Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jak podłączyć przełącznik obrotów w wiertarce

wald3k 29 Wrz 2004 15:40 9560 6
  • #1 29 Wrz 2004 15:40
    wald3k
    Poziom 11  

mam problem z podłączeniem przełącznika obrotów w wiertarce.
    na forum znalazlem schemat, ale nie jestem pewien czy dobrze go rozumiem. oto on:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=172477&highlight=wiertarka
    czy to działa tak, że zgodnie z powyższym schematem ten przełącznik możę być w dwóch różnych pozycjach:
    1) numer 3 jest połączony z numerem 5, a nr 6 z nr 4
    2) numer 3 z numerem 6, a 4 z 5 (chodzi oczywiscie o ten malutki schmat elektryczny w prawym górnym rogu dużego schematu :D )
    pytanie tylko, czy mam rację...
    z góry dziekuję za podpowiedź

2 6
  • #2 29 Wrz 2004 16:33
    mkos1
    Poziom 29  

Masz rację.

Najogólniej zasada zmiany kierunku wirowania w takich wiertarkach polega na zmianie "biegunowości" zasilania na szczotkach wirnika. Czyli zamieniając podłaczenie przewodów do nich uzyskujesz zmianę kierunku.

Pozdrawiam !
    Marek

0
  • #3 29 Wrz 2004 16:43
    wald3k
    Poziom 11  

dziekuję.
    a tak przy okazji: gdzie można w miarę tanio kupic regulator obrotów do wiertarki (nie samą płytkę, ale cały przycisk) ?. odwiedziłem serwis celmy i zaśpiewali mi 55zł. Zdaję sobie sprawę, że tyle się płaci za porządny sprzęt, ale to wiertarka z tych za 120, więc średnio mi się opłaca..

0
  • #4 29 Wrz 2004 16:45
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 29 Wrz 2004 16:56
    wald3k
    Poziom 11  

dzięki. ciekaw jestem tylko ile taki przełącznik mi pociągnie.. ;)

1
  • #6 04 Paź 2004 20:58
    vvalker
    Poziom 11  

Cześć. Nie kupuj od ruskich nawet za dwa złote. Serwisuje elektronarzędzia i w takich wyłącznikach albo wykonanie jest do kitu, albo brakuje elektroniki sterującej. Pozostaje ci jednak kupić w serwisie. Jako uniwersalki polecam (to nie reklama) produkty Capaxa albo Marquard. Rzadko padają, no chyba, że jakiś menczennik się uwiesi. :)

Pozdro

0
  • #7 08 Paź 2004 22:18
    waldekel
    Poziom 28  

ja kupiłem od Ruskich taki regulator i wstawiłem do wiertarki celmy zamiast zwykłego wyłączanika (nawet wymiary się zgadzały) i pracuje poprawnie, czego nie można powiedzieć o regulatorach od tanich wiertarek

0