Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czym zastąpić kabel falownikowy?

10 Lis 2010 10:55 2794 18
  • Poziom 14  
    Witam!

Czy można i jakim kablem zastąpić kabel falownikowy?
    Konkrety: Falownik o mocy 75kW zasila silnik. Dobrano kabel falownikowy miedziany 4x50mm2. Niestety taki kabel jest bardzo drogi.
    Czy można zamienić kabel falownikowy zwykłym aluminiowym? Falownikowych niestety nie ma aluminiowych. Jeśli tak to jakie trzeba spełnić warunki, jakie to ma konsekwencje negatywne, itp. ?

Ja jestem inwestorem i późniejszym użytkownikiem, więc w razie czego będzie na mnie, że chciałem taki a nie inny ze względów oszczędnościowych.

//Do moderatora: błędy poprawione. Przycisk "Pisownia" podkreśla słowo "falownikowy". Informuję, że określenie "kabel falownikowy" jest poprawne (występuje w katalogach i cennikach). Podkreślanie tego słowa jest nadgorliwością automatu sprawdzającego pisownię. Mam nadzieję, że to wystarczy i temat nie zniknie. Zajmijmy się meritum, rozwiązywanie wydumanych problemów pozostawmy urzędnikom z UE.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 43  
    Nawet jeśli będzie grać to przekrój będziesz musiał dać 95mm^2 z racji zachowania strat na kablu.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 14  
    To nie problem. Na zaciski silnika wejdzie nawet 120. A stosunek ceny Cu/Al jest 5x na zwykłych kablach. W dodatku na falownikowy dostanę max 20% upustu a na zwykły Al 50 bez problemu.
  • Poziom 27  
    Kabel do połączenia silnika z przemiennikiem częstotliwości musi posiadać określone cechy:
    1. Napięcie pracy 1000V (izolacja)
    2. Ekranowanie
    3. Małą pojemność elektryczną pomiędzy poszczególnymi żyłami i ekranem.

Ad1
    Napięcia wyjściowe z przemiennika mogą osiągać wartości międzyszczytowe znacznie powyżej spotykanych w sieci energetycznej.

Ad2
    Kabel do silnika jest źródłem silnych zakłóceń.

Ad3
    Kabel o niewłaściwych parametrach spowoduje zakłócenia w pracy przemiennika.

Pytanie dodatkowe:
    Jaką długość ma mieć kabel, o którym mowa?

Tyle o meritum.

pozdrawiam
  • Poziom 14  
    Cytat:
    Ad3
    Kabel o niewłaściwych parametrach spowoduje zakłócenia w pracy przemiennika.

A konkretnie masz jakieś argumenty na to? Bo byłem przekonany, że chodzi raczej o zakłócenia, które generuje ten kabel dla np. kabli sygnałowych w pobliżu (a takich nie będzie w odległości poniżej 50cm).

Cytat:
    Jaką długość ma mieć kabel, o którym mowa?

Około 60m.
  • Poziom 27  
    _Wojciech napisał:
    A konkretnie masz jakieś argumenty na to? Bo byłem przekonany, że chodzi raczej o zakłócenia, które generuje ten kabel dla np. kabli sygnałowych w pobliżu (a takich nie będzie w odległości poniżej 50cm).

To dotyczy zakłóceń emitowanych w przestrzeń.

Pisząc o zakłóceniach w pracy przemiennika, miałem na myśli wpływ pojemności kabla na układ pomiarowy prądu w przemienniku. Zbyt duże pojemności kabla interpretowane są jako zwarcie lub doziemienie. Ma to miejsce przy kablach o znacznych długościach.
    W DTR przemiennika powinne być dane określające maksymalną długość kabla do silnika, ewentualnie zapytaj o to dostawcy.

pozdrawiam
  • Poziom 21  
    Czasami nie warto oszczędzać.
    Nawet jeśli zrobiłbyś próbę na tańszym kablu i byłoby OK.
    Nigdy nie będziesz miał pewności , że np za kilka miesięcy nie wystąpią błędy
    w pracy układu . W chwili uruchamiania układ może pracować na granicy stabilności . W najmniej odpowiednim momencie będziesz musiał wymienić
    kabel . Dojdzie stres i koszty przestoju.
    Wiem , że nie moje pieniądze , ale powiedzenie "chytry dwa razy traci " ,
    bardzo często się sprawdza.
  • Poziom 14  
    To jest na zakładzie, jest własne trafo.
    Silnik będzie pracować na 60% mocy przez 99% czasu.
    Też chciałbym dać kabel falownikowy ale z punktu widzenia przedsiębiorstwa trzeba brać pod uwagę koszty inwestycji w stosunku do przychodu z produkcji, itp. Trudno mi uzasadnić czemu wydać 24tyś na kabel jeśli można 10xmniej.

A jak było dawniej? Przecież falowniki stosuje się powszechnie już długo.
  • Poziom 27  
    Tak to niestety bywa, gdy o rozwiązaniach technicznych decydują księgowi.
    Dla nich kabel to kabel wszystko jedno jaki, byle był tani.

Do przemienników powinno stosować się zalecane kable, a jeśli ktoś myśli inaczej, to niech się liczy z ryzykiem. Koszty takiej inwestycji zapewne przekroczą pierwotne założenia.

Dawniej stosowano wszystko, co było pod ręką, a w przypadku awarii sprzętu winą obarczano producenta urządzenia.
    Teraz mamy portal elektroda.pl, gdzie można uzupełnić swoją wiedzę.

pozdrawiam
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 33  
    Nie prościej przenieść falownik bliżej silnika? Panel sterujący nie musi być tam gdzie falownik.
  • Poziom 28  
    1) przy dużych odległościach falownik-silnik jak zastosujesz zwykły przewód to musisz przewymiarować falownik (zresztą przy ekranowanym też może zajść taka potrzeba) - część mocy ze względu na pojemność zwykłego przewodu będzie w nim tracona. Nawet gdzieś na stronie któregoś producenta są policzone straty na zużyciu en.el. jak stosujesz zwykły przewód.
    2) przewód falownikowy należy prawidłowo z dwóch stron uziemić, aby uniemożliwić przepływ prądów łożyskowych.
    3) Ze względu na pewność zasilania w przemyśle nie stosuje się w maszynach przewodów aluminiowych. Jeżeli już tak się upieracie to zastosujcie zwykły miedziany przewód elastyczny 0,6/1kV.
    4) z praktyki, u mnie w pracy są silniki 22kW w odległości 70m na zwykłych przewodach OnPd i na falownikowych. Silniki na OnPd mają problem czasami z rozruchem pod dużym obciążeniem i zdarzają się przypadki, że dziwnie się upalają przewody na tabliczce zaciskowej.
    5) można zastosować zwykły przewód plus specjalny filtr do niego.
  • Poziom 12  
    Witam. Nadzoruje prace wielu falowników i z własnego doświadczenia radziłbym przenieść falownik blisko silnika i wtedy kabel ekranowany nie będzie stanowił kosztu. Natomiast nadzór nad pracą falownika można sprawować z dowolnego miejsca czy to przez panel operatorski czy przez komputer.
  • Poziom 27  
    kuba2211 napisał:
    Natomiast nadzór nad pracą falownika można sprawować z dowolnego miejsca czy to przez panel operatorski czy przez komputer.

Póki co, nic nie wiemy o zastosowanym przemienniku.
    Nie każdy przemiennik da się podłączyć do sieci komunikacyjnej...
    Tylko niektóre mają taką możliwość w wykonaniu standardowym.

pozdrawiam
  • Specjalista elektryk
    12robert12 napisał:

2) przewód falownikowy należy prawidłowo z dwóch stron uziemić, aby uniemożliwić przepływ prądów łożyskowych.

Możesz rozwinąć ten wątek?
    Pozdrawiam.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 28  
    :arrow: HeSz

chodzi oczywiście o prawidłowe uziemienie ekranu przewodu falownikowego za pomocą dławików metalowych które obejmują cały ekran. Jak można przeczytać m.in w podanych linkach poniżej prąd w ekranie jest powiązany z prądem łożyskowym i

Cytat:
    5. Prądy w łożyskach silnika
    Prądy łożyskowe są dość skomplikowanym problemem, który najczęściej jest pomijany. Prądy płynące przez łożyska wysuszają smar i powodują mikro uszkodzenia na powierzchni kulek. Nieprawidłowe ekranowanie i uziemienie może skrócić żywotność łożysk do zaledwie kilku minut!

http://aniro.ph.pl/Folder.2006-01-18.2506/Fol....4754/karta_katalogowa_przewodow_ekranowanych

http://www.astat.com.pl/aktualnosci/archiwum/nowa-koncepcja-filtrow-sinus

http://www.automatykaonline.pl/poradnik/artykuly.php?id=34

napewno jest to problem bardzo skomplikowany i wymagający dużej wiedzy.
    Jak źle rozumuję to poprawcie.
  • Poziom 15  
    Witam z punktu finansowego należało by przeliczyć koszty 60m kabla zasilającego + sterowniczy, rozdzielnię do falownika. Sterowanie falownika jest sprawą prostą, KAŻDY ma start, stop, przekaźnik, lewo, prawo itd na zaciskach. Z racji długości dać w rozdzielni napięcie 24V i przesłać sygnały na te 60 m.