Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

problem - zacinający się laptop, trzeszczące dźwięki

annia 12 Nov 2010 00:27 16445 17
 • #1
  annia
  Level 9  
  Witajcie. Posiadam laptopa hp pavilion (nie pamiętam dokładnie jaki model) z windows 7. Został zakupiony trochę ponad pół roku temu. Przez pierwsze 3-4 miesiące pięknie działał. Od jakiegoś czasu jednak występuje problem. Po uruchomieniu działa dobrze. Po jakimś czasie nagle zwalnia, zacina się, dźwięk też jest jakby spowolniony i co ważne - trzeszczy. Pierwsze podejrzenie - wirus. Skanowałam avastem, nortonem i jeszcze jakimś programem wykrywającym trojany. I nic. Czysty. No chyba, że to tak złośliwe robale, że te programy nie chcą ich wykryć. Idąc innym tropem, temperatury okazały się stosunkowo niskie. Zauważyłam tylko, że wtedy, kiedy to zacinanie się zaczyna dziać zużycie procesora wzrasta do 100% i nie spada.
  Nie da się na tym laptopie pracować, no chyba, że ktoś ma na prawdę baardzo mocne nerwy. Co to może być? Jeśli trzeba podać dodatkowe parametry i informacje to podam. Bardzo proszę o pomoc i tłumaczenie 'jak chłop krowie na granicy' ; )
 • #2
  Redgy
  Level 33  
  Nikt nie jest w stanie określić problemu na podstawie twojej wypowiedzi. Mi to wygląda na problem czysto software'owy. Jakaś aplikacja (robal) zabiera czas procesora na tyle, że inne nie są w stanie kooperować. Następuje zjawisko zatrzasku procesora. System operacyjny jest wtedy bezradny co skutkuje w zauważalnym braku intermedialności. Nic prostrzego sprawdzić, czy rzeczywiście tak jest. Zaopatrz się w LiveCD jakiejś dystrybucji Linuxa i spróbuj popracować 1-2h. Jeżeli problem nie będzie występował - prosta sprawa Recovery w ruch i po problemie.
 • #3
  annia
  Level 9  
  Tzn, że to może być wina w7...? Skąd zdobyc takie liveCD?
 • #4
  markovip
  Level 34  
  annia wrote:
  Tzn, że to może być wina w7...? Skąd zdobyc takie liveCD?

  http://ubuntu.pl/

  Jeszcze jedna rzecz, którą możesz sprawdzić. Spróbuj popracować z wyjętym akumulatorem i powiedz, czy problem się powtarza.

  Pozdrawiam
 • #5
  annia
  Level 9  
  Tak, z wyjętym akumulatorem niestety jest to samo..

  tzn pobrać cokolwiek stąd:
  http://ubuntu.pl/pobierz.php
  ?
  Przepraszam za głupie pytania, na prawdę się na tym nie znam. :|
 • #7
  Clubber
  Level 15  
  Bazy danych antywirusów były aktualne ?? Osobiście polecam/używam KISa i gruntowny skan.
  Przy jakiejś konkretnej czynności zaczyna się zawieszać/zacinać ?
  Ostatnio walczyłem z czymś podobnym w Eee bodajże 900H. Po defragmentacji ROXCO, przeskanowaniu wszystkiego KISem, HiJack, ComboFix, przeinstalowanie paru sterowników, odznaczenie indeksowania, wywalenie pkt przywracania systemu, itp.... przyszedł czas na czystą instalację. Problem jak ręką odjął. Żebym wiedział, że sprawa tak będzie wyglądać, to nie zawracał bym sobie głowy.

  Co do LiveCD raz bardzo mocno mi się przydał przy diagnozie braku łącza internetowego. Winowajca wtedy okazał się wirus z aktualizacji JAVA.
 • #8
  annia
  Level 9  
  Clubber, bazy raczej były aktualne. Uaktualniają się automatycznie. Komputer robi mi te numery przy słuchaniu muzyki(wtedy najlepiej słychać spowolniony, zacinający się dźwięk) lub graniu w grę lub przeglądaniu stron internetowych lub korzystaniu z gadu-gadu. Przy dwóch ostatnich szczególnie dodatkowo zwalnia.
  ...wirus z aktualizacji JAVA.? Mniej więcej w czasie kiedy zaczęły się te problemy z moim laptopem codziennie przy każdym uruchomieniu pojawiały się 2 aktualizacje java. Jedno zatytułowane normalnie, jak aktualizacja java, drugie jakieś jucheck.exe . Dziwne dla mnie było, że cały czas się to pojawiało. Teraz już nie. Ale czy to mogło być coś, co namieszało?


