Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

laptop wyłącza sie, brak pomysłów

09 Lis 2010 19:57 3356 12
  • Poziom 8  
    Witam.
    Laptop wyłącza się podczas grania po kilku minutach.Pasty nowe, chłodzenie wyczyszczone i nic to nie dało... laptop mam od nie dawna i nie wiem jaka jest jego historia.Przy instalacji windowsa Xp wyłączył się przy wyborze dysku instalacji.Przy ustawieniu w właściwości ekranu, funkcja POWERPLAY mam ustawione na maxa to laptop szybciej sie wyłącza a gdy wezmę ustawienia na zrównoważone to można grać dłużej w tedy taktowanie rdzenia karty graficznej zmiejsza sie z 300mhz na 200mhz.Temperatura procesora to 60-65 stopni w systemie a w stresie dochodzi do 82stopni.Nie mam pojecia przez co się wyłącza... w serwisie rozkladają rece, sami nie wiedzą a ja nie mogę sobie pograć...Czy laptop może wyłączać się przez karte graficzną? załączam zdjecia jak to wygląda w środku.W jednym w serwisie przykleili mi radiator tam gdzie jest karta graficzna ale to nic nie dało... Niech mi ktoś pomoże krok po kroku co mam zrobić żeby było ok.Konfiguracja.
    Intel Pentium M 730 1.7Ghz
    1Gb ram
    80hdd
    Karta graficzna Ati radeon X300 64Mb

laptop wyłącza sie, brak pomysłów laptop wyłącza sie, brak pomysłów
  • Poziom 11  
    Po pierwsze ile jest tej pasty? Czy nie przesadnie... Wlacz laptopa przy zdjetej obudowie i sprawdz palcem jak szybko i czy dobrze rozchodzi sie cieplo na radiatorze procesora.
  • Poziom 29  
    Trochę za wysoka ta temperatura w stresie. Sprawdź czy radiator od CPU równomiernie się nagrzewa czy podczas stres testu jest on równie gorący jak procesor. Możliwe, że rozszczelnił się ciepłowód Heat pipe i nie przenosi on ciepła do miedzianego wymiennika ciepła. Czy z wylotu chłodzenia CPU wylatuje gorące powietrze?
  • Poziom 21  
    Podepnij zewnętrzna klawiaturę i myszkę do testów i i ich używaj zobacz czy wtedy też się wyłączy.
  • Poziom 8  
    ciepło jest równomiernie rozmieszczone na chłodzeniu tzn jest gorące z każdej strony.Zauważyłem że jeśli procesor zostanie wykorzystany powiedzmy z 20 procent na sto od razu temperatura przeskakuje z 58stopni na 66.Nie wiem czy tak powinno być.Pasty jest malutko cieniutka równomierna powierzchnia.Zauważyłem że radiator na karcie graficznej ten mały miedziany jest przykręcony na jednej śrubce , trochę to dziwne.Mam takie pytanie, Czy karta graficzna może wyłączać laptop jak się przegrzeje? Czy tylko może wyłączać się przez procesor? I jeszcze jedno, Może być tak, że procesor może być uszkodzony, przegrzany i przez to pokazuje zła temperature? Proszę o pomoc bo laptop nadal nie zrobiony a żaden serwis nie wie co jest,Już pół roku z nim walczę... Teraz częściej się wyłącza w grach pomimo że mam w ustawieniach POWERPLAY na zrównoważone bo jest włączone ogrzewanie.Dodam też pewną kwestie iż gdy laptop przyniosłem z zimnego miejsca(z miasta) od razu po załadowaniu systemu laptop ma już 45 stopni... Ciekawa zagadka z tym laptopem
  • Poziom 11  
    Procesor może być uszkodzony, oczywiście to jedna z tez... pasowało by podmienić na pewny sprawny. Czy gdy laptop popracuje troche w biosie tez sie wylacza?
  • Poziom 43  
    1. Grafika może wyłączyć/zawiesić (zależnie od modelu) w razie przegrzania.
    2. Procek wyłącza komputer przy temperaturze (zależnie od modelu) najczęściej w zakresie 89 - 95 stopni C. Tobie nie dużo brakowało. Czy te 82 stopnie to osiąga będąc obciążony przez kilkanaście minut czy kilkanaście sekund (w pierwszym przypadku jeszcze nie jest tragicznie, drugi ewidentnie świadczy o problemach z chłodzeniem CPU)? Czy gdy procek ma te 70 - 80 stopni to z radiatora wieje ledwie letnie, ciepłe czy gorące powietrze? Czy wiatrak zwiększa obroty przy nagrzaniu procka? Jest jeszcze inna możliwość - rozszczelniona heatpipe (rura cieplna). Działa ona na zasadzie odparowywania i skraplania cieczy w tej miedzianej rurce (najczęściej). Nie działa prawidłowo jeśli jest nieszczelna i ciecz odparuje. Może nie działać prawidłowo jeżeli laptopa trzyma się w pozycji znacznego odchylenia od pozycji poziomej (kiedy konwekcja cieczy w heatpipe jest wspomagana grawitacyjnie).
  • Poziom 10  
    Witam czy pod radiatorem dla procesora jest tlko pasta czy jest blaszka pokryta czarną warstwą?
  • Poziom 8  
    Laptop pracował przez godzinę w biosie i nie wyłączył się.Przy obciążonym procesorze gdy temperatura wzrasta wiatrak rozpędza się na maksymalną prędkość, przy 80 stopni, z chłodzenia wieje gorące powietrze.Pierwszy raz gdy rozkręciłem laptop(akurat gdy go dostalem i się wyłączał w grach) to pod chłodzeniem procesora oraz karty graficznej była taka kwadratowa blaszka a pod nią taka różowa guma.Zlikwidowałem je i posmarowałem pastą, lecz po tym zabiegu nic to nie dało.Zauważyłem że gdy zainstaluje 3d mark 2001 na ustawieniach POWERPLY optymalna wydajność laptop wyłączy się za każdym razem na teście gdy taki koleś łowi ryby nad rzeką a gdy w ustawieniach POWERPLY zmienię na zrównoważone to cały test przechodzi bez wyłączenia.Czy ten układ graficzny ma możliwość wyłączania się komputera przez przegrzewanie się? A może to chipset się przegrzewa? chociaż radiator jest dość duży i tam też zmieniłem pastę.Jak widać na zdjęciu, karta graficzna podczas grzania się, ogrzewa chłodzenie procesora, są razem chłodzone z tego samego wiatraka.Przetestowałem pamięć ram memtestem i tam też jest wszystko dobrze...
  • Poziom 21  
    Zrób to co ci wcześniej poradziłem może pod ciężarem ,działaniem rąk płyta się odgina i gdzieś powstaje przerwa.
  • Poziom 8  
    Raczej nie bo gdy włącze strategie używając myszki też się laptop wyłączy... ale tak jak pisałem wyżej, może to jakaś skazówka, możliwe że to przez karte graficzna... co myślicie o tym ?
  • Poziom 29  
    sylwana18085 napisał:
    Pierwszy raz gdy rozkręciłem laptop(akurat gdy go dostalem i się wyłączał w grach) to pod chłodzeniem procesora oraz karty graficznej była taka kwadratowa blaszka a pod nią taka różowa guma.Zlikwidowałem je i posmarowałem pastą, lecz po tym zabiegu nic to nie dało.

