Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jednostronne krawędziowe podświetlanie LCD LED od Rambus

pseven 09 Lis 2010 14:20 3445 4
  • Jednostronne krawędziowe podświetlanie LCD LED od RambusPrzedstawiciele firmy Rambus ogłosili gotowość do wprowadzenia, do produkcji masowej, nowego rozwiązania podświetlania ekranów LCD, wykorzystującego technologię LED. Propozycja Rambus opiera się krawędziowe, jednostronne podświetlanie, opartym o białe diody LED i umieszczonym u spodu ekranu modułem BLU (Backlight Unit). Takie rozwiązanie pozwala na redukcję ilości diod niezbędnych do podświetlenia ekranu o przekątnej 40 cali z 240 do 142 sztuk (lub 172 w przypadku ekranu o przekątnej 46 cali) i kosztów produkcji całego modułu nawet o kilkadziesiąt dolarów. Kluczem do działania, stworzonej przez inżynierów Rambus koncepcji są elementy LGP (Light Guide Plate), przewodzące i dystrybuujące światło, wykonane w patentowej technologii MicroLens.

Źródło:
    http://www.digitimes.com/news/a20101105PD207.html

• #2 09 Lis 2010 16:40
    Maticool
    Poziom 20  

Czy mi się wydaje czy w podobny sposób były podświetlane pierwsze małe LCD (np w zegarkach czy mp3playerach)?. Dioda(y) umieszczone były z boku ekranu i świeciły "w krawędź" kawałka pleksy pokrywającego całą tylną powierzchnię ekranu. Tylna krawędź pleksy była lekko ukośna i zmatowiona lub podklejona białym tworzywem dzięki czemu odbijała i rozpraszała światło na całej powierzchni mniej-więcej równomiernie.

A co do projektu - zmniejszyli ilość diod - a co z jasnością? Przecież nie da się zrobić coś z niczego...

• #3 09 Lis 2010 17:22
    matred
    Poziom 14  

No tak... W małych wyświetlaczach dało się tak zrobić bo były małe. Wystarczyły nawet 4 diody do oświetlenia i nie było efektu nie podświetlania na środku wyświetlacza. Na matrycy o przekątnej 40` trudniej jest na pewno osiągnąć równomierność świecenia szczególnie na środku.
    No ale jak mówisz, coś za coś. Wątpię żeby taka matryca była jakaś super jasna :)

To tylko moje zdanie, być może jestem w błędzie. Jak coś to proszę mnie poprawić.

• #4 09 Lis 2010 18:14
    Lukson
    Poziom 32  

pseven napisał:
    Takie rozwiązanie pozwala na redukcję ... kosztów produkcji całego modułu nawet o kilkadziesiąt dolarów.
    Kluczem do działania, stworzonej przez inżynierów Rambus koncepcji są elementy LGP (Light Guide Plate), przewodzące i dystrybuujące światło, wykonane w patentowej technologii MicroLens.

Te dwa zdania się wykluczają.

• #5 09 Lis 2010 20:17
    MichałKob
    Poziom 20  

To są jacyś inżynierowie w firmie Rambus? Ja myślałem, że tylko prawnicy, zaklepujący patenty i składający wnioski o ich naruszenie. No i niestety koło się zamyka, znów Rambus odkrył to, co było odkryte wieki temu (Nawet stara Nokia 3310 miała podświetlanie w tej technologii, dwiemia diodami ;) ) a zaoszczędzone kilkadziesiąt dolarów chyba Rambus chce po części przejąć...
    Nie opatentowali chyba tylko patentowania, ale ciiicho, nie mówcie nikomu.. Za ten patent można by nie jedną firmę utrzymać :)