Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Praca Inżynierska- porady i sugestie

TechnicMan 11 Lis 2010 18:23 2319 7
  • #1 11 Lis 2010 18:23
    TechnicMan
    Poziom 2  

Witam,
    Jestem na etapie tworzenia swojej pracy inżynierskiej, której temat brzmi następująco; "stanowisko laboratoryjne do badan obiektów astatycznych".
    mam poprawić istniejącą już pracę w której jest zastosowany silnik 12v z przekładnia który jest sterowany tranzystorowo. Silnik porusza "wózeczek" na powierzchni oskalpowanej. Wada tego układu jest mała precyzja pozycjonowania gdyż silnik porusza strunę gitarowa do której jest przymocowany "wózek" co powoduje duże błędy podobnie jak układ pozycjonowania.

Moje pytania skierowane do Kolegów z większym doświadczeniem są następujące:

Zamierzam zastosować silnik z enkoderem dc 12v z przekładnia która zamiast struny będzie poruszała pasek zębaty do którego będzie przymocowany "wózek". Sterowanie obrotów silnika za pomocą PWM. I tu pytanie czy to jest dobre rozwiazanie? całość sterowana sterownikiem Plc.
    Proszę o porady oraz gdzie mogę znaleźć elementy:
    -Silnik 12v dc + enkoder
    -pasek zębaty 2000mm dł. x 1,5- 2,5 szer.
    - pwm odpowiedni do układu
    Szukałem na allegro praz przegrzebałem google jednak nic odpowiadającego nie znalazłem ;| stąd moja prośba.
    W razie zainteresowania mogę umieścić zdacie obecnego rozwiązania.

0 7
  • #2 11 Lis 2010 19:25
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

Aha... Czyli jeśli nie ma na allegro, to znaczy, że nie istnieje?

0
  • #3 11 Lis 2010 19:43
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 11 Lis 2010 20:30
    MCB
    Poziom 27  

Dajcie spokój, może autor tematu szkoli się w zawodzie inżynier-sprzedawca.
    W takim przypadku praca inżynierska to tylko formalność.. :)
    "wózeczek na powierzchni oskalpowanej" hmmm, ciekawe co to jest.
    Potrzebny gotowiec i tyle..

A tak na poważnie. Silnik DC? Przecież to już przeżytek.
    Może tak serwopozycjoner z silnikiem BLDC. Dokładność zapewne przekroczy pierwotne oczekiwania.

pozdrawiam

0
  • #5 11 Lis 2010 20:52
    TechnicMan
    Poziom 2  

xxxxxxxxxxxx
    Po 1 proszę oto wasz dziesiątki na allegro.
    Po 2 gabarytowo musi mi pasować nie walne pudła które mi oferuja!
    Czy wy tylko umiecie skomentować i skrytykować, najwidoczniej złe wspomnienia z dzieciństwa ukształtowały wasza osobowość, która nie wybiega za daleko po za 10latka. Wiec jeśli ktoś znajdzie pasek 2000mm to browara stawiam, bo dzwoniłem już do różnych firm i nie podejmą się pojedynczego egzemplarza gdyż im si e to nie opłaca, proszę uczonych!
    Tak wiem ze dc silniczki to przeżytek lecz mam ograniczony budżet dlatego tylko taki mogę zastosować.

Dodając jeśli ktoś zna jakieś strony gdzie można taki silniczek znaleźć bym był wdzięczny.

0
  • #6 11 Lis 2010 21:04
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #7 11 Lis 2010 21:07
    MCB
    Poziom 27  

TechnicMan napisał:
    Wiec jeśli ktoś znajdzie pasek 2000mm to browara stawiam.

Szanowny Kolego
    W Twoim przypadku rozwiązaniem wydaje się być pasek kupiony "na metry", z tym nie będziesz miał problemu. Podać link?
    Potrafisz wykoncepować rozwiązanie mechaniczne, czy mam narysować?
    Nie obrażaj się, bo nie ma o co.
    Po takich uwagach, w przyszłości, zanim zadasz pytanie zastanowisz się nad własną koncepcją i.. w duchu podziękujesz kolegom z elektrody.
    Uwierz mi - przećwiczone w praktyce. :)

pozdrawiam

P.S.
    Tak przy okazji - popraw błędy.

0
  • #8 11 Lis 2010 21:09
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

Po pierwsze, jak zdołałeś utrzymać się na studiach będą wtórnym analfabetą?
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/faq.php
    punkt 10.11. Coś tam jest niewyraźnie napisane, czy nie rozumiesz?
    Tak, krytykujemy, bo jeśli dla ciebie wyznacznikiem istnienia sprzętu jest jego występowanie na znanym portalu aukcyjnym, to jesteś delikatnie mówiąc ograniczony...
    A jeśli nie potrafisz zamontować, nie mówiąc o skonstruowaniu, enkodera na silniku, to już całkiem źle o tobie świadczy, jako o inżynierze. To czego oni teraz tam uczą? Bo wynika, że na pewno nie konstruktywnego myślenia.
    Poza tym, czy raczyłeś podać jakiekolwiek założenia dla tego projektu? Bo jakoś nie dopatrzyłem się, byś podał rozmiary, zakładaną moc silnika i inne dane projektu.
    Z takim podejściem i tak jasno i obszernie opisanym projektem, mogę cię skierować tylko w jedno miejsce:
    www.wróżenie_z_fusów_i_łupieżu.com.pl

0