Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Generator testowy CB projekt

mkpl 08 Lis 2010 22:57 4381 14
  • #1 08 Lis 2010 22:57
    mkpl
    Poziom 37  

Witam
    Jako że bawię się ostatnio sporo CB radiami i znalazłem w swoich zasobach kwarc 27.145 wpadłem na pomysł zrobienia generatora.

Generator miał by być na kanał 16 opcjonalna modulacja AM (a może i FM też) i koniecznie płynna regulacja poziomu sygnału na wyjściu.

Pomysł mam taki zrobić generator z tym kwarcem i przeciągnąć go o te 5 khz w dół potem separator na jakimś tranzystorze (tu problem czy mogę już zrobić modulację na separatorze czy dołożyć jeszcze jeden stopień) dalej regulacja poziomu sygnału na potencjometrze (nie wiem czy na tych częstotliwościach jeszcze można coś takiego robić). Ostatni problem to modulacja FM ale tak aby mi nie rozstrajała generatora przy pracy na AM.

Przydał by się jeszcze jakiś prosty generator na 3 overton bo nie mam pomysłu jak go zrobić

Pozdrawiam
    Marcin

0 14
  • #2 09 Lis 2010 07:04
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

mkpl napisał:
    Pomysł mam taki zrobić generator z tym kwarcem i przeciągnąć go o te 5 khz w dół

Pamiętaj, że jest to kwarc "overtonowy" (wzbudzany na 3-ciej harmonicznej) i nie przestroisz go o -5kHz . Co najwyżej +/- 1kHz .
    Znacznie lepszym rozwiązaniem jest wzbudzenie rezonatora kwarcowego na częstotliwości około 9MHz (kwarce dostępne w dużych ilościach - po nadajnikach Radmora). Przestrajając na 9MHz +/- 1kHz , uzyskujesz na 27MHz +/- 3kHz.
    Cytat:
    potem separator na jakimś tranzystorze (tu problem czy mogę już zrobić modulację na separatorze ...

Separator jako modulator i/lub jako powielacz.
    Cytat:
    ... czy dołożyć jeszcze jeden stopień)

Im więcej stopni tym większa moc/amplituda z samego generatora testowego co jest niepotrzebne. Przecież chodzi Tobie o jak najmniejszy sygnał z takiego układu.
    Cytat:
    dalej regulacja poziomu sygnału na potencjometrze (nie wiem czy na tych częstotliwościach jeszcze można coś takiego robić).

Potencjometr taki musi być ekranowany.
    Zastanów się nad sposobem dzielenia sygnału (jego poziomu) przez wykorzystanie tłumików stosowanych w instalacjach TVK . Są ekranowane i możesz uzyskać dowolne tłumienie ( -3dB, -6dB, -9dB, -12dB, -16dB, -20dB ).
    Cytat:
    Ostatni problem to modulacja FM ale tak aby mi nie rozstrajała generatora przy pracy na AM.

Przy takiej koncepcji - jest to nie możliwe abyś uzyskał +/-3kHz FM.
    Cytat:
    Przydał by się jeszcze jakiś prosty generator na 3 overton bo nie mam pomysłu jak go zrobić

Podstawowy układ generatora overtonowego :

Wycinek schematu TX-a z radiotelefonu Echo3 .

Pozdrawiam.

0
  • #3 09 Lis 2010 07:29
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 09 Lis 2010 09:54
    mkpl
    Poziom 37  

SP5ANJ jakieś dane jeśli chodzi o L6 ? Konkretnie czy odczep w połowie i jaka cewka sprzęgająca bo ta w kolektorze to raczej do rezonansu na częstotliwości wyjściowej ?

Jeśli chodzi o tą modulację FM to myślałem nad modulatorem na bb105 równolegle do kwarcu wpiętego na stałe i zestrojenie całości na ten 16 kanał. Podczas gdy używał bym modulacji AM wejście m.cz modulatora fm zwarte by było na masę tak że nie wpływało by na rozjazd częstotliwości generatora na AM. Tylko jak tych kwarców nie da się przeciągać to tym bardziej zmodulować.

Chyba że były jakieś CB z FM na kwarcach (bez syntezy)

0
  • #5 09 Lis 2010 10:07
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 09 Lis 2010 10:18
    Olek II
    Moderator

Każdy generator kwarcowy, da się zmodulować. Do kwarcu przez kondensator ok. 10-20pF, łączymy diodę pojemnościową , a do niej sygnał m.cz. i po problemie. Dewiację ustawiamy poziomem sygnału modulującego.

0
  • #7 09 Lis 2010 12:43
    baskom
    Poziom 20  

Witam Panowie. Czytając dyskusję chciałem narzucić pomysł, sądzę iż bardziej praktyczniejszy będzie generator działający w tzw "całej 40". Do tego celu można wykorzystać :połówkę sprawnego "alana 100" , czy "onwy". Mamy tam syntezę , generator, separator , powielacz x2 , oraz modulator FM. Zrealizowany na diodzie pojemościowej w generatorze. Pozostaje nam dorobić modulator amplitudy, który może być zrealizowany na wzmacnaiczu ( po powielaczu). I tłumik sygnału w.cz. Często jest tak że na stół trafiają się nam radia kręcone przez "użytkowników eteru" którzy sami chcą polepszyć parametry radia (: Taki generator pozwoliłby zestroić obwody wejściowe na równym poziomie w całej "czterdziestce" Pozdrawiam Bas

0
  • #8 09 Lis 2010 14:32
    mkpl
    Poziom 37  

baskom w sumie racja.No ale niestety na chwilę obecną nie mam wolnego radia do dewastacji. Mam tam jakiegoś wolnego Pan Top Fm (bez AM ale to nie problem) tylko muszę skądś wygrzebać do niego syntezę a nowa koło 20zł więc na razie zadowolił bym się taką kwarcową zabawką ;).

Zastanawia mnie tylko czy takie cb przerobione na generator testowy będzie odpowiednio stabilne. Kwarc wydaje mi się lepszym wzorcem do strojenia

0
  • #9 09 Lis 2010 15:00
    Olek II
    Moderator

mkpl napisał:

Zastanawia mnie tylko czy takie cb przerobione na generator testowy będzie odpowiednio stabilne. Kwarc wydaje mi się lepszym wzorcem do strojenia

Kolega sobie chyba jaja robi. Synteza, gdzie kwarc jest jako wzorzec, będzie mało stabilne? Stabilność będzie taka, jak każdego radia CB.

0
  • #10 10 Lis 2010 00:44
    baskom
    Poziom 20  

Dokładnie tak jak piszesz Olek. Zastosowana pętla PLL w takowym alanie czy onwie ( to jedno i to samo radio) jest wystarczająco stabilna , aby użyć te urządzenie jako wzorzec do strojenia Cymbał Radii (:. Jeżeli kolega zgodzi się pokryć koszt transportu chętnie sprezentuję takową onwę, która idelanie nada się do tego szczytnego celu :) Więcej na PW. Pozdrawiam Bas.

0
  • #11 10 Lis 2010 07:39
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

mkpl napisał:
    SP5ANJ jakieś dane jeśli chodzi o L6

Poprawiona wersja.

Cytat:
    Jeśli chodzi o tą modulację FM to myślałem nad modulatorem na bb105 równolegle do kwarcu wpiętego na stałe i zestrojenie całości na ten 16 kanał.

Równoległe podłączenie pojemności "dławi" sam rezonator kwarcowy.
    Widziałem już przestrojone radiotelefony [sposobem na kondensator równoległy z kwarcem] i uważam, że jest to złe podejście do przestrajania.
    Cytat:
    Tylko jak tych kwarców nie da się przeciągać to tym bardziej zmodulować.

Zgadza się. Wypowiedzi kol. Triadon nie będę komentował (kwarc jako indukcyjność - wolę kwarc).

A ja jeszcze podpowiem z innej "beczki".
    Jeżeli chcesz zarabiać na naprawach radiotelefonów, to proponuję zacząć od prostych spraw i w ten sposób zarobione pieniążki, zainwestować w sprzęt pomiarowy.
    - reflektometr
    - generator
    - zasilacz
    - częstotliwościomierz

Pozdrawiam.

0
  • #12 10 Lis 2010 08:11
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #13 10 Lis 2010 10:51
    mkpl
    Poziom 37  

SP5ANJ poskładam ten generator i zobaczymy jak to wszystko zadziała. Możliwe że uda się przeciągnąć a jeśli nie będę kombinował inaczej.

Z tymi radiotelefonami masz rację. Kiedyś chciał bym coś na tym zarobić. Aktualnie wiem tyle ile wiem i nadal się uczę więc zabawa na własny koszt a aby coś zarobić trzeba się wyspecjalizować w czymś czego konkurencja nie chce robić. Czyli dorabianie/przerabianie CB FM na CB AM/FM i jak na razie z dobrym skutkiem ;)

0
  • #14 10 Lis 2010 11:09
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #15 14 Lis 2010 00:12
    mkpl
    Poziom 37  

Ok Pan Top odpada bo zrobiłem z niego pełnoprawne radio AM/FM bez przesunięcia nadawania względem odbioru (kwarc 10.240 :) )

Poskładałem generator z jakiejś książki który ma tą zaletę że kwarc jest jedną nogą na masie. Coś tam generuje (obserwacja na oscyloskopie) wstawienie dławika w szereg nie zrywa oscylacji więc jest realna szansa że może uda się go choć trochę przeciągnąć. Niestety na razie prace zawieszam. Skończę miernik FLC z rosyjskiej strony i się odezwę z sprzętem bo bez F miarki wiele nie zdziałam

0