Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

VW Gamma IV niedziałający mechanizm kasety

tomasz_a 27 Gru 2010 19:32 3372 0
    tomasz_a
    Poziom 12  
    VW Gamma IV Philips, mam dwa takie radia. Po rozkodowaniu okazało się, że w jednym z nich nie działa mechanizm kasety. Drugie było w pełni sprawne. Podmieniłem mechanizmy. W obu radiach mechanizmy nie zadziałały. Po powrocie mechanizmów do oryginalnych miejsc oba mechanizmy nie działają. Zdobyłem jeszcze jedno sprawne VW Gamma (nie odważyłem się podmieniać mechanizmów). Zmierzyłem napięcia na złączu mechanizmu. Po porównaniu z niesprawnymi okazało się, że brakuje mi napięcia 12V. Zablokowany jest tranzystor zasilający tą linię.
    1. Czy jest to awaria elementów sterujących tranzystor, czy też sterowania tego układu?
    2. Domyślam się, że awarię spowodowała niesprawna mechanika jednego z mechanizmów. Czy spotkał się ktoś z taką usterką?
    Pozdrawiam

=
    Radio, które pierwotnie było sprawne naprawiłem. Uszkodzenie polegało na awarii jednego z metalizowanych otworów podwójnego druku. W obwodzie sterowania tranzystora zasilania 12V mechaniki. Taki klasyczny "zimny lut".
    Co to miało wspólnego z zamianą mechanik kasety, nie wiem, może przypadek.
    Na drugie na razie nie mam czasu, lecz tak łatwo "mu" nie odpuszczę.

=
    Witam
    W chwili wolnego czasu usiadłem przy stole.....

Ponownie zacząłem od podmian mechanik. Przedtem przejrzawszy podejrzaną o awarię. Nic szczególnego nie odkryłem. Do sprawnego radia zamontowałem podejrzaną mechanikę i o dziwo ruszyła. Sprawna mechanika wylądowała w uszkodzonym radiu i nie zadziałała. Awaria więc dotyczyła płyty głównej. Analiza druku nic nie wniosła. Na linii w której mechanizm "przerywa" masę po włożeniu kasety do mechanizmu były różnice pomiędzy "dobrym" a "złym" radiem. W sprawnym na chwilę pojawiało się 5V i zaraz znikało. W niesprawnym 5V pojawiało się i trwało cały czas. Uszkodzony odbiornik "obudził" się po wprowadzeniu kasety do kieszeni i długotrwałym przyciśnięciu przycisku wysuwania kasety. Najpierw pobrał kasetę później ją wysuną i po ponownym wsunięciu kasety wszystko wróciło do normy.
    Pozdrawiam