Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Proste i skuteczne nagłośnienie (gł.do mowy) na zgromadzenia

malanski` 12 Nov 2010 00:33 2937 22
Altium Designer Computer Controls
    malanski`
    Level 10  
    Witam wszystkich.

Zwracam się do was z ważną prośbą :).
    Udzielam się w jednej w łódzkich fundacji, która naprawdę sporo robi dla naszego miasta. Nie chcę tutaj