Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ariston mba4041c nie chłodzi, zamrażarka działa

ad1956 09 Lis 2010 09:47 2006 2
  • #1 09 Lis 2010 09:47
    ad1956
    Poziom 8  

Witam,

Od jakiegoś czasu chłodziarka nie chodziła zbyt dobrze. Nie mierzyłem tempertury, ale często przekracza 10st. Zamrażarka działa poprawnie. Po rozmrożeniu jest tak samo. Lodówka ma wspólny agregat. Dodatkowo, po rozmrożeniu, po otwarciu i zamknięciu drzwi zamrażarki słychać prze kilka sekund syczenie.

Dziękuję za wszelkie sugestie

0 2
  • #2 09 Lis 2010 19:49
    groznypokemon
    Poziom 11  

Syczy przez to ze jest roznica temperatur i "Zasysa" drzwi. Problem może leżec w sondach temperatur badź w szczelności układu. Jeśli w zamrażarce jest ok -30 to masz uszkodzoną sondę która znajduje się "zalana" pianką na plecach chłodziarki. Wtedy warto wezwac servis

0
  • #3 09 Lis 2010 23:22
    ad1956
    Poziom 8  

Problem został w zasadzie rozwiązany. Okazało się, że układ sterujący nie przełącza obiegu chłodzącego na chłodziarkę. Co ciekawe, po włączeniu zasilania elektrozawór dwa razy się przełącza, co oznacza, że elektronika wykonawcza działa poprawnie. Udało mi się ręcznie (przez podanie napięcia stałego o odpowiedniej polaryzacji na elektrozawór) przełączyć obwód na chłodziarkę i także manualnie na zamrażarkę, co kategorycznie eliminuje agregat i obwody chłodzące jako przyczyny usterki. Na pewno problem wynika z uszkodzenia elektronicznego obwodów sterujących. Czujniki temperatury są raczej dobre, gdyż w temp. pokojowej mają ok 3,3k, co, jak przeczytałem w innym wątku, jest wartością prawidłową. Może któryś z Kolegów dysponuje schematem elektrycznym tej lodówki? Ułatwiłoby to znacznie lokalizację uszkodzenia, co zresztą, mam nadzieję uda mi się zrobić nawet bez schematu.

Pozdrawiam

0