Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Intel... Przegrzany? Laptop Acer Aspire 7730g.

10 Lis 2010 14:27 4733 12
  • Poziom 9  
    Witam! Posiadam laptop Acer Aspire 7730g, grając wiedziałem, że procesor i karta graficzna się grzeje, jednak od około tygodnia, zauważyłem, że laptop grzeje się dużo bardziej... Ściągnąłem sobie program Fan control czy jakoś tak i to co on mi pokazał, zdziwiło mnie... 85`C na procku... No dobra, kurz itp. odkręciłem dekielek, wszystko praktycznie czyste, a po wymontowaniu procesora zobaczyłem tak jakby przypalenie (jak na zdjęciach) Tylko nie wiem czy "tak ma być" czy poprostu procesor był już na skraju wytrzymałości. Proszę o podpowiedź, co się z nim stało.
    Procesor Intel Core2 Duo CPU T6400 @ 2.00GHz

Intel... Przegrzany? Laptop Acer Aspire 7730g. Intel... Przegrzany? Laptop Acer Aspire 7730g. Intel... Przegrzany? Laptop Acer Aspire 7730g.
  • Poziom 27  
    Witam.
    Procesor rzeczywiście wygląda na przegrany, a w szczególności ścieżki na płytce, całe czarne a powinno być widać poszczególne ścieżki, a poza tym wyglądają jak rozlane.
  • Poziom 9  
    hmm, poszperałem na allegro i znalazłem inny procesor i na nim też jest taka "plama" http://allegro.pl/pentium-3-coppermine-1000mhz-256kb-133-s370-i1298489545.html
    zdjęcia robiłem telefonem z flashem, może dlatego te ścieżki tak wyszły.
    Procesor oczywiście działa jak należy, po nałożeniu nowej pasty termo-przewodzącej, przedmuchaniu itd. temperatura jest pomiędzy 50-60`C, tylko pytanie czemu się tak grzał? Chyba nie przez śladowe ilości kurzu na wylocie z wiatraka? Przetestuję go jeszcze (pogram) i zobaczę jaka temperatura będzie się utrzymywać...
  • Poziom 27  
    A to już zmienia postać rzeczy. Kiedyś miałem taki problem i procek też grzał się do 90'C. Mi pomógł format kompa. Było to związane ze sterownikami, które wykluczały się z systemem i procesor cały czas pracował na 100% i przez to się tak grzał. Czy przed wykryciem usterki instalował Pan jakieś oprogramowanie albo sterowniki np. USB?

Moderowany przez jankolo:

Ja bajki tak lubię ogromnie.... Nie pisz bajeczek na forum technicznym

• Poziom 29  
    Jeśli procesor byłby przegrzany to ciężko by było uruchomić windowsa lub w cokolwiek zagrać. Gdy procesor przekroczy 85 (90) stopni laptop się wyłącza. Wyczyść system chłodzenia posmaruj dobrą pastą procesor załóż chłodzenie tak jak było (nie wyrzucaj przekładek termoprzewodzących) i przetestuj programami. Jeśli temperatura procesora jest nadal za wysoka ponad 70 stopni sprawdź czy radiator równomiernie się nagrzewa na całej długości, bo bardzo możliwe (szczególnie w Acerach), że ciepłowód Heat pipe się rozszczelnił uleciał gaz i radiator stracił swoją skuteczność w oddawaniu ciepła. Wtedy musisz wymienić radiator. Do pomiaru temperatury procesora to najlepiej użyć tego programu: Core Temp http://www.alcpu.com/CoreTemp/
  • Poziom 39  
    Ten procesor , by ulec przegrzaniu musiałby mieć 105 °C
    "Plama" na procesorze też nie jest niczym wyjątkowym .
  • Poziom 9  
    Jedynie instalowałem sterowniki karty graficznej, a format robiłem około 2 m-cy temu. Grałem dzisiaj trochę (jakieś 30min) i wszystko jak narazie jest ok.
    Czytałem na kilku forach o temperaturze jaka powinna być na procku i jaka jest ryzykowna, dlatego po rozebraniu pierwsza myśl jaka mnie naszła "przegrzał się i wypaliło" a temat założyłęm, żeby się czegoś dowiedzieć z doświadczenia innych użytkowników-serwisantów. Core Temp też zainstalowałem i jest podobnie miarodajny co AA1FanControl (on posiada jeszcze możliwość ustawienia włączania wentylatora przy danej temperaturze)
    Dziwi mnie jednak, czy tak mała ilość kurzu mogła mieć aż tak duży wpływ na chłodzenie? Nie było przecież go dużo, czasem mam więcej na perfumie który stoi na szafie :P Pożyjemy zobaczymy, jak narazie jest ok.
    Aha, laptop wyłączył mi się 2 razy, potem go rozebrałem.

Przy okazji, zna ktoś jakiś dobry sklep internetowy z częściami do Acer-a?
    Dziękuję za podpowiedzi.
  • Poziom 42  
    Wg specyfikacji producenta niebezpiczna temperatura dla tego procesora - zresztą dla większości CPU Intel mobilnych - to ponad 100 stopni.

T6400

Procesor wygląda na przegrzany ale to mało istotne jeśli działa OK.
    Temperatura 70-80 stopni to w zasadzie normalna temperatura pracy takiego procesora, w moim notebooku powyżej 70 stopni dopiero załącza wentylator.

PS
    Normalnie rdzeń wygląda jak lusrto bądź wypolerowany metal
    Intel... Przegrzany? Laptop Acer Aspire 7730g.
  • Poziom 43  
    Jeśli działa to nic mu nie jest.
  • Poziom 9  
    Rdzeń jest jak lustro, tylko go nie wyczyściłem tak super, głównie chodziło o tą plamę. Działa, ale bałem się poprostu, że dostał w d..e do tego komp się wyłączał więc nie dziwcie się Panowie, że się przestraszyłem trochę...:|
  • Poziom 43  
    Zależnie od płyty głównej (różne progi temperatury, możliwe do ustawienia lub stałe) przy wysokiej temperaturze procesora (zwykle ok 80° - 95°) zasilanie zostanie odcięte właśnie po to by nic nie uszkodzić.
  • Poziom 39  
    helmud7543 napisał:
    ... przy wysokiej temperaturze procesora (zwykle ok 80° - 95°) zasilanie zostanie odcięte właśnie po to by nic nie uszkodzić.

Proszę podać producentów i modele takich płyt .
  • Poziom 43  
    Chociażby GIGABYTE pod socket A - 92°, w MSI pod Socket A można było ustawić sobie w BIOS-ie temperaturę graniczną (wyłączenia zasilania lub zawieszenia systemu), Soltek, Asrock pod P4 - albo ustawiana albo 89° albo sam P4 włącza throotling, większość laptopów współczesnych ma na stałe temperaturę graniczną ustawioną na 90° do 95° (sprawdzone doświadczalnie na wielu laptopach Toschiby, Dell, HP, MSI, Acer, Asus - wyłączanie się komputera w wyniku zapchanego chłodzenia, zatartego wentylatora, uszkodzonej rury cieplnej, braku pasty termoprzewodzącej na CPU następowało zawsze po osiągnięciu przez procesor temperatury w granicach około 90°). Konkretnych modeli laptopów, płyt głównych i procesorów i ich temperatur wyłączenia czy zawieszenia nie pamiętam bo po zreperowaniu chłodzenia oddałem je klientom...