Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Livebox+switch a podział i ograniczanie łacza

09 Nov 2010 16:14 3801 22
  • Level 9  
    Witam.
    Mam taki mały problem.
    Posiadam neo z tv a do tego liveboxa.
    Przez to ze mam tv mam wolne tylko jedno gniazdo rj45 w liveboxie do którego mam podłączonego kompa i wszystko jest ok.
    Potrzebuje podpiąć drugi komputer na kabel bo wifi odpada bo jest za duża odległość w domu i kilka ścian przez co jest słaby sygnał a zależy mi na połączeniu kablowym.
    Doszedłem do tego ze potrzebuje switch i mam zamiar go kupić lecz problem jest taki ze potrzebowałbym ograniczyć łącze na jednym i drugim komputerze tak by np na jednym było przypuśćmy 18mb a na drugim tylko 2mb lub coś w tym stylu i tu mam problem...wyczytałem ze potrzebuje taki switch by obsługiwał QOS i znalazłem D-linka des-1005d ale on jest podobno nie zażądzalny tylko ma jakieś wejścia priorytetowe i zwykle.
    Zależy mi mniej więcej na takim podziale i bez żadnych netlimiterow itp... możecie polecić jakiś switch lub coś innego co pozwoli na taka opcje??
  • Level 17  
    Switche zarządzalne kosztują niemałe złotówki. Czy nie prościej będzie koledze nabyć nowy router ADSL, z wbudowanym QoS?
  • Level 43  
    Zamiast switcha zakup router np.: WL-1600GL, RT-10N (lub inny do którego można wgrać Tomato) wgraj do niego Tomato i będziesz mógł kontrolować pasmo jak i priorytetyzować usługi.
    Zrobisz podwójny NAT ale to nic nie szkodzi.
    Schemat sieci będzie wyglądał tak:
    (internet)-----LB(1lan)-----tv--(2lan)-------(wan)WL1600-GL(do wyboru 4 lan lub wlan)-------PC
  • Level 9  
    No najlepiej by było kupić nowy router i pozbyć się liveboxa ale mam tv z neo przez siec a nie antenę i router tego nie obsłuży chyba ze masz jakiś co podoła temu zadaniu.
  • Level 17  
    Livebox to nie żadne magiczne urządzenie, każdy lepszy router potrafi to co on, a nawet więcej (wspomniany QoS). Rzecz jedynie w tym, by skonfigurować jeden port routera na obsługę IPTV, czyli dokładnie to co zrobiono w liveboxie.

Dodano po 7 [minuty]:

hermes-80 wrote:
    Zamiast switcha zakup router np.: WL-1600GL, RT-10N (lub inny do którego można wgrać Tomato)

WL-1600GL nie wspiera chyba IP TV?

hermes-80 wrote:

Schemat sieci będzie wyglądał tak:
    (internet)-----LB(1lan)-----tv--(2lan)-------(wan)WL1600-GL(do wyboru 4 lan lub wlan)-------PC

Chyba, że chcesz to tak rozwiązać... Ale czy rzeczywiście warto w tym wypadku robić mostek WiFi? W dodatku livebox obsługuje tylko szyfrowanie WEP...
  • Level 43  
    LB nie da się zastąpić zwykłym routerem ADSL ponieważ kolego używa TV i router musi obsługiwać takie połączenia co może być nieopłacalne finansowo zatem jedynym sensownym wyjściem spełniającym warunki założyciela tematu jest moje rozwiązanie.
    Quote:
    Ale czy rzeczywiście warto w tym wypadku robić mostek WiFi?

Kto mówi o jakimś moście wlan ?? Wszystko ma być przez kabel :!:
    Quote:
    W dodatku livebox obsługuje tylko szyfrowanie WEP

Nieprawda bo ostatnio sam konfigurowałem wifi w LB z szyfrowaniem WPA kwestia może leżeć w upgrade oprogramowania.
  • Level 17  
    Quote:
    Kto mówi o jakimś moście wlan ?? Wszystko ma być przez kabel

Mój błąd, na schemacie przeczytałem (wlan)WL1600-GL, zwracam honor. Skoro plan kolegi hermes-80 zakłada połączenie kablem, pomijalny w tym momencie jest problem kiepskich zabezpieczeń WiFi LB. kiepskich, bo nawet jeśli udało się koledze skonfigurować WPA (rzeczywiście nie wykonywałem upgrade LB od nowości), to jednak zgodzi się chyba kolega, że obecnie standardem jest WPA2.

Jednak nadal nie zgodzę się co do niemożności zastosowania innego niż LB routera. Chyba, że mój kupiony ładnych parę lat temu cerberus to jakiś niedoceniany przeze mnie cud techniki, bo ma możliwość przełączania portu dla IPTV i VOD.
  • Level 43  
    WIFI na LB wyłączamy całkowicie od tego jest wifi na routerze z Tomato bo inaczej by się podział pasma rozsypał.

