Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mierniki - bo liczy się wnętrze (zdjęcia)

10 Lis 2010 03:37 101198 177
 • Poziom 15  
  W tym wątku chciałbym zachęcić użytkowników multimetrów do zamieszczania zdjęć wnętrz i spostrzeżeń.

  Myślę że wnętrze może dużo powiedzieć o jakości miernika i czego możemy się po nim spodziewać.
  Ocena staranności wykonania albo wzbudzi zaufanie albo umożliwi rozpoznać podróbkę.
  Jest jeszcze trzecia możliwość. Często mierniki są do siebie podobne a parametry to potwierdzają, jednak bez zajrzenia do środka nie możemy mieć pewności że są takie same.

  Podejrzewam, że właśnie tak jest w moim przypadku.
  Kupiłem miernik CEM DT-9919 (275pln) wewnątrz zastałem napisy EX530-4 (EXTECH) ok.700pln.
  Mierniki - bo liczy się wnętrze (zdjęcia) Mierniki - bo liczy się wnętrze (zdjęcia) Mierniki - bo liczy się wnętrze (zdjęcia) Mierniki - bo liczy się wnętrze (zdjęcia) Mierniki - bo liczy się wnętrze (zdjęcia)
  Mierniki - bo liczy się wnętrze (zdjęcia) Mierniki - bo liczy się wnętrze (zdjęcia) Mierniki - bo liczy się wnętrze (zdjęcia) Mierniki - bo liczy się wnętrze (zdjęcia) Mierniki - bo liczy się wnętrze (zdjęcia)

  Parametry EXTECH EX530 i CEM DT-9919 są takie same z wyglądu podobne.

  Mierniki - bo liczy się wnętrze (zdjęcia) Mierniki - bo liczy się wnętrze (zdjęcia)
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Poziom 41  
  Panowie firmy produkujące mierniki - Agilent, Fluke/Philips, Wavetek, R&S/Hameg, Keithley, Iwatsu, LeCroy, Tektronix. Może by się jeszcze z 3 znalazły.


  Reszta to jedna duża chińska fabryka produkujące kilka obudów do tych samych bebechów.
 • Poziom 13  
  Oglądając zdjęcia tych mierników widać kilka rzeczy :

  -Tandetę
  -taniochę
  -niechlujstwo montażowe
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Poziom 15  
  >r2dr

  Proszę o więcej szczegółów, przykładów (zaznaczeń na zdjęciach i jak to powinno wyglądać), które to elementy są tandetne,tanie ?
 • Poziom 13  
  Nie chce mi się obrabiać i wrzucać zdjęć ale ... ,

  Za dużym bezpiecznikiem są jakieś lepiszcza z rezystorów , jeżeli to jest dzielnik pomiarowy w mierniku za 700PLN to gratuluję producentowi.
  Moim zdaniem takie coś to można w prototypie sobie tymczasowo polutować jak jest brak pod ręką odpowiedniego rezystora.

  Blisko sprężynki też jakieś zlepy. Pod wyświetlaczem coś odpadło ?

  Krzywo wlutowane oprawki bezpieczników przez co styk z bezpiecznikiem ma małą powierzchnię.

  Jak napisał kolega ciasteczkowypotwor :
  Panowie firmy produkujące mierniki - Agilent, Fluke/Philips, Wavetek, R&S/Hameg, Keithley, Iwatsu, LeCroy, Tektronix. Może by się jeszcze z 3 znalazły.

  Ja bym do tego dopisał że na inne szkoda pieniędzy.
  Oczywiście mam na myśli Mierniki ,a nie imitacje mierników.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 41  
  Motronic, Kyroitsu można by dodać, Metex i Escort jakieś 10 lat temu.
 • Poziom 41  
  Motronic, a co te linki wnoszą do tematu?
  Doskonale wiem, że są nadal produkowane. Ale ich pomysły skończyły się te 10 lat temu. Teraz to tylko powielanie przez chińczyków. Miałem okazję pracować na bardzo wielu multimetrach, od bazarowych chińczyków, po Agilenty czy Waveteki. Jest 90% które działają tak samo, mają praktycznie te same bebechy, te same parametry, są powolne, różnią się kolorystyką, oraz te 10% które widać, że są dopracowane, mają jakąś kalibrację, dokładność, parametry, nierzadko wyszukany przetwornik, opracowany rzez lub dla producenta. Oczywiście nie wymieniłem wszystkiego, są jeszcze jakieś wyjątki, ale no ze trzech czterech producentów by jeszcze dodał.
  Wymieniając tę garstkę producentów, miałem na myśli tych którzy się jako tako rozwijają w tym dziale, a nie zmieniają obudowy.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 41  
  Co nowego, szybkość i dokładność. Systemy akwizycji itp.

