Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jak wysterowac tyrystor?

bolek 03 Lut 2003 20:40 6569 8
  • #1 03 Lut 2003 20:40
    bolek
    Specjalista - oświetlenie sceniczne

Hello!

Chciałem zrobić sterowanie strobolem w rytm basów (tzn. taki koleś chce żebym mu zrobił)
    Nie wiem tylko jak wysterować tyrystor. Mam zamiar wzmocnić sygnał z mikrofonu i puścić go na jakiś komparator, który także zatrzaśnie się na jakieś 0,2 sekundy po otrzymaniu sygnału. Żadnych filtrów nie potrzeba, bo całość i tak będzie w tubie basowej.

Ale jak ten tyrystor... może wystarczy aby jego „nóżka” wyzwalająca była zwierana do plusa palnika poprzez zwykły transoptor?. Jak w ogóle steruje się tyrystorami, czy w ten sposób nie zjaram tyrystora, czy nie trzeba będzie dać szeregowo z jego bramką dodatkowego rezystora?. Poradźcie coś

0 8
  • #2 05 Lut 2003 22:40
    Dziadek
    Poziom 12  

Na Elektrodziem jest schemat takiego urządzenia któremruga strobola w rytm basu.Za chwile Ci powiem gdzie.

Albo Ci dam ten schemat bo go wlasnie znalazlem.

Załącznik skasowano !!! Identyczny plik był już załączony w innym temacie. Wystarczyło podać link do tematu https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=88345#88345 lub link bezpośrednio do pliku
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=3955
    Za sztuczne generowanie punktów poprzez pisanie wiadomości jednej pod drugą (wiadomości zostały połączone przez moderatora) oraz poprzez załączanie plików które już były na forum, użytkonikowi zredukowano ilość punktów
    LEM

Ten schemat jest oczywiscie z Elektrody.
    Napisz czy zadziałał bo też bede robił.

0
  • #3 06 Lut 2003 13:08
    bolek

AAAAAA!@

schemat, schematem. ale ja chcę wiedezeić jak wysterowac tyrystor!.
    jakie napiecie podać na bramkę, aby przewodził!?

0
  • #4 06 Lut 2003 18:59
    Artur G.
    Poziom 17  

Ja kiedyś robiłem takie coś - więc w załączeniu moja propozycja w kwestii sterowania przez optoizolator.
    Aby tyrystor wysterować trzeba mu dać prąd bramki rzędu 50 mA.
    Ponadto w twoim rozwiązaniu kondensator w szereg - to jak mi się zdaje tyrystor wyłączy się dopiero po wyłączeniu zasilania.
    Wypróbuj mój układ - ten MOC powinien być bez detekcji przejścia przez zero.

Pozdrowienia

0
  • #5 06 Lut 2003 19:19
    bolek

hmm

jest to "standardowy" układ wyzwalania palnika. Kondensator jest ładowany przez rezystor. W momencie wyzwolenia tyrystora kondensator zostanie zwarty do masy, a na pierwotnej stronia trafa pojawi sie napiecie. z kolei na wturnej impuls kilka kV...

kondensator rozładuje się do zera, to tyrystor się na stałe chyba nie zaczaśnie, tylko "puści" po rozłądowaniu kondensatora. wyglada na ciężka sprawe, może ktoś jeszcze sie tym tematem zainteresuje?!

0
  • #6 06 Lut 2003 21:15
    Artur G.
    Poziom 17  

Jest całkiem prawdopodobne, że rzeczywiście tyrystor zamknie się po rozładowaniu kondensatorów - niemniej jednak odpuszczając sobie te dywagacje, układu wyzwalania możesz zastosować również w Swoim rozwiązaniu, czyli między anodę i bramkę tyrystora wpinasz triak (ten z optoizolatora) w szeregu z rezystorem 390 omów - a led optoizolatora sterujesz muzyką. Powinno działać.

Pozdrawiam

0
  • #7 06 Lut 2003 21:26
    lukaala
    Poziom 14  

podaj na bramkę około do 5V możesz przez PR

0
  • #8 08 Lut 2003 20:06
    Tomasz Antkowiak
    Poziom 12  

schemat, schematem. ale ja chcę wiedezeić jak wysterowac tyrystor!.
    jakie napiecie podać na bramkę, aby przewodził!?

witam

z tego co pamietam z energoelektroniki tyrystor (dioda sterowalna) moze byc zalaczany:
    -impulsem bramkowym
    -temperaturowo
    -stromosciowo
    rozlaczany przez zmiane polaryzacji bodajrze

pozdrawiam

0
  • #9 12 Lut 2003 20:49
    gzresiek
    Poziom 19  

Typowy tyrystor zachowuje się podobnie jak dioda i przewodzi w kierunku przewodzenia z tym, że dopiero po podaniu na chwilę na bramkę napięcia ok. 30V. Kiedy napięcie polaryzujące zniknie, to po ponowynym jego przyjściu trzeba na nowo "odpalić" tyrystor przez podanie 30V na bramę.

0