Ta „różowa guma” to thermopad podkładka przewodząca, gdy ją usuniesz między radiatorem a chipem najczęściej powstaje szczelina ok. 1 mm, bo taką grubość ma ta podkładka. Pasta termo przewodząca nie wypełnia w całości tej przestrzeni albo musiałbyś jej dać bardzo dużo jednak po czasie pasta wyschnie i się wykruszy. Polecam zastosować taką podkładkę termo przewodzącą w tych miejscach, co byłą przed czyszczeniem i pastę na procesorze, bo tak to chyba wyglądało w oryginale. A nie kombinować z modyfikacją chłodzenia. Sprawdź czy bez pasty termo przewodzącej radiatory przylegają do rdzenia, jeśli jest odstęp to zastosuj podkładki przewodzące:
    http://www.cooling.pl/3m-thermopad-15x-15x-15mm,produkt,550824.html ( http://www.cooling.pl/3m-thermopad-10x-20x-120mm,produkt,551115.html )
  • Poziom 8  
    No ale gdy były te podkładki w oryginale to i tak laptop wyłączał się w grach... Pozatym była tam taka kwadratowa blaszka a pod nia ten termopad.Może być tak że radiator ok karty graficznej może za lekko przylegać do rdzenia? Głupio zrobili że mocowanie jest tylko na jednej śrubce... Można jakoś inaczej docisnąć ten radiator ?

Kupiłem nowe identyczne chłodzenie, założyłem z podstawkami wszystko ładnie założone i... bez zmian... kompletnie brak pomysłów nie mam pojecia co jest grane...