  Niby tak, ale żaden chińczyk nie oferuje dokładności i szybkości jaka oferują wymienieni przeze mnie producenci.
  Weźmy np hp 3465, prawie 35 letni miernik i MXD 4660A możliwości podobne (nie bierzemy pod uwagę bajerów związanych z komunikacją z kompem i rejestracją pomiarów), ale okazuje się że hp szybszy 4,5 pomiaru na sek 0,03% +-1, Metex 2 - jeśli nie mniej, pomiary na sek 0,05% +-3, do tego wskazania skaczą jak chcą.
  Nowszy 20 letni Hp 34401 dokładność 0,0035 i 10 odczytów na sek.

  Który chińczyk w 20 obudowach tak potrafi?

  Nie chcę się tu kłócić, który lepszy, który gorszy. Po prostu przerobiłem już chińczyki i zdecydowałem, na coś renomowanego za swoje pieniądze, oraz pracowałem na kilkudziesięciu chińczykach i dobrych producentach wymienionych przeze mnie.
 • Poziom 15  
  Panowie uważam że licytujecie się zupełnie bez sensu.
  Wszystko zależy od tego do czego chcemy multimetru używać, o tym chyba wszyscy zapomnieli! Nie wierze ze ktoś zaciągnie 3465 do naprawy samochodu a nawet i do naprawy zasilacza też chyba będzie zbędny. Wodotryski jak to nazwał Motronic czasem się przydają. Fajnie jak miernik łapie Min/Max/Avg, niektóre mierniki "samochodowe" mają sporo fajnych funkcji (RPM, kąt wyprzedzenia zapłonu itp)
  Ja zawodowo używałem chyba większości dostępnych mierników. Prywatnie, hobbystycznie używam fluke ale tylko dlatego że dostałem go gratis, nie dał bym tyle kasy za multimetr. Dla mnie najważniejsze jest żeby miał autorange, szybko podawał wynik i miał baaaardzo szybki test ciągłości. Te kryteria spełnia znaczna większość dostępnych mierników do 300zł. Ważny jest także rodzaj zabezpieczeń o tym nikt do tej pory nie wspomniał. Dopóki nie wykonujemy pomiarów w laboratorium dokładność schodzi na drugi plan. Co za różnica gdy pomiar napięcia w sieci wynosi 228V czy 231V?
  Ja uważam, że niektóre chińskie multimetry są całkiem dobre(np CIE, CHY) a niektóre takie jak Brymen (Tajwan) śmiało mogą konkurować nawet z fluke.

