Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

oświetlenie w małym pudełku

08 Lis 2010 21:11 1981 14
  • Poziom 9  
    Witam. Chciałabym się dowiedzieć czy istnieje możliwość podłączenia małej żaróweczki do baterii, tak aby oświetlić małe pudełko? Zależałoby mi na tym, żeby żarówka zapalała się przy otwieraniu pudełka i oczywiście gasła po jego zamknięciu (jak w lodówce ;)). Czy wiązałoby się to z dużymi wydatkami i czy jest to w ogóle wykonalne ta małej powierzchni? Co musiałabym kupić?

Z góry dzięki za odpowiedź,
    Kaśka ;)
  • Poziom 14  
    pudełko + żarówka + bateria + tzw. mikrowłącznik + kabelki i odpowiednie podłączyć od i wszystko :)
  • Poziom 9  
    brzmi banalnie ;). Mógłbyś mi podać jakiś przykład żarówki i baterii? Czy znajdę w sklepie żarówkę rozmiarów np. tych choinkowych? Pudełko jest niewielkie - ok 20x10x7cm, a ma pełnić jeszcze inne funkcje oprócz świecenia ;).
  • Poziom 24  
    Witaj. Jeśli zależy ci na wymiarach proponował bym diodę led (białe światło) + 2 bateryjki R6 (dłużej poświecą przy mniejszych wymiarach od żarówki. Pozdrawiam.
  • Poziom 16  
    Jeśli nie lubisz zabawy w elektronikę to masz już gotowe rozwiązania w kiosku ruchu!

Kup najtańszą zapalniczkę z latarką diodową (taką z bocznym guziczkiem do zapalania diody).

Ostrożnie odkręć dolną klapkę zapalniczki i wyjmij "moduł" z bateryjkami i diodą.

Zamontuj w swoim magicznym pudełku oświetlenie a jako przełącznika możesz użyć
    paska folii aluminiowej, która przy otwarciu pudełka zewrze nóżkę diody i baterię.

Miłej zabawy.
  • Poziom 17  
    A może coś takiego?

oświetlenie w małym pudełku
  • Poziom 23  
    Jaką masz tą baterię? Coś na niej pisze? Napisz, to Ci powiem czego potrzebujesz i jak się to montuje. ;) W tym wypadku najlepszym rozwiązaniem byłaby ogólno-dostępna dioda LED-najlepiej biała średnicy 5mm. Jej napięcie pracy jest równe ok. 3V, pobiera bardzo mało prądu w stosunku do ilości oddawanego światła, co jest jej niewątpliwą zaletą. Są jeszcze diody LED flux-4 nóżkowe, mają szersze kąty świecenia i w sumie lepsze do takiego zastosowania. Do tego rezystor, ale najpierw musisz mi podać tą baterię, żebym mógł wyliczyć jaki ma to być rezystor. Polecam ci baterię 9V 6F22, do tego klips+ ten przełącznik rozwierny, później trzeba byłoby to wszystko polutować...ale to później.
  • Poziom 17  
    Dla 9V jest to 450 Ohm , dla 6V jest to 300 Ohm . Możesz podłączyć bezpośrednio pod baterie 3V , ale nie radze diody LED podłączać pod baterie od telefonu (3.7V) bo diody LED -niebieskie,białe mają max napięcie pracy 3.6V.
  • Poziom 23  
    Jabulami napisał:
    Dla 9V jest to 450 Ohm , dla 6V jest to 300 Ohm . Możesz podłączyć bezpośrednio pod baterie 3V , ale nie radze diody LED podłączać pod baterie od telefonu (3.7V) bo diody LED -niebieskie,białe mają max napięcie pracy 3.6V.

"Ohm my god".
    No właśnie, przejechałeś się nie na własnej nie wiedzy a na umiejętności rachowania. Jakie 450Ohm dla 9V?

Mówi Ci coś wzór R=U/I i niemieckie nazwisko Ohm?

Dla 9V liczy się: (9V-3,5V)/0,02A= 275 Ω-najbliższy temu rezystor to 330Ω/0,25W

Dla 6V: (6V-3.5)/0,02A=125Ω-najbliższy rezystor 150Ω/0,25W

Oczywiście wartość mocy rezystora jak najmniejsza bo w tym układzie nie ma dużej mocy.

Radzę się pouczyć podstaw ;)

Dodano po 2 [minuty]:

Oczywiście nic się nie stanie jak damy większy rezystor, no ale po co?
  • Poziom 21  
    "Ohm my god"
    A jak już jesteśmy tacy mądrzy i oszczędni, i mamy do dyspozycji źródło o napięciu kilkukrotnie wyższym od napięcia przewodzenia diody LED to podepniemy kilka diod szeregowo i zamiast ciepła na rezystorze mamy więcej światła. Rezystor w takim wypadku również jest niezbędny, lecz jego wartość będzie mniejsza.

Oczywiście nic się nie stanie jeśli zamiast tego damy większy rezystor, no ale po co?
  • Poziom 9  
    Dziękuję za wszystkie odpowiedzi, nawet nie spodziewałam się, że ktokolwiek zainteresuje się moim "magicznym pudełkiem" ;). Sytuacja wygląda następująco: mam mikroprzełącznik(!), a z niego wychodzące 3 złociste blaszki z dziurką podpisane "1", "2" i "4". Nic więcej nie zakupiłam, z obawy przed wyrzuceniem pieniędzy w błoto. Czekam na dalsze instrukcje.

P.S. Pomysł z zapalniczką ciekawy :P
  • Poziom 24  
    Musisz teraz sprawdzić które blaszki sa zwarte (przewodzą prąd) bez naciskania mikrowyłącznika i jedną z nich podłączyć do leda (lub żaróweczki), a drugą do baterii. Drugi biegun baterii połącz bezpośrednio z diodą led (lub żarówką). Teraz mikrowyłącznik zamocuj w pudełku tak, żeby jego zamknięcie powodowało naciśnięcie mikrowyłącznika. Umiesć tam również baterię i żaróweczkę. Pozdrawiam.

Regulamin - p.15, proszę poprawić pisownię w poście. [Mirek Z.]
  • Poziom 9  
    ok, dzięki. Wyślę zdjęcie, gdy tylko to zamontuję ;)
  • Poziom 23  
    I jak tam postępy z pudełkiem? Długo nie piszesz!
  • Poziom 9  
    Niestety studia pochłonęły mnie całkowicie, postaram się zająć tym w święta, wybaczcie. Nie zapomniałam! ;)