. Chyba nie ma lepszego i bardziej ekonomicznego ustawienia chyba że się mylę.
    MarudaP
    Level 21  
    Kocioł ma minimalną moc 4,7 kW i przy takich temperaturach jak teraz, ta moc jest za duża i kocioł się wyłącza po osiągnięciu zadanej temperatury. Dlatego brak słupka na wyświetlaczu i nie słychać pracy kotła. Oczywiste jest że im krzywa grzewcza będzie mieć mniejsze nachylenie, tym wahania będą mniejsze.
    PS. Podana moc dotyczy mojego kotła, a ten ma chyba minimalną moc 3 kW.
    adam998
    Level 25  
    MarudaP wrote:
    Kocioł ma minimalną moc 4,7 kW i przy takich temperaturach jak teraz, ta moc jest za duża i kocioł się wyłącza po osiągnięciu zadanej temperatury. Dlatego brak słupka na wyświetlaczu i nie słychać pracy kotła. Oczywiste jest że im krzywa grzewcza będzie mieć mniejsze nachylenie, tym wahania będą mniejsze.
    PS. Podana moc dotyczy mojego kotła, a ten ma chyba minimalną moc 3 kW.

Zgadza się i faktem jest że przy obecnych temperaturach kocioł musi się wyłączyć. Faktem jest też to że kocioł Immergasa 12kw posiada moc minimalną 1,9kW, 3kW posiada ten sam model kotła tylko 24kW.