Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komutatory - jakie są najbardziej żywotne?

09 Lis 2010 17:15 2634 5

• Poziom 12  
    Doszedłem do momentu gdzie w silniku najsłabszym ogniwem jest komutator (oprócz szczotek i łożysk). Mam w związku z tym pytanie. Czy jest jakiś lepszy rodzaj komutatora lub firma która produkuje komutatory o przedłużonej żywotności? Dla zobrazowania, komutator jest z silnika podobnego do silnika z odkurzacza. Cena bez znaczenia.
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Żywotność komutatora zależy od doboru szczotek i prawidłowej jego eksploatacji.
    Uszkodzenia komutatorów zaczynają sie często od momentu uszkodzenia w uzwojeniach na wirniku.
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Na zużycie komutatora ma duży wpływ dobór szczotek- ich twardość, ścieralność i poślizg (są np takie, które zawierają dużo miedzi). Jednak ma też wpływ w jakich warunkach pracuje silnik (obroty w jedną stronę czy w obie, poślizg znamionowy - też można inaczej dobrać/ zamontować szczotki).

• Poziom 12  
    To wszystko mam już dopracowane. Tu nie chodzi o to, że coś nie szwankuje lub za szybko się zużywa. Mi chodzi o przedłużenie żywotności poprzez wymianę komutatorów na bardziej wytrzymałe na ścieranie. Analogicznie jak np. w samochodzie zastosuję jakieś tanie tarcze hamulcowe to zużyją się szybciej jak np. ceramiczne tarcze Brembo. I tu pytanie, czy są jakieś lepsze komutatory niż te mówiąc potocznie - zwykłe?
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  

• Poziom 12  
    Motronic napisał:
    Tak są takie, miedź ma dużą domieszkę srebra.

Gdzie można coś takiego znaleźć?