  Pozdrawiam J.
 • Poziom 35  
  Jeżeli miernik jest używany do banalnych pomiarów w domu, przeciętnym warsztacie, czy zakładzie, gdzie wymagania pomiarowe pod względem dokładności są na poziomie 10%, to praktycznie każdy miernik jest dobry. Przy nieco większych wymaganiach i możliwości konfrontacji posiadanego miernika z nieco lepszym jakościowo "bratem" można sobie stworzyć "tablicę prawdy" i nadal używać miernika za 10 zł. Wyższa półka jest dla fachowców mogących wykorzystać często bardzo rozbudowane funkcje miernika, lub dla snobów, którzy chcą pokazać kolegom - a ja mam lepszy!. Osobiście używam Metex-a 3840D, Fluke-a z autorange (ma 15 lat), a także chińczyka za 15 zł (cena w hurtowni, bo normalnie kosztował 40 zł) i miniaturowego UT10A, którego mam zawsze przy sobie. Porównanie tych mierników dało ciekawy wynik. Pomiar napięcia wykonywany równocześnie dał wyniki różniące się o 2-3%. Pomiar rezystancji na różnych zakresach wykazał różnicę rzędu 5-7%. Podsumowując: jeżeli musimy mieć wyniki pomiarów z błędem względnym mniejszym niż 2%, trzeba zapłacić sporą kasę. Dla błędów rzędu 5% wystarczy praktycznie każdy miernik, nawet ten za 15 zł, po uzyskaniu pewności - w konfrontacji z innym sprawdzonym przyrządem - że jego wskazania są wiarygodne. Oczywiście im wyższa półka, tym bardziej większa niezawodność elementów, a szczególnie przełączników, których żywotność jest ograniczona.
 • Poziom 41  
  Dlatego pisze, jest półka chińczyków i jest półka dobry mierników, ale i za sporą kasę.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 19  
  ciasteczkowypotwor napisał:
  Panowie firmy produkujące mierniki - Agilent, Fluke/Philips, Wavetek, R&S/Hameg, Keithley, Iwatsu, LeCroy, Tektronix. Może by się jeszcze z 3 znalazły.
  (...)


  A Metex/Voltcraft? - Też Chińszczyzna?

  Mam Metexa M3860 już od 11lat i nie mam powodu by narzekać na niego. Ideał. Może (jak mi się zechce) jutro narobię zdjęć jego wnętrz. Stara maszyna, ale (w tej cenie) w dzisiejszych czasach nie widzę takiego.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 41  
  Stary Metex jest dobry. Ale nowy, to czasem podróbka.
  Protek, niby nie chiński, ale daleko mu do ideału miernika nawet modele za 300zł i więcej. Brymen to samo. Aczkolwiek, lepiej niż niejeden chińczyk.

  Dodano po 55 [sekundy]:

  Motronic - dobry awatar :)
 • Poziom 19  
  Motronic napisał:
  Voltraft to nie Metex.
  (...)


  Kiedy właśnie tu na forum w kilku postach wyczytałem, że Metex to obecnie Voltcraft (coś jak Compaq i HP). No i nie dam głowy czy na Allegro nie widziałem M3850 z logiem Voltcraft... Ale jeśli tak nie jest, to mnie pocieszyłeś.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 15  
  FLUKE 87
  Miernik już ma swoje lata (na płytce jest data 1986r) Jak do tej pory miernik ten jeszcze mnie nie zawiódł :) A i proszę nie zwracać uwagi na ten bezpiecznik :D

  Zdjęcia robione telefonem :(

  Mierniki - bo liczy się wnętrze (zdjęcia) Mierniki - bo liczy się wnętrze (zdjęcia) Mierniki - bo liczy się wnętrze (zdjęcia) Mierniki - bo liczy się wnętrze (zdjęcia)
 • Poziom 13  
  FLUKE 867B

  Biorąc pod uwagę - "bo liczy się wnętrze" nie czyściłem miernika do sesji za co przepraszam uczulonych.
  Sprzętu używam gdzie zachodzi potrzeba i nie zawsze jest czysto.
  Miernik jest nie do zdarcia , mam go ponad 10 lat. Padły w miedzy czasie akumulatory więc rozebrałem pakiet i wymieniłem ogniwa z Ni-Cd na Ni-Mh.
  Na 2 zdjęciu widać gdzie wyprodukowano miernik.


  Mierniki - bo liczy się wnętrze (zdjęcia) Mierniki - bo liczy się wnętrze (zdjęcia) Mierniki - bo liczy się wnętrze (zdjęcia) Mierniki - bo liczy się wnętrze (zdjęcia) Mierniki - bo liczy się wnętrze (zdjęcia)Mierniki - bo liczy się wnętrze (zdjęcia)
 • Użytkownik usunął konto  
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 37  
  Jacek_paw napisał:
  Dla mnie najważniejsze jest żeby miał autorange, szybko podawał wynik i miał baaaardzo szybki test ciągłości. Te kryteria spełnia znaczna większość dostępnych mierników do 300zł. Ważny jest także rodzaj zabezpieczeń o tym nikt do tej pory nie wspomniał. Dopóki nie wykonujemy pomiarów w laboratorium dokładność schodzi na drugi plan. Co za różnica gdy pomiar napięcia w sieci wynosi 228V czy 231V?
  Ja uważam, że niektóre chińskie multimetry są całkiem dobre(np CIE, CHY) a niektóre takie jak Brymen (Tajwan) śmiało mogą konkurować nawet z fluke.
  Pozdrawiam J.


