Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komutatory - jakie są najbardziej żywotne?

09 Lis 2010 17:15 2634 5

 • Poziom 12  
  Doszedłem do momentu gdzie w silniku najsłabszym ogniwem jest komutator (oprócz szczotek i łożysk). Mam w związku z tym pytanie. Czy jest jakiś lepszy rodzaj komutatora lub firma która produkuje komutatory o przedłużonej żywotności? Dla zobrazowania, komutator jest z silnika podobnego do silnika z odkurzacza. Cena bez znaczenia.
 • Pomocny post
  Poziom 33  
  Żywotność komutatora zależy od doboru szczotek i prawidłowej jego eksploatacji.
  Uszkodzenia komutatorów zaczynają sie często od momentu uszkodzenia w uzwojeniach na wirniku.
 • Pomocny post
  Poziom 26  
  Na zużycie komutatora ma duży wpływ dobór szczotek- ich twardość, ścieralność i poślizg (są np takie, które zawierają dużo miedzi). Jednak ma też wpływ w jakich warunkach pracuje silnik (obroty w jedną stronę czy w obie, poślizg znamionowy - też można inaczej dobrać/ zamontować szczotki).

 • Poziom 12  
  To wszystko mam już dopracowane. Tu nie chodzi o to, że coś nie szwankuje lub za szybko się zużywa. Mi chodzi o przedłużenie żywotności poprzez wymianę komutatorów na bardziej wytrzymałe na ścieranie. Analogicznie jak np. w samochodzie zastosuję jakieś tanie tarcze hamulcowe to zużyją się szybciej jak np. ceramiczne tarcze Brembo. I tu pytanie, czy są jakieś lepsze komutatory niż te mówiąc potocznie - zwykłe?
 • Pomocny post
  Użytkownik usunął konto  

 • Poziom 12  
  Motronic napisał:
  Tak są takie, miedź ma dużą domieszkę srebra.

  Gdzie można coś takiego znaleźć?