Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Beznadziejny klakson w motorowerze

09 Lis 2010 19:01 3958 17
  • Poziom 25  
    witam

Mam drugi motorek enduro w wersji bez akumulatora i ta sama żenada z
    klaksonem pierdzi i za cicho co najwyżej rowerzysta usłyszy .
    Jest na 12V jak cała instalacja ale co z tego jak te 12V jest na najwyższych obrotach ,ledwo się odzywa silnik będzie o wiele głośniejszy .
    Podkreślam ze to nie jest wina sygnału wszystko jest ok tylko w takich motorkach taka lipa jest....
    Wstawiłem na 6V (na średnich obr. jest ok 8V) i normalnie sie odzywa ale za cicho , na baterii głośniej było ...spróbuję wstawić jakiś prostownik żeby szło na niego napięcie stałe .

Też macie tak samo ?

Motorower to Motor hispania z silnikiem am6 ,prosta instalacja bez
    rozrusznika i akumulatora .

Proszę o porady
  • Relpol przekaźniki
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 37  
    Zastosuj za prostownikiem kondensator elektrolityczny sporej pojemności, nawet 4000µF, troszkę wyrówna falowanie napięcia - będzie jak z akumulatorem. Tak zrobiłem w Romet Pony (motorynka) i 8 lat chodziło.
  • Poziom 25  
    Najlepiej jakbym wstawił w miejsce sygnału przekaźnik w momencie włączenia sygnału załączałby on napięcie z akumulatora na sygnał , mam miejsce na akumulator nie będe robić ładowania akumulatora bo będzie tylko na sygnał .
    Mam samochodowy na 12V ale jak podłączałem pod zasilacz to załączał się już przy 6V ale w motorze brzęczy tylko elektromagnes nawet jak dodam gazu a jest wtedy na pewno więcej niż 6V , czy mostek greca by pomógł żeby się prawidłowo załączał ?

Dodano po 2 [minuty]:

Cytat:
    Zastosuj za prostownikiem kondensator elektrolityczny sporej pojemności, nawet 4000µF, troszkę wyrówna falowanie napięcia - będzie jak z akumulatorem. Tak zrobiłem w Romet Pony (motorynka) i 8 lat chodziło

Tam nie ma prostownika ,na sygnał idzie prąd zmienny czyli mam założyć prostownik na wyjściu stałego podłączyć elektrolit równolegle i sygnał ?
  • Poziom 37  
    Wiem, że nie ma ale Kolega zamierzał zastosować. Więc polecam mostek prostowniczy za 3 zł i ten kondesator.

Ponad 4000µF już nie wiele daje a jest duży i kosztowny.
    Beznadziejny klakson w motorowerze
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Jaki jest sens ładowania klocka (akumulatora) tylko dla klaksonu? Albo przeróbka instalacji na bateryjną, albo faktycznie próba wyprostowania napięcia i jakiś małych "czarów".
    Można też założyć jakiś buzzer piezo. Dźwięk może nie będzie jak z typowego klaksonu, ale na pewno doniosły i alarmujący.
  • Poziom 25  
    Jutro kupie i zobaczymy ,jest sens kupować większą pojemność niż 4000µF czy taka
    w zupełności wystarczy ?
    Mostek na 3A wystarczy .
  • Poziom 42  
    A po co mostek? Przecież i tak pracuje jak jedna dioda! Wystarczy dioda 5A i max duży kondensator na ..... minimum 63V !!! O ile nie na większe napięcie.
    Trzeba pomierzyć napięcie bez obciążenia na max obrotach i pomnożyć razy ok. 1.4. Jak nie, to będzie spektakularny wybuch kondensatora i może się zakończyć wypadkiem przez wystraszenie kierowcy.
    A ja polecałbym baterie lub akumulatorki. Ten "patent był stosowany w Simsonach bez aku.
  • Poziom 25  
    Dzięki za schemat miałem to samo na myśli , tylko zawsze jak robiłem proste zasilacze to nie łączyłem "-" z "~" chciałem podłączyć jedną końcówkę zmiennego
    pod zasilanie a drugą tylko pod masę .
  • Poziom 38  
    Skoro masz instalację bez akumulatora, to musisz mieć specjalny klakson zasilany prądem przemiennym. To nie taki brzęczyk jak z rometa, tylko wyglądem przypominający zwykły klakson. Wątpię abyś coś takiego znalazł w polskich sklepach, najlepiej gdybyś poszukał oryginalnego klaksonu od Twojego modelu, lub też od innych enduraków z oryginalną instalacją pozbawioną akumulatora. Z tego co się orientuję, to Bety RR miały takowe instalacje, nawet stare modele z silnikiem Beta i to nawet wyposażonymi w kierunkowskazy również zasilanymi prądem przemiennym.
  • Poziom 25  
    BANANvanDYK- mam oryginalny klakson Hiszpański na 12V pod aku nie działa tylko stuka pod instalacją działa ale beznadziejnie śmiesznie brzęczy i za cicho .

Najlepszym wyjściem by było jakbym podłączył ten przekaźnik .
    Przekaźniki takie działają bez względu na polaryzacje tak samo ale nie wiem jak pod zmiennym ,może dlatego że jest zmienny to elektromagnes lata ale nie chce załączyć normalnie -napięcie nie jest za niskie bo od 6V stałego załącza się .
  • Poziom 25  
    Nie ma w nim regulacji .
    Klaksony na prąd stały działają na zasadzie przerwania obwodu. Wewnątrz jest wbudowany mały przerywacz, poruszany przez drgający element membrany.
    Klaksony na prąd zmienny to po prostu cewka i membrana. Nie ma tam przerywacza.
    Generalnie można całą instalację instalację oświetleniową i sygnalizacyjną w pojeździe przerobić na DC. To kwestia zastosowania mostka i przepięcia cewki tą instalację zasilającej.
  • Poziom 25  
    Nie chce aż tak przerabiać .
    Są przekaźniki na prąd zmienny ?
    Bo generalnie wszystkie są na prąd stały i na zmiennym nie załączą się ?
    Zaczynasz kombinować. Jeszcze nie sprawdziłeś, czy klakson będzie działać zasilany wyprostowanym połówkowo napięciem, a już dokładasz kolejne elementy, możliwe, że zbędne.
  • Poziom 25  
    Podłączyłem mostek i kondensator 36V 1000µF bo taki akurat miałem ,nie wiem czy jest sens dawać większą pojemność bo sygnał stabilnie działa normalny jest dźwięk na każdych obrotach a nie tak jak było wcześniej w rytm pracy silnika .
    Normalnie trąbi i dosyć głośno jak dodam gazu także jest dobrze :)

Testowane na sygnale prądu stałego na 6V zastanawiam się nad kupieniem sygnału na 12V tak jak ma być ale z drugiej strony w sytuacji awaryjnej zazwyczaj się zwalnia puszcza gaz a wtedy napięcie jest zbliżone do 6V ...nie wiem trzeba by było przetestować .

Przekaźnik 12V z ciekawości sprawdzałem podłączając pod ten mostek i kondensator -załącza się bez problemu nawet na najniższych obrotach .
  • Poziom 42  
    Fajnie, ze działa. Zmierz tylko napięcie na kondensatorze bez włączonego sygnału na max obrotach. Chodzi o to aby nie przewalić napięciowo kondensatora. One tego nie lubią, a nie będziesz trąbił co chwilę.
    Z tymi przekaźnikami na prąd zmienny to dałeś ciała. Wejdź na stronę choćby Relpola i zobacz. Taka wiedza może się przydać.
    Nic więcej nie kombinuj!