Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

silnik Mohelnice 3~ 4AP1325-1, 5,5kW, problem z rozruchem

Grześ222 11 Lis 2010 00:47 3487 6
  • #1 11 Lis 2010 00:47
    Grześ222
    Poziom 2  

Witam mam silnik 3 fazowy 5,5kW zmostkowany na stałe w gwiazdę, jest z nim taki problem, że w momencie załączania wyskakują główne bezpieczniki na domu (S 25A). Czy zna ktoś sposób ograniczenia prądu rozruchowego bez konieczności stosowania falownika?

0 6
  • #2 11 Lis 2010 21:26
    Jerzy Bartnicki
    Poziom 23  

Witam
    Jest taki sposób często stosowany w japońskich instalacjach, w szereg z silnikiem na moment startu włącza się 3 dławiki, następnie są zwierane na krótko. Spotkałem również takie układy 3 stopniowe. Jeszcze jedno sprawdź przed jakąkolwiek inwestycją czy masz zainstalowane w Twojej instalacji bezpieczniki zwłoczne, może to jest Twój główny problem.

0
  • #3 11 Lis 2010 23:48
    davvid86
    Poziom 11  

Łagodny rozruch silnika klatkowego można realizować tak jak wspomniał kolega Bartnicki przez użycie dławików rozruchowych lub autotransformatora. Autotransformator to raczej odpada z wiadomych względów. Istnieje również możliwość założenia soft-startu (opcja tańsza od falownika). Informacji na ten temat jest sporo w sieci.
    Falownik to raczej niepotrzebny wydatek.

Z drugiej strony błąd może rzeczywiście leżeć po stronie silnika lub w charakterystyce zabezpieczenia bo w niektórych aplikacjach silnik 5,5kW na S303 C25 ruszy bez problemu połączony od razu w trójkąt.

0
  • #4 12 Lis 2010 13:46
    Grześ222
    Poziom 2  

Dzięki za info. Rzeczywiście wymiana bezpiecznika na większy była by najlepszym rozwiązaniem, jednak aby zmienić główne zabezpieczenie trzeba by podpisać nową umowę z energetyką, a to mi się nie opłaca. Jak uruchamiam silnik i wyrzuca bezpiecznik to zostawiam silnik załączony i idę włączyć bezpiecznik 2-3 razy wyrzuca zabezpieczenie ale w końcu silnik zaskakuje. Spróbuje rozejrzeć się za jakimś soft-startem w korzystnej cenie.

0
  • #5 14 Lis 2010 16:44
    Jerzy Bartnicki
    Poziom 23  

Witam ponownie.
    Z tego co Pan pisze niewiele brakuje do bezproblemowego rozruchu, nie znam Pana możliwości, ale ja bym spróbował samemu nawinąć 3 dławiki i włączyć w szereg, jest to chyba żaden koszt. Po dokonaniu rozruchu jest prosto jeden stycznik zwiera je. Przecież to nie musi być specjalnie dopasowane bo działa dosłownie sekundy.
    Pozdrawiam Jerzy.

0
  • #6 21 Lis 2010 14:04
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

Jerzy Bartnicki napisał:
    Z tego co Pan pisze niewiele brakuje do bezproblemowego rozruchu, nie znam Pana możliwości, ale ja bym spróbował samemu nawinąć 3 dławiki i włączyć w szereg, jest to chyba żaden koszt.

To jeszcze pozostaje pytanie co ten silnik napędza, jak pompę lub wentylator to nie ma problemu, jeśli zaś ma ciężki rozruch to taka metoda może nie wystarczyć.

0
  • #7 21 Lis 2010 14:25
    retrofood
    Moderator

Grześ222 napisał:
    Dzięki za info. Rzeczywiście wymiana bezpiecznika na większy była by najlepszym rozwiązaniem

Nie była by.
    Jaką charakterystykę ma obecne zabezpieczenie? Co napędza silnik (jaki jest typ rozruchu)?

0