Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Fotoradar 3D sprawdzi czy mamy zapięte pasy i ważne OC

danielde 11 Lis 2010 00:27 3764 16
 • Fotoradar 3D sprawdzi czy mamy zapięte pasy i ważne OC
  W zasadzie każdy kierowca poczuje dreszczyk emocji, gdy ujrzy na swojej drodze taki fotoradar 3D. To urządzenie potrafi nie tylko mierzyć prędkość, ale za sprawą dołączonych urządzeń sprawdza między innymi numery rejestracyjne, aby zweryfikować ważność ubezpieczenia OC pojazdu, jak również prześwietla wnętrze auta, w celu sprawdzenia, czy kierowca ma zapięte pasy bezpieczeństwa. Poza tym trójwymiarowy fotoradar wykrywający prędkość z odległości 45 metrów mierzy odległość pomiędzy jadącymi kolejno autami, aby sprawdzić, czy jakiś kierowca nie 'siedzi na ogonie' poprzednika. Tytułowy radar wyposażony jest również w kamerę podczerwoną monitorującą stan drogi i warunki pogodowe, a całość mieści się na przyczepie z generatorem napięcia umożliwiającym nieustanną pracę przez 8 godzin.

  Ewentualne dowody w postaci fotografii wykonanych przez kamerę 3D wyposażoną w dwa obiektywy trafiać będą do policyjnego komputera drogą satelitarną, dzięki czemu praktycznie od razu organ ścigania będzie mógł podjąć odpowiednie działania.

  Urządzenie powstało w ramach finansowanego przez Unię Europejską projektu Asset (Advanced Safety and Driver Support for Essential Road Transport), który zyskał dotacje rzędu 7 mln brytyjskich funtów. W chwili obecnej fotoradar 3D jest testowany na terenie Finlandii i szacuje się, że zostanie wprowadzony na europejskie trasy w roku 2013. Każde urządzenie kosztować będzie około 50 tys. funtów.

  źródło:Link

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  danielde
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  danielde napisał 671 postów o ocenie 15, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Bydgoszcz. Jest z nami od 2009 roku.
 • #2
  upanie
  Poziom 22  
  Cytat:
  ...w kamerę podczerwoną monitorującą stan drogi...

  A to spokojnie w Polsce dziury przesłonią samochody :D

  A tak na poważnie to jakaś bzdura, brakuje jeszcze tylko działka, które odstrzeli samochód, który nie spełni kryteriów. Permanentna inwigilacja.
  Jak znam życie to Polska nakupi takich radarów więcej niż pozostałe kraje europejskie razem wzięte i porozstawia na ulicach tam gdzie można na nich najwięcej zarobić. Maksymalna bzdura.
 • #3
  Stary1952
  Poziom 32  
  Zapomniano o rzeczy najważniejszej tzn. laserowym pomiarze trzeźwości kierowcy . :?: Słyszałem , że jest już opracowany taki system - oby to była prawda i oby zostało to jak najszybciej wprowadzone do życia . :?
 • #4
  upanie
  Poziom 22  
  O to byłoby niezłe :) do tego czujniki zmęczenia i mikro snu.
  Jeszcze przydałby się detektor melepectwa (od słowa melepeta ;) )i głupoty na drodze bo to jest główna przyczyna wypadków a nie przekroczenie prędkości o 20 km/h
 • #5
  pubus
  Poziom 30  
  Wszystko fajnie dopóki użytkownik takiego urządzenia wykazuje rozsądek.
  U nas niestety tego nie widać, zaraz zaczniemy dostawać fotki z mandatem za dłubanie w nosie i mruganie za kierownicą. Ale to wszystko dlatego, że mamy tony kretyńskich przepisów które to ułatwiają. Trudniej złapać wyprzedzającego "na trzeciego" niż frajera który musiał zjechać na pobocze żeby nie zginąć...
  Sorry za lekki offtop ale rozwój technologii powinien iść w parze z rozwojem użytkowników...
 • #6
  -nobile-
  Poziom 16  
  Spokojnie pan z kanału TVBigos już zapoznaje się z dokumentacją tego fotoradaru, jak tylko je wprowadzą możemy się spodziewać kolejnego sezonu odcinków z udziałem urządzona. Będą żałować każdej wydanej na ten fotoradar złotówki.
  http://www.youtube.com/user/TVBigos :D
 • #7
  kobolt1
  Poziom 10  
  Z obecna technologia za pare lat doczekamy sie pewno czegos jeszcze leprzego. W znaki drogowe ograniczasjace pretkosc montowac nadajniki a auto automatycznie blokuje predkosc powyzej jakiejs tam wartosci.
  brzmi hardkorowo ale ciekawe co komu odbije wkrotce...
 • #9
  Bullseye
  Poziom 27  
  Urgon napisał:
  AVE...

  Przecież już teraz montuje się w samochodach i skuterach ograniczniki mocy. Najczęściej w formie kawałka kodu w komputerze sterującym pracą silnika. Tylko po to, by potem warsztaty zarabiały na "tuningowaniu" softu...


  AVE...
  w większości krajów unii europejskiej podatki za auto płaci się od mocy a nie jak u nas od pojemności. Tzn lepiej producentom na siłę ograniczyć moc i sprzedać więcej aut dla szarych obywateli co chcą tylko z pkt A do B się dostać. A za ciut droższą cenę sprzedać odblokowany model dla tych bogatszych.
 • #10
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #11
  DjCamE
  Poziom 2  
  Moim zdanie moc już nie jest tak bardzo uzależniona od pojemności, tak było kiedyś. Teraz ja mając stary 1,6 16V mający 100 parę koni zapłacę większy podatek niż posiadacz nowego golfika 1,2 czy 1,4 w bi turbo mający 150 kuców.
  Dlatego uważam za lepsze podatek od mocy a nie pojemności.
 • #12
  daavid117
  Poziom 42  
  No będzie i monitoring na drogach. Oczywiście dla naszego szeroko pojętego "bezpieczeństwa". Jeszcze trochę nie zaparzycie herbaty bez czyjejś wiedzy. Kiedy ludzie zauważą, że tutaj coś nie gra?
 • #13
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #14
  Dariusz Goliński
  Poziom 22  
  A wystarczy wprowadzić niewielką zmianę w prawie. Pieniądze z fotoradarów zamiast do lokalnych kas samorządów przekazać na budowę infrastruktury drogowej lub na domy dziecka i więcej jak połowa radarów uległa by odłączeniu.
 • #15
  Bullseye
  Poziom 27  
  Pomysł idealny ale ciężko oderwać świnie od koryta i pieniądze dalej będą leciały na rzecz lokalnego samorządu.

  Pojemność nijak się ma do mocy, chyba że porównujemy silniki nie turbodoładowane, to wtedy owszem, pojemność idzie z mocą w parze.
 • #16
  xanio
  Poziom 27  
  pandy napisał:
  (pojazdy bezpiecznejsze zazwyczaj sa ciezsze)


  Zależy czy z punktu widzenia tego, który uderza cięższym pojazdem czy w którego ten pojazd uderza ;)
 • #17
  Matier
  Poziom 10  
  Postęp techniczny powinien iść w parze z postępem zdrowego rozsądku..
  najlepiej niech ten system podłączą pod facebooka ;D