Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Programator do resetu eeprom

ANDERSCOOL 08 Nov 2010 22:08 6328 11
    ANDERSCOOL
    Level 9  
    Witam!

Kupiłem baterię z rok temu do laptopa Asus A3Hf. Rzadko na niej pracuje, zazwyczaj laptop jest podpięty pod zewnętrzne zasilanie. Sformatowałem ją zgodnie z zaleceniami producenta. Na początku trzymała 2h. Teraz czas podtrzymania sukcesywnie zaczął się zmniejszać - obecnie wynosi 20 minut. Rzadko rozładowywałem baterię poniżej 90%, najczęściej bała doładowywana właśnie od tego stanu. Podejrzewam błędny licznik ładowań w EEPROM. Kalibracja baterii z BIOS już nic nie daje. Na początek chciałbym zresetować jej pamięć. Jako takie pojęcie o podłączaniu i lutowaniu elektroniki mam ale już o budowie układów scalonych już nie. Czytałem na FAQ jak zbudować programator do resetu pamięci ale to dla mnie czarna magia. Na Allegro znalazłem takie coś:

http://allegro.pl/programator-isp-si-prog-2-2-adapter-eeprom-i1307662330.html#gallery

Co o tym myślicie jak dla mnie? Dam sobie z tym urządzeniem radę z resetem pamięci?
    ArturAVS
    Moderator of HydePark/Cars
    Jak najbardziej. Obyś tylko dobrze wszystko podłączał i miał odpowiedni wsad do pamięci.

Ja używam uproszczoną do minimum wersję SI proga do programowania pamięci
    serii 24xxx . Wszystko mieści się w obudowie DB9 , wyprowadzone tylko przewody
    Vcc , GND, SDA, SCL.
    ANDERSCOOL
    Level 9  
    Otworzyłem baterię ale nie wiem który to jest pamięć EEPROM.. Porobiłem zdjęcia tego co da się wyczytać, 2 układy są zlepione jakimś antyzwarciowym materiałem i nie da rady odczytać oznaczeń bez ściągnięcia tego ale może nie będzie potrzeby jeśli ta pamięć to jest jedno z tych 3 zdjęć:

Programator do resetu eeprom Programator do resetu eeprom Programator do resetu eeprom
    krzychu1985^

Level 28  
    Nie masz eeprom, na ostatnim zdjęciu widać, że masz integrated FLASHROM - bq208x - ostatniej cyfry nie umiem odczytać.
    ANDERSCOOL
    Level 9  
    To co mam zrobić aby zresetowac go? Ta cyfra to 9
    bmserwis
    Level 36  
    Poczytać temat o regeneracji baterii na elektrodzie, masz tam dokładnie opisany sposób postępowania.
    ANDERSCOOL
    Level 9  
    znalazłem "Te informacje nie są potrzebne, gdyż tego układu nie wylutowuje się z płytki. Bateria musi mieć podłączone sprawne ogniwa. Należy podłączyć się do złącza baterii. Podłączasz minus, SDA i SCL w ten sam sposób w jaki odczytuje się parametry z baterii.". A teraz pytanie gdzie te kabelki od minus SDA i SCL mam podłączyć w tym programatorze który wymieniony jest wyżej wiedząc że to nie jest EEPROM?
    ArturAVS
    Moderator of HydePark/Cars
    To jest EEPROM. A opis kabelków powinieneś mieć w dokumentacji programatora. Nawet gdyby to była flash, w opisie programatora masz
    jasno napisane SDA , SCL.
    ANDERSCOOL
    Level 9  
    "Nie masz eeprom, na ostatnim zdjęciu widać, że masz integrated FLASHROM - bq208x - ostatniej cyfry nie umiem odczytać."

"To jest EEPROM. A opis kabelków powinieneś mieć w dokumentacji programatora. Nawet gdyby to była flash, w opisie programatora masz jasno napisane SDA , SCL."
    krzychu1985^

Level 28  
    W przypadku gdy masz FLASHROM nic nie wylutowujesz i nie podpinasz się pod piny układu. Musisz znaleźć na wyjściu baterii: gnd,sda i scl i pod nie się podpiąć interfejsem. Przez to złącze odczytasz parametry baterii, oraz gdy bq2089 nie będzie zahasłowany - wewnętrzny eeprom. Tak jak radził kolega wyżej - lepiej poczytaj podwieszone tematy.
    jarob
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Kolego ANDERSCOOL do odczytania parametrów baterii nie używasz tego powyższego programatora, tylko interfejsu I2C Philipsa. Opis w podwieszonych artykułach. Zachęcam do lektury.
    ANDERSCOOL
    Level 9  
    Kupiłem nową baterię. Za dużo zabawy przy tym jak dla laika.