Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stany nieustalone zadanie

Laintal 10 Lis 2010 16:50 2268 2
  • #1 10 Lis 2010 16:50
    Laintal
    Poziom 2  

Witam. Mam takie oto zadanie.

I moje obliczenia. Prosiłbym o sprawdzenie ich poprawności, z góry dziękuję.

Stany nieustalone zadanie Stany nieustalone zadanie Stany nieustalone zadanie [/quote]

Regulamin - p.15. Proszę poprawić pisownię postu i również na przyszłość zapamiętać, że przy znakach przestankowych musi być spacja, np. po kropce, przecinku itd. [Mirek Z.]

-1 2
  • Pomocny post
    #2 10 Lis 2010 19:52
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,

Laintal napisał:
    Witam.[spacja]Mam takie oto zadanie.:

I moje obliczenia.[spacja]Prosiłbym o sprawdzenie ich poprawności,[spacja]z góry dziękujeę.

Stany nieustalone zadanie Stany nieustalone zadanie Stany nieustalone zadanie
    nie wiem jak to policzyłeś (i nie mam ochoty tego sprawdzać):
    ale tu nie zgadzają się warunki brzegowe dla zera (t =0) dla równania prądu i1(t) (dla pozostałych równań prądów już tego nie sprawdzałem, ale, co widać, jest poprawnie spełnione pierwsze prawo Kirchhoffa dla warunków brzegowych;
    i2(t) + i3(t) = i1(t), dla poprawnej wartości zapisu równania i1(t) - patrz niżej).
    Wszak wedle Twojego zapisu to:
    i1(t=0) =0,6+0,24•exp[-1000•0]-0,12•exp[-4000•0]=0,6+0,24-0,12=0,72A, co jest nieprawdą, ponieważ warunki początkowe są zerowe, a więc jest dla tego obwodu;
    i1(t=0) =0.
    Poprawne równanie prądu i1(t) to:
    i1(t=0) =0,6-0,48•exp[-1000•t]-0,12•exp[-4000•t]A, a co policzyłem sobie już wczoraj, kiedy tamten Twój temat Moderator odesłał do kosza - i słusznie ...

Pozdrawiam

P.S. Czy jesteś zobligowany rozwiązać to zadanie Metodą Klasyczną, czy możesz zastosować tu Transformatę Lplace'a? - a co znacznie ułatwia, dla tego zadania, obliczenia.

-1
  • #3 11 Lis 2010 02:25
    Laintal
    Poziom 2  

Faktycznie, teraz wszystko się zgadza, po prostu błąd był w dodawaniu prądów i2 i i3.

Dziękuję za pomoc.

A jeśli chodzi o metodę rozwiązywania, to może faktycznie przy zastosowaniu transformaty laplace'a byłoby szybciej, ale ja po prostu ćwiczę metodę klasyczną.

0
  Szukaj w 5mln produktów