Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar natężenia promieniowania UV na procku i LM331.

29 Wrz 2004 13:47 2287 1
  • Poziom 20  
    Witajcie.
    Chciałbym sobie zrobić pomiar natężenia promieniowania UV na fotodiodzie . Mam fotodiodę http://www.sglux.de/ eryf - i przetwornik KA331(LM331) http://cache.national.com/ds/LM/LM231.pdf . Jest tu schemacik przetworzenia prądu tranzystora do fzęstotliwości. tylko nie wiem czy z diodą to tak samo będzie - jak dobrać parametry przetwornika. Z napisaniem aplikacji dla procka nie mam problemów.

Może ktoś ma taki układzik albo wie jak takie coś zrobić?

PiotrT
  • Specjalista elektronik
    Myślę, że LM331 nie nadaje się do tego, bo ma za duże prądy polaryzacji wejścia -
    potrzeba, by były mniejsze z 10000x, chyba że masz bardzo silne promieniowanie UV;
    fotodioda ma prąd ciemny na poziomie parudziesięciu pA, LM331 prąd polaryzacji na
    poziomie setek nA (typowo 80, max 300nA); jeśli by się chciało zastosować LM331,
    to na wejściu komparatora trzeba by dołożyć wtórnik ze wzmacniacza operacyjnego
    z FET-em na wejściu, pytanie jeszcze co z prądem upływności źródła prądowego
    w LM331 - też jest za duży (typowo 2nA, max 50nA), czy da się coś wymyśleć, żeby
    przerywać połączenie ze źródłem prądowym na czas, kiedy ono nie działa?
    może dioda o małym prądze wstecznym - powinno dać się znależć coś na poziomie
    pojedyńczych pA - i dodatkowe źródło prądowe zbierające 100nA sprzed diody
    (żeby jak źródło prądowe w LM331 jest wyłączone, to dioda nie przewodziła).

I jeszcze jedna sprawa: napięcie na fotodiodzie; czasem daje się całkiem duże, żeby
    uzyskać krótkie czasy - fotodioda potrafi być ponad 100x szybsza od fototranzystora;
    ale jak zależy nam na dużej czułości, a nie szybkości, to lepiej dać jak najmniejsze,
    co oznacza dołożenie jakiegoś wzmacniacza - nie mam pomysłu w jakim układzie.