Ok skoro twierdzisz, że ten cerberus ma taka możliwość pewnie tak jest ale rzadko można taka opcje znaleźć w routerach.
    Druga sprawa to ekonomia ile kosztuje taki cerberus, a ile kosztuje WL-1600GL ??
    Poza tym możemy WIFI sobie przenieść z routerem tam gdzie nam pasuje, a LB pozostawić przy TV.
    Wszystko zależy od wyboru twórcy tematu.
  • Level 9  
    W sumie to wolałbym usunąć tego liveboxa i zastąpić go jakimś routerem w miarę nie drogim tak do 150zł oby miał możliwość podłączenia tv...szukałem opisów ale nic nie mogę znaleźć oprócz opisu routera Vigor 2700 lecz jego cena jest za wysoka.
    Oczywiście jeżeli znacie taki router to czy przy okazji potraficie opisać jak go skonfigurować by działała tv.
    I jakby była taka możliwość to zęby posiadał opcje qos bym mniej więcej mógł ograniczyć te łącze dla drugiego komputera
  • Level 17  
    W innym wątku opisany jest sposób podłączenia routera Asmax AR 1004G Wireless (na znanym portalu aukcyjnym za 110zł)

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=7807956#7807956

A mój wiekowy cerberus 6331-42 staniał już potężnie, bo tak jak w 2006 bodajże kupiłem go za 300 parę złociszy, tak teraz kosztuje niecałą stówkę :> Ale w obecnych czasach router wifi bez "n" nie ma prawa bytu ;)
  • Level 24  
    Napisz jaką masz usługę TV, IPTV czy SAT, bo to jest ogromna różnica ;)
  • Level 9  
    Posiadam usługę bez anteny satelitarnej tylko po kablu wiec chyba jest to IPTV
  • Level 43  
    s36725, a jak jest z podziałem pasma w tych routerkach ADSL (nie konfigurowałem takiego routera) ?? Wydaje mi się że jeśli można tam coś ustawić to jedynie na Uploud, a nie na dwonload, a właśnie koledze chodzi o obustronne ograniczanie pasma,
  • Level 17  
    QoS conf cerberusa:
    Livebox+switch a podział i ograniczanie łacza

Opcja "LAN TO WAN / WAN TO LAN" służy do przydzielania (minimum guaranteed) lub ograniczania (maximum fixed) uploadu / downloadu. Więc się da ;)
  • Level 43  
    No w porządku ale czy to testowałeś i faktycznie to działa jak ma działać?? (no tak czepiam się strasznie szukając dziury w całym :) )
  • Level 17  
    Tak, testowałem i działa. Sprawdzałem to w praktyce internetowymi speedtestami i faktycznie ograniczenia działają jak należy. Czytałem wiele opinii, że w cerberusach QoS się sypie, ale zależy to od wersji firmware. Na tym z którego aktualnie korzystam nie działa automatyczne wywoływanie połączenia ADSL po 10 nieudanych próbach pomimo zaznaczonej opcji "always online", ale za to poprawnie działa QoS i watchdog resetujący router w przypadku zawiechy. W innych wersjach softu szwankuje QoS lub nie ma watchdoga, ale próbuje połączyć aż do skutku. Każda wersja ma swoje plusy i minusy i choć teoretycznie każda kolejna powinna być ulepszeniem, w praktyce wygląda to jak opisałem.

PS. Problem niewznawiania połączenia rozwiązałem zewnętrznym skryptem logującym się do routera i resetującym ADSL, więc po zniwelowaniu jedynego błędu w tej wersji FW nie mam już żadnych kłopotów ;)
  • Level 9  
    Witam. Dzięki wszystkim za pomoc i dużo ważnych informacji.
    Temat jednak już nie aktualny gdyż szanowna TP jednak nie może dać mi 20MB/s które wziąłem na przedłużenie umowy( pierw podpisują później sprawdzają czy da rade- bez sensu) i rozwiąże to i podpisze nową umowę z innym usługowca i już bez tv wiec kupie router z porządną obsługą QoS i jakoś sobie poradzę z tymi ograniczeniami :). Ewentualnie możecie polecić mi jakieś dobre routery z tą obsługą np jak ten wspomniany cerberus.
  • Level 10  
    Chciałbym wrócić do tematu, gdyż u mnie wchodzi tylko i wyłącznie swith. Sytuacja jest taka, ze livebox stoi w salonie, do niego jest podłączony telewizor (w/w opcja TV), a od niego poprowadzony jest dosyć długi kabel na końcu którego znajduje się zwykły swith dzielący łącze na pozostałe kompy. Czy ktoś jest w stanie zaproponować urządzenie które umożliwi mi rozdzielenie sygnału na 4 komputery i ustalenie dla każdego wartości upload`u oraz download`u? Z góry dziękuję za pomoc.
  • Level 43  
    Tak jak pisał s36725 zmiana LB na router ADSL z podziałem pasma - pentagram albo jak ja zamiana switcha na router ethernetowy i wgranie w niego Tomato np.: WL-1600GL, Asus RT-10N
  • Level 10  
    mam pytanie do tematu routera ADSL, mianowicie sprzedawca w sklepie powiedział ze tani router ( ok 100zl) może po przez ustalone warunki ograniczajace poszczegulnych uzytkownikow spowodowac zmniejszenie ogolnego transferu (tak przynajmniej zrozumialem) to tez aby tego uniknac nalezaloby zaopatrzyc sie w cos lepszego albo postawic po prostu serwer na jakims starym zlomie. Pytanie czy istotnie ograniczy ten transfer netu 2mb czy jednak te "straty" zauwazalne sa na laczach >20mb?
  • Level 10  
    dokonalem zakupu D-link DIR-600 po konsultacji. Z poczatku dzialal sprawnie, lecz po wgraniu nowego FW na DD-WRT zaczely sie problemy. Mianowicie dioda od internetu (WAN) swieci na pomaranczowo (nie wiem co to oznacza z racji ze nie ma tego w instrukcji) z czego wynika brak sieci w LAN. Jest ktos w stanie powiedziec co moglo sie stac? PS moge sie dostac do panelu kontrolnego DD-WRT przez przeglądarke.
  • Level 9  
    Zrezygnowałem i przeniosłem sie do vectry i dokupiłem router asusa + tomato