  ..
  Mam tego lamparcika i spróbuję go... jakoś odpalić.
 • #9
  Clubber
  Level 15  
  Masz dwa antywirusy na raz zainstalowane i jednocześnie pracujące ? Jeśli tak to jeden do wywalenia.
  Z Twego ostatniego postu wynika, że problem doskwiera praktycznie cały czas.
  Szkodząca aktualizacja była pobierana za pomocą JAVA. Trojan dostawał się jako aktualizacja pod przykrywką JAVA. Odpowiednie łatki systemowe zabezpieczały przed wystąpieniem tego zjawiska.
  jucheck.exe brzmi jak plik związany z aktualizacją. U mnie aktualizacja korzysta z procesu/pliku o nazwie jusched.exe. Różnicę w nazwie widać ?!
 • #10
  annia
  Level 9  
  Antywirus mam jeden. Instalowałam, skanowałam i odinstalowywałam je kolejno.
  Czyli to może być wina tego pliku?
 • #11
  Clubber
  Level 15  
  Tak, może być to jego wina.
  Dla tego spr postąpić tak jak już napisał kolega markovip w 6tym poście..... na początku pobierz plik!
 • #12
  Redgy
  Level 33  
  Koleżanko zrób tak jak napisalem w pierwszym poście. Jak potwierdzisz moje przypuszczenia i na Ubuntu będzie wszystko w porządku, napiszę co zrobić jako krok następny. Nie ma co gdybać gdy nie jesteśmy pewni co do podstawy problemu.
 • #13
  annia
  Level 9  
  Tak zrobiłam. Wszystko działa ładnie przy tych aplikacjach, które są dostępne w ubuntu. Nie mogę sprawdzić jak jest np. przy oglądaniu filmików w Internecie, bo po podłączeniu kabla Internet nie działa. W w7 działał. Dlaczego? Szkoda, bo pozwoliłoby mi to troszkę bardziej obciążyć laptopa. No ale z tego co popracowałam to stwierdzam, że wszystko działa płynnie i bez zarzutu. Nawet kamera internetowa, gdzie na w7 to była tragedia. Obraz był opóźniony czasem nawet o pół minuty i zacinał się. W ubuntu wszystko płynne.
  Co dalej robić?
 • #14
  Redgy
  Level 33  
  Tak jak już pisałem wcześniej wina Systemu.

  Rozwiązanie problemu:

  opcja 1 - Recovery Windows 7 dołączony do laptopa - albo w postaci DVD/CD albo ukryta partycja. Należy przywrócić system do postaci fabrycznej.

  Więcej jak to zrobić masz w instrukcji swojego laptopa - generalnie nie znam modelu, więc improwizuje - zobacz tutaj

  opcja 2 - Zainstalować system z oryginału lub kopi oryginału i wprowadzić klucz licencji którą posiadasz na odwrocie laptopa w postaci nalepki

  opcja 3 - Przywrócić czas systemu z kopii bezpieczeństwa korzystając z mechanizmu przywracania systemu Windows 7 do czasu z przed infekcji

  opcja 4 - Zainstalować darmowy i dobry system Ubuntu jako alternatywa Windows 7.
 • #15
  Clubber
  Level 15  
  Wg Ciebie Redgy wyjściem jest instalowanie wszystkiego na nowo ?
  Wczoraj miałem podobną usterkę, tylko że w PC. Pomogło odinstalowanie JAV'y i zainstalowanie pewnej wersji. Dodatkowo odinstaloanie google chrome i wywalenie avast. PC nie miał żadnych wirusów z czego wniosek że blokowały go w/w programy. Działa stabilnie już jeden dzień(przedtem wyłączał się co 20-30 minut).
  Pozdrawiam.
 • #16
  Redgy
  Level 33  
  Według mnie najprostrze rozwiązania są najlepsze. Zauważ, że koleżanka nie jest informatykiem i dla niej poradzenie sobie z tym problemem nie jest proste tak jak dla ciebie. Można wywnioskować, że skoro zwraca się na forum oczekuje na podpowiedzi z góry ustosunkowane na proste rozwiązania.


  Generalnie gdyby to był problem sprzętowy to żaden antyvirus by nie pomógł, dlatego też należało go najpierw wykluczyć.

  Bardzo dobrze, że zwracasz uwagę na łatki systemowe i wady jakże wsławionego "inteligentnego systemu" operacyjnego Windows 7, który ma mase dziur pozwalających przeciętnemu programiście na zaszkodzenie normalnemu użytkownikowi komputera.

  Jestem i zawsze byłem za platformą Unixową, która jest prawie viruso i trojano, aware'o odporna.
  Piszesz o prawidziwym bugu Windowsa 7, którego audyty bezpieczeństwa są stale aktualizowane (według mnie za wolno ale na szczęście - stale). Z kolei z szacunku dla programistów Microsoftu nie będe wymieniał innych błędów "7" jakie znalazłem. Mam nadzieje, że szybko zajmą się aktualizacjami bezpieczeństwa i przeciętni użytkownicy będą mogli powiedzieć że Windows 7 jest systemem inteligentnym zgodnie z tym co widzą w reklamach.

  Następna sprawa - system agentowy jaki kolwiek by nie był, ma to do siebie, że działa bez twojej kontroli. (Np antyvirus). Aktywne procesy systemowe i procesy potomne tego procesu tworzą się same. Ty jedynie możesz go wyłączyć, zdezaktywować lub po prostu zawiesić. To, że antyvirus nie wykryje infekcji nie znaczy, że jej nie ma. Z tego też względu coraz więcej sniffingu i puffingu szerzy się w sieci bez żadnej kontroli. Każdy może napisać program, który wyrządzi szkody w systemie.

  Przechodząc do sedna sprawy. O to chodzi na tym forum, żeby dostosować swój poziom wiedzy i intelektu do wymagań osoby szukającej pomocy a nie "wymądrzać się". Tego zawsze się trzymam.

  Tyle ode mnie.
 • #17
  Clubber
  Level 15  
  Masz rację, odpowiadamy na tyle "łopatologiczne" na ile jest zadane pytanie. Choć "niektórym" osobom się to nie podoba i wychodzi że zaniżamy poziom forum, ale to już dywagacja.
  Co zrobi annia to już jej decyzja, albo pomagających znajomych.
 • #18
  annia
  Level 9  
  Przywrócenie systemu do fabrycznego stanu rozwiązało problem. Bardzo Wam dziękuję :) Pozdrawiam