Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jaki aparat cyfrowy kupić za 400 zł

okoelk 11 Lis 2010 19:22 4032 2
  • #1 11 Lis 2010 19:22
    okoelk
    Poziom 2  

Witam.
    Mam problem, co byście polecili do kupienia za 400 zł?
    Interesuje mnie aparat cyfrowy kompaktowy.

0 2
  • #2 11 Lis 2010 22:17
    kreslarz
    Poziom 35  

Pomiń Kodaka, BenQ, Mediona, Teviona a z pozostałych już wybierzesz. Kupuj taki, który ma zasilanie z ogniw (akumulatorków) R6 - paluszki, bo dedykowane akumulatory litowe i inne w przypadku wymiany po roku lub dwóch kosztują połowę ceny aparatu - tak ma większość SONY.
    Podstawowe parametry:
    Zoom optyczny - im większy tym lepszy.
    Jasność obiektywu - im większa tym lepiej.
    Wyświetlacz - im więcej pikseli i im więcej przekątnej tym lepiej.
    Programy tematyczne - im bardziej zróżnicowane tym lepiej.
    Możliwość ustawień parametrów ręczna - jak jest, to dobrze.
    Wielkość megapikseli w matrycy wbrew pozorom nie ma większego znaczenia. Dla przeciętnego "pstrykacza" matryca 8 Mpixeli jest suuuper, a 12 Mpix to już przerost formy nad treścią. Szukaj około 8-10 Mpix, ale z lepszymi innymi parametrami.
    Ja na codzień (przy pasku od spodni) mam NIKON COOLPIX L18 (matryca 8 mpix), ale do dobrych zdjęć biorę staruszka Olympusa 4000Z (matryca 4 Mpix) ze względu na znakomitą optykę i małe zniekształcenia chromatyczne, oraz wizjer optyczny. Wielkość matrycy nie jest więc podstawowym parametrem, który należy brać pod uwagę, chyba, że w zamyśle jest wykonywanie powiększeń o rozmiarze szafy trzydrzwiowej, ale to już zupełnie inna półka!

0
  • #3 17 Lis 2010 19:15
    Pablo1964
    Moderator

kreslarz napisał:
    Pomiń Kodaka, BenQ

Dlaczego? Moim zdaniem w tej klasie cenowej to niezłe propozycje.
    kreslarz napisał:
    Wielkość megapikseli w matrycy wbrew pozorom nie ma większego znaczenia. Dla przeciętnego "pstrykacza" matryca 8 Mpixeli jest suuuper, a 12 Mpix to już przerost formy nad treścią. Szukaj około 8-10 Mpix, ale z lepszymi innymi parametrami.

W aparacie typu compact nadmierna rozdzielczość wręcz przeszkadza - taka matryca wprowadza szumy. Do zdjęć "wakacyjnych" ustawiam rozdzielczość na 1,2 MPix - do formatu 21 x 15 cm w zupełności wystarczy. Większa rozdzielczość jest przydatna, gdy zamierzasz drukować zdjęcia w dużym formacie. W tanich aparatach jest to chwyt marketingowy.

0