Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przerobienie spawarki transformatorowej na rozruch 12/24V

toma085 10 Nov 2010 18:40 3057 1
Wago
    toma085
    Level 21  
    Witam moje pytanko , posiadam polski transformator spawalniczy dosyć popularny taki na wózeczku z korbką na górze waga około 60-70kg.Chciał bym go wykorzystać do czegoś więcej niż tylko spawanie mianowicie ma on podzielone uzwojenia na równe połowy gdy go podłącze na wyjście na jedną fazę 230V to akurat jedna jak i druga połówka mają po 27V i teraz moje pytanie czy do rozruchu wykorzystać jedną połówkę prostując prąd czterema diodami mostkiem Gretza( plus wyprowadzić odczep z tej połówki również na 14v) czy wykorzystać obydwa uzwojenia wtedy wystarczyły by chyba tylko dwie diody.

Które rozwiązanie będzie lepsze czy w drugim przypadku prostując prąd dwiema diodami nie zaszkodzi to akumulatorowi podczas rozruchu? I jak wtedy uzyskać 12 V też odczepem ale z obydwóch połówek uzwojeń, czy wystarczy z jednej?

Kolejne pytanie moje jest takie czy uzyskał bym jakąś korzyści prostując prąd do spawania, ogólnie spawarka bardzo dobrze spawa ale widzę że niektórzy budują prostowniki spawalnicze , czy zastosowanie mostka do spawanie da jakąś poprawę . Diody posiadam 200A więc powinny wystarczyć.

Dodam tylko że rozruch będę wykorzystywał w większości do wspomagania odpalenia maszyn rolniczych, a samej spawarki używam dosyć często prawie co dzień.
  • Wago
    User removed account
    User removed account