  Dokładnie się zgadzam z tym co wyżej, o czym już wiele razy wspominałem. Dokładność rzeczywista jest sprawą drugorzędną(większość mierników obecnie ma dokładność rzędu 1-3%, co jest zupełnie wystarczającą wartościa). Ważniejsze w codziennej praktyce są takie rzeczy:

  -osobny wyłącznik zasilania, co by nie trzeba kręcić ciągle pokrętłem zakresów, co przyspiesza jego zużycie (Fluki często niestety tego nie mają - dla mnie to ewidentna porażka).
  -zabezpieczenia na wszystkich zakresach na conajmniej 230V (lepsze mierniki zwykle są dobrze zabezpieczone, dotyczy to zarówno firomwych jak i "chińskich")
  -automatyczna zmiana zakresów co poważnie zmniejsza ryzyko uszkodzenia przyrządu (nawet bywają tanie z tą funkcją, więc nie wiem po co kupować i produkować z ręczna zmianą)
  -szybkość działania przetwornika aby nie trzeba czekać 2sek na wynik pomiaru (np drogi ESCORT 97 jest dużo wolniejszy niż wiele no-namów).
  -solidna obudowa chroniąca przyrząd w razie upadku (dobrze jak można dokupić holster)

  Reszta czyli design, kolor, rodzaje zakresów, ilość funkcji jest dużo mniej istotna.
  Tak więc niekoniecznie wymienione przez Was firmowe, fluki, escorty, itp są takie zajebiste w stosunku do ceny.
 • Poziom 23  
  Dorzucę coś od siebie. Stary ale jary Maxcom MX620. Służy mi już przeszło 15 lat. Raz czyszczony selektor zakresów z racji tego, że trochę szalał mu pomiar napięcia zmiennego na maksymalnym zakresie, poza tym bez problemów.
  Mierniki - bo liczy się wnętrze (zdjęcia) Mierniki - bo liczy się wnętrze (zdjęcia) Mierniki - bo liczy się wnętrze (zdjęcia)
 • Poziom 27  
  Pokazujecie w porównaniu z moim Dynatek 5010 EC swój nowoczesny sprzęt. Była to kiedyś znana firma, miernik mimo wielu lat sprawuje się świetnie.
 • Poziom 11  
  Ja też wrzucę swoje 3 grosze do tematu zastanawiałem się nad miernikiem z kilkoma funkcjami wykozystywanymi w warsztacie samochodowym i jakież ciekawe spostrzeżenie odkryłem i zastanawiałem się nad:
  Dedykowany CEM AT-9950DIS oraz UNI-T UT109

  Zwrócie uwage na to że w polaskiej instukcji dla AT9950 jest super błąd(co ciekawe istrukcję udostepnia też AVT): miernik ma mierzyć według niej kąt wyprzedzenia zapłonu (co mnie zaciekawiło jak) co nie jest prawdą. Sprawdziłem na stronie producenta i on mierzy DWELL Angle - Kąt zwarcia styków przerywacza

  Parametr używany w układach zapłonowych. Określa kąt, kiedy styki przerywacza są zwarte, czyli prąd płynie przez uzwojenie pierwotne cewki zapłonowej. Kąt zwarcia podawany jest w stopniach lub w procentach. Parametr ten podaje się również w odniesieniu do systemów wtryskowych, gdzie oznacza praktycznie czas otwarcia wtryskiwacza. DWELL°/° = D° x Liczba cylindrów x 100/360

  http://www.cem-meter.com.cn/AT-9950DIS.htm

  Poprostu mi ręce opadaja co mozna wyczytać na temat mierników w polskich opisach...ku przestrodze