Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prostownik - wymiana amperomierza

10 Lis 2010 17:37 5356 8
  • Poziom 8  
    Witam ,
    Proszę o pomoc w wymianie amperomierza. Prostownik upał , ułamała się wskazówka i nieruchomo zawisła na 10 Amperach.

Otworzyłem prostownik i wydłubałem amperomierz ale żeby go do końca wyciągnąć przeciąłem pojedyncze uzwojenie z drutu miedzianego które go okalało. Następnie wyprostowałem druty i swobodnie już wyjąłem szczątki amperomierza. Zamówiłem nowy Amperomierz z wbudowanym bocznikiem albo boczniakiem / jakoś tak/. Teraz sedno sprawy. Czy powinienem przykręcić nowy Amperomierz do tych drutów które pozostały rozcięte by wyjąć uszkodzony miernik ? Jak prawidłowo podłączyć by nie było awarii lub żebym go nie uszkodził. Można na zasadzie próbowania że jak drgnie wskazówka to jest ok ? Dalej - czy sprawdzić można jedynie podczas ładowania akumulatora czy także w jakiś inny domowy sposób przy pomocy samego gniazdka i klem ? Pomijam fakt że nic w środku nie jest polutowanie. Jedynie wszystko połączone na pierścienie zaciskowe. Garażowa produkcja jakaś. Model ładowarki samochodowej to BK 12615 . Ładuje 6v i 12v. Proszę o radę.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 13  
    Możesz zrobić zdjęcie tego prostownika? To Ci powiem jak prawidłowo podłączyć ten amperomierz.
  • Poziom 23  
    Zasada jest taka że amperomierz ma być połączony w szereg z głównym obwodem prądu, w twoim przypadku będzie to bocznik, a do bocznika będzie podłączony Twój amperomierz, ja bym usunął resztki. Co do sprawdzenia to do klem możesz podłączyć żarówkę od reflektora, jakieś 35Wat.
    I się nie bój może się zdarzyć że miernik będzie pokazywał w odwrotnym kierunku, wtedy zamień przewody amperomierza na boczniku.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 8  
    Te resztki po amperomierzu czyli dwa druty w tej chwili które powstały po rozcięciu środka gruchota, są wpięte w jakieś diody etc. za pomocą tulejek zaciskowych. Wolał bym tego nie ruszać. Idealnie nadają się do wkręcenia do bocznika wraz z amperomierzem. Ten zamówiony amperomierz z bocznikiem ma pod spodem śruby do mocowania w obudowie i śruby do przykręcenia przewodów - czyli tych moich obecnych drutów. / ?/
    Czy uważasz że mógłbym te wystające druty które przeciąłem w poprzednim amperomierzu podłączyć właśnie to tych śrub ? Przepraszam za jakość zdjęcia.

Białe koła na końcówkach drutów miedzianych to miejsca przecięcia . Na poprzednim amperomierzu były owinięte jeden raz w środku urządzenia.

lewy drut idzie od bezpiecznika natomiast prawy widoczny na zdjęciu wychodzi od grupy diod, rezystorów ./ może to się inaczej nazywa/. Dioda świecąca jest jedna nie widoczna na zdjęciu pod spodem - zasłonięta przez ,,diody,,.
    Jeśli jest ciężko z identyfikacją proszę o sygnał postaram się o lepszą jakość zdjęcia. Komórka nie daje rady.
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Witam ponownie
    Uważam że te druty jak Ty to nazywasz to pozostały bocznik ze starego amperomierza, morze zostać po warunkiem że dwa jego przeciwne końce nie będą połączone starym drutem, czyli połączenie przerwane. Jeżeli zostawisz to połączenie nowy amperomierz będzie kłamał. Może to nie jest najdokładniejsza metoda sprawdzenia pomiaru, ale jak założysz że żarówka 12V na każde 12 watów mocy bierze 1 Amper to dużo się nie pomylisz, czyli żarówka 36 watów powinna pokazywać mniej więcej 3 ampery.
  • Poziom 8  
    Fotka poprzednio jakoś się nie załączyła...
    Chodzi właśnie o te druty / pozostałość bocznika jak Pan już zaznaczył/

Tak żebym zrozumiał : mogę do tych końcówek podłączyć ten amperomierz który ,,przyjdzie,, ? Czy może skrócić te ,,druty,, i dopiero wpiąć nowy amperomierz ?

Zamówiłem taki amperomierz:
    Linki zostały usunięte - zgodnie z regulaminem pkt.10.11. [dzimi]
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Teraz już widać, podepnij do tych drutów nowy amperomierz. Najpierw go zamontuj dopasuj a później dopasuj te druty. Tylko musisz po podłączeniu sprawdzić czy amperomierz pokazuje Ci pobór prądu podłącz żarówkę do krokodylków jeśli nie pokazuje lub zauważysz, że wychyla się w kierunku zera zamień druty przy amperomierzu. Odnośnie bocznika w twoim prostowniku nie widać bocznika był zabudowany a starym amperomierzu. Ten który zamówiłeś jest dobry. A jeszcze jedna uwaga, te druty co ci zostały po starym amperomierzu są w emalii czyli izolacji! Masz dwa wyjścia. Możesz usunąć w miejscu podłączenia tą izolację i ewentualnie po cynować ten drut lub przylutuj jakiś inny przewód zamiast tego odpowiednim przekroju.
  • Poziom 8  
    maniek25 - te druty były wewnątrz starego ampera owinięte i połączone razem - stanowiły całość - i chyba to nazywamy bocznikiem. Nic więcej tam nie było poza obudową z plastyku i fragmentem ułamanej wskazówki. Ten owinięty w koło drut po prostu przeciąłem by wyciągnąć obudowę. W tej chwili te wolne druty to właśnie przecięte całe połączenie drutu usadowionego wewnątrz i wchodzącego w skład uszkodzonego amperomierza.
    Jak przyjdzie dostawa to jakby coś mi nie poszło to zapytam Panów ponownie.
    Obydwu Panom serdecznie na tę chwilę dziękuję za pomoc i cierpliwe wyjaśnienia.
    Jacek.
  • Poziom 13  
    No w sumie można nazwać te końcówki fragmentem bocznika, różne są konstrukcje.Typowy bocznik amperomierza wygląda trochę inaczej, po niżej przykładowa fotka.