Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz mocy w.cz. - zasięg?

rysiu 29 Wrz 2004 10:20 2639 12
  • #1 29 Wrz 2004 10:20
    rysiu
    Poziom 11  

Sorry za głupie pytanie ale czy owe urządzanie zwieksza zasięg odbioru czy tylko nadawania????? thx

0 12
  • #2 29 Wrz 2004 10:30
    jozefg
    VIP Zasłużony dla elektroda

rysiu napisał:
    Sorry za głupie pytanie ale czy owe urządzanie zwieksza zasięg odbioru czy tylko nadawania????? thx
    Niestety - tylko nadawanie. Słychać będzie tak samo jak dotychczas...

0
  • #3 29 Wrz 2004 10:36
    rysiu
    Poziom 11  

To czym można zwiększyc zasięg odbioru , zakładając że instalacja antenowa jest ok (chodzi o CB w mobilu) . Zależy mi tylko na jak najwiekszym zasięgu odbioru?????

0
  • #4 29 Wrz 2004 10:51
    olo
    Poziom 18  

można poprawić odbiór na CB stosując tzw. wyciągarkę, czyli wzmacniacz wejściowy do CB. na elektrodzie gdzieś były, na forum też, schemat jest też w ksiązce Janeczka " wszystko o CB radiu", ale niestety te wzmazniacze wzmacniają też zakłucenia i szumy

0
  • #6 01 Paź 2004 23:02
    c2h5oh
    Moderator

Cześć !

rysiu napisał:
    To czym można zwiększyc zasięg odbioru , zakładając że instalacja antenowa jest ok (chodzi o CB w mobilu) . Zależy mi tylko na jak najwiekszym zasięgu odbioru?????

dipol napisał:
    najlepszym wzmacniaczem jest dobra antena (najlepiej kierunkowa)

:arrow: dipol Masz jakiś dobry pomysł na kierunkową antenę CB do mobila ?

0
  • #7 03 Paź 2004 00:11
    dipol
    Poziom 33  

nie mam
    obracana na dachu domu pracuje ufb
    wzmacniacze nic nie poprawią bo wzmacniamy także szumy,łączność na falach KF to także propagacja a ona jest himeryczna-zależy od plam słonecznych itd
    jak popracujesz na pasmach 30 lat to pewne zawiłości łączności będą jasne jak słoneczny dzień

1
  • #8 03 Paź 2004 00:32
    wzagra
    Poziom 33  

dipol ma rację - najlepszym sposobem poprawienia odbioru jest dobra antena, poprawnie zestrojona, a w mobilu dodatkowo zminimalizowane zakłócenia od układu zapłonowego i alternatora... można kombinować ze wzmacniaczem, ale jak najbliżej anteny, tyle, że tutaj wchodzi jeszcze sprawa nadawania (przełączanie O/N) - no chyba, że jest to sam odbiornik(?!)

0
  • #9 20 Gru 2004 11:50
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 20 Gru 2004 12:07
    Panda02
    Poziom 32  

chemikpionki napisał:
    Dobre pomysły z tym antenami kierunkowymi i przedwzmacniaczami ale ja proponuję dodatkowo założyć filtr na pośredniej częstotliwość połączony z wzmacniaczem wtedy sygnał będzie lepszy a zakłóceń mniej....

Żeby to zrobić dobrze trzeba dysponować doświadczeniem i aparaturą pomiarową, inaczej efekty będą odwrotne do oczekiwanych. Większość tego typu domowych przeróbek to psucie radia.

0
  • #11 21 Gru 2004 12:23
    ArtMedia
    Poziom 26  

Witam serdecznie.

Przedwzmacniacz w mobilu to nieporozumienie. Dobra antena to najważniejszy element!

Sebastian

0
  • #13 23 Gru 2004 10:00
    Olek II
    Moderator

Witam Panowie, co chcecie zrobić z mobila sprzęt wyczynowy? przedwzmacniacze wzmacniacze nic nie pomogą nawet najgrubszy kabel 100 razy ekranowany miedzią!!. Kto zna pasmo 27MHz?? jakie osiągi chcecie mieć z anteny na samochodzie?? kto się zastanowił na jakiej wysokości jest zainstalowana?? może to nie ma znaczenia?? Jaka jest wyczuwalna różnica w stosowaniu kabla grubego w paśmie 27MHz na odcinku max 4mb?? Jakie jest tłumienie tego kabla ??a jakie cienkiego , oryginalnego z anteną? Zgodziłbym się gdyby pasmo było w GHz W paśmie 27 MHz i nie tylko jeśli nie wystąpi sporadic E łączności można przeprowadzać tylko lokalne i nic na to nie pomoże. Można zwiększyć zasięg przez zwiększenie mocy nadajnika ale trzeba to robić z rozwagą. Każde polepszenie sygnału odbieranego o 1 "S", to zwiększenie mocy nadajnika prawie 4 krotnie. Kiedyś kiedy zaczęło być modne pasmo 10 GHz stosowaliśmy do zasilania anten falowody przecież w tym paśmie stosowanie jakichkolwiek przewodów antenowych mija się z celem. Jakiś użytkownik CB przeczytał taką informację , nawet to że falowody są małostratne i koniecznie chciał taki falowód zastosować do swojej anteny , ale w paśmie CB!!!! bo małostratny to lepszy jak nawet gruby kabel RG213 stosowany do CB międzyinnymi. Tak to jest Panowie , że stosować kabel gruby i to jeszcze na odcinku 4 mb w paśmie 27 MHz mija się z celem , żadnych lepszych efektów. Następna sprawa to uziemienie anteny jakim to cudem w samochodzie trzeba zrobić? ja nie wiem . Antena ma być przykręcona do karoserii w możliwie największym miejscu . Najlepsze miejsce to środek dachu, ale nie każdy chce dziurawić dach, montowanie na lusterkach bocznych też widziałem i na plastikowym zderzaku w liftingu też!, a później się dziwią że nie "leci" moc. Tyle na dzisiaj jadę po karpia . Wszystkiego najlepszego z okazji Świąt Bożego Narodzenia, pogody ducha spełnienia marzeń dla Was i Waszych rodzin i niech "moc" będzie z Wami. Olek.

0