Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zlece: pomiar mocy wytworzonej, 3 kanały, zapis próbek na SD

janptak 09 Lis 2010 10:06 810 2
  • #1 09 Lis 2010 10:06
    janptak
    Poziom 9  

Witam,
    Potrzebuje zmierzyć moc wytwarzaną w panelach słonecznych na przestrzeni wielu miesięcy, optymalnie pomiar trwał by rok. próbki mogły by być zbierane co kilka minut z trzech paneli ustawionych płd,wsch,zach.
    Chodzi o zbieranie danych pomiarowych na kartę pamięci bo to chyba najprostsze.
    Celem urządzenia jest zebranie danych na przestrzeni czasu i późniejsza możliwość obróbki danych w Excelu. Format danych zwykły plik CSV/TXT z zapisem czasu/nr kanału/ wartości pomiaru.
    Wstępnie przygotowałem panele z napięciem nominalnym 12V.
    Jeśli chodzi o panele słoneczne to trzeba uwzględnić dość dużą amplitudę napięć i proszę o przekazanie jakie napięcia były by najlepsze. Tzn. panele można zestawić z pojedyńczych ogniw o mocy ok 1,8 W(0.5V, 3.9A) tak by dawały nominalnie np 12V ale w praktyce napięcie będzie oscylować dość znacznie (może mieć 18V bez obciążenia, a minimalnie np 6-9V)

Tak więc proszę o podanie jak optymalnie zestawić panele na potrzeby tego urządzenia tzn. czy mają dawać 3V czy 24V (Mówię to bo są gotowe zestawy w AVT do mierzenia napięcia z 3-4 kanałów ale ich zakres to np 0...5V. )

(dla wyjaśnienia mi oczywiście chodzi o pomiar mocy paneli a nie napięcia).

NA koniec - proszę zastanowić się nad tanim rozwiązaniem - może połączeniem gotowych płytek AVT.
    Może jakiś kontroler z czytnikiem kart pamięci i dodatkowym modułem do pomiaru 3-4 kanałów?
    Ja się na tym nie znam tak więc może mówię jakieś bzdury ale chodzi mi o to, że budżet mam ograniczony.
    Zasilanie układu - preferowane z baterii/ akumulatora.

Czy jest tym ktoś zainteresowany?

• #2 09 Lis 2010 13:07
    qdot
    Poziom 15  

Rozumiem że chodzi o pomiar zarówno prądu jak i napięcia.

Jak na razie widzę dwie opcje:

Przerobienie oprogramowania tego urządzenia (i ew. proste urządzenie do pomiaru prądu - jakis przetwornik Halla lub bocznik rezystancyjny, tak samo jakis dzielnik napiecia jesli jest powyzej nominalnych)
    http://www.sparkfun.com/commerce/product_info.php?products_id=8627

Lub zrobienie własnego podobnego urządzenia.

Nasza firma może pomóc w zintegrowaniu jednego lub drugiego rozwiązania.

Tel: +48 791 303 308
    tomasz.mloduchowski(malpa)xlogic.pl