Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kamera IP w domku na działce

bulekkce 11 Lis 2010 00:01 7080 6
  • #1 11 Lis 2010 00:01
    bulekkce
    Poziom 9  

Witam,

próbowałem znaleźć interesującą mnie kwestie, jednak bez bicia przyznam się że na przekopanie wszystkich wątków nie mam czasu. Przepraszam.

Temat:

Domek jednorodzinny nad jeziorem,
    obecnie jakaś centralka GSM (powiadamianie SMS) + kilka czujek.

Osobno chciałbym zamontować 1, 2 kamerki IP (abym mógł sprawdzać co się dzieje przez internet). Na miejscu jest dostęp do internetu 1 mb + router bezprzewodowy, ale w grę wchodzi również podłączenie po kablu (jak będzie taniej).

Rozumiem, że kamera IP rozwiązuje sprawę jednak jak wygląda kwestia nagrywania materiału, zakładając że dodatkowa czujka wykrywa ruch, może wysłać zdjęcia na FTP bądź na maila. A gdybym potrzebował video z włamania to konieczne jest od razu montowanie rejestratora czy również krótki film może być wysłany na FTP-a ?

Czy mógłbym prosić o wskazanie najtańszego rozwiązania, najlepiej z emiterem podczerwieni.

Znalazłem na Allegro
    Allegro - link tanią kamerkę, tylko nie wiem czy w ogóle warto, może jest jakieś tańsze rozwiązanie np. tylko po kablu ?

Bardzo proszę o odpowiedzi
    Pozdrawiam

• #2 11 Lis 2010 07:51
    Piotr Kozłowski
    Poziom 12  

Witam

Nie stosował bym takiego rozwiązania ze względu na jakość przetwornika w kamerze.

Może zastanów się nad rozwiązaniem kamer analogowych ok 520TVL + sprzętowy WEBSERVER + dobry Router z DDNS'em

Co do łącza internetowego to napisz jakie masz.

• #3 11 Lis 2010 10:20
    rokycky
    Poziom 23  

kup kamerę IP z kartą pamięci.
    Zewnętrzna czy wewnętrzna?
    Ile $ masz na ten cel.
    Jak domek letniskowy to chyba lepiej jakiś rejestrator + konwencjonalne kamery.

• #4 11 Lis 2010 11:42
    Olexy71
    Poziom 20  

Dobre rozwiązanie IP w jakości HD będzie Cię kosztować ok. 4-5000 pln z rejestracją na dysk zewnętrzny i opcją wysyłania na ftp np. co 1s.
    Na śmieci z alleeeee nie patrz.

• #5 11 Lis 2010 14:23
    Marek31415
    Poziom 31  

Podstawowe pytanie - jaki jest dostęp do Internetu?
    Czy jest możliwość przekierowania portów (wystawienia serwera)?

Jeżeli odpowiedź jest pozytywna, to instalujesz kamerki IP, przekierowujesz porty na kamery i cały monitoring, rejestrację masz u siebie.
    Zaletą jest to, że nikt Ci nie ukradnie nagrań i dodatkowego sprzętu.
    Wadą brak rejestracji i podglądu przy braku połączenia.

Jeżeli nie ma możliwości przekierowania portów (np. modem GSM), to dobrym rozwiązaniem jest postawienie komputera, może być używany.
    Pentium 4 HT 3GHz z licencją na XP można kupić już za około 300zł.
    Są systemy z funkcją Proxy, która umożliwia dostęp do podglądu i rejestracji na połączeniach z zablokowanymi portami zewnętrznymi.
    Wpisz w Google "oprogramowanie Proxy do obsługi systemu monitoringu".
    Dodatkowo instalując Hamachi i VNC masz dostęp do komputera.

Co do kamerek, masz bardzo duży wybór w zakresie cenowym już od 400 zł. Ostatnio dobre kamery Acti są w jednej hurtowni w promocji.
    Ja osobiście bym poszukał jakiegoś Vivoteka.

Kamera z zapisem na karcie nic Ci nie pomoże, rejestracje mogą być bardzo szybko nadpisywane i możesz przeoczyć zdarzenia.
    Rejestrator też nie jest najlepszy rozwiązaniem z 2-ch podstawowych powodów:
    - tanie rejestratory mają kiepską jakość zapisu i ograniczone możliwości zarządzania przez Internet
    - te dobre są drogie a i tak nie mają możliwości podglądu przy zablokowanych portach

Komputer ustawisz w biosie na uruchamianie po zaniku zasilania, Windows na automatyczne logowanie i to musi działać. Mam pod opieką takie systemy na modemach telefonii komórkowej i nie ma z nimi żadnych problemów.
    Jest dostęp do monitoringu i do pulpitu komputera. Co prawda szybkość nie jest rewelacyjna, ale zupełnie wystarczającą do nadzoru.

• #6 11 Lis 2010 16:04
    bulekkce
    Poziom 9  

Dziękuję za odpowiedzi.

Dowiedziałem się, że jest możliwość wykorzystania komputera, który był już stosowany w monitoringu. Parametrów jeszcze nie znam.
    Plusem są wymiary: ok 25x30x6cm (box)
    W środku karta PV na 4 kamery analogowe.
    2 kamery kopułkowe (bez podczerwieni) + jedna kamera przemysłowa Novus.
    Internet do obiektu dociera radiowo, w obiekcie AP + osobny Router WiFi.

Pomysł;
    Wszystkie kamery podłączone kablem do rejestratora (box na Win XP) rejestrator podłączony skrętką do routera.

Pytania:
    Jakich kabli użyć w domku i na zewnątrz (kilka cm pod ziemią na kilku metrach długości).
    Jakie oprogramowanie zainstalować na Box'ie aby rejestracja odbywała się np po wykryciu ruchu (przez algorytm, bez czujki) oraz aby była stała możliwość podglądu via Internet. Nie ukrywam, że najlepiej darmowe.

Nie znalazłem tanich emiterów podczerwieni, wszystko po kilkaset zł.
    Czy wykorzystanie tego typu kamerek kopułkowych da jakiś rezultat wewnatrz bądź na zewnątrz obiektu ?

http://allegro.pl/kamera-kopulka-podczerwien-ccd-sony-420-linii-ir-i1302930799.html

Kolejna sprawa, komputer ma kilka wejść USB oraz wyjście VGA. Czy jest jakaś możliwość zarządzania takim komputerem za pomocą laptopa, abym nie musiał kupować dodatkowego monitora LCD, klawiatury, myszki itp ?

Pozdrawiam

• #7 11 Lis 2010 17:37
    s36725
    Poziom 16  

Cytat:
    Kolejna sprawa, komputer ma kilka wejść USB oraz wyjście VGA. Czy jest jakaś możliwość zarządzania takim komputerem za pomocą laptopa, abym nie musiał kupować dodatkowego monitora LCD, klawiatury, myszki itp ?

Zdalny pulpit Windows lub (dużo lepiej działający) RealVNC (http://www.realvnc.com/products/free/4.1/index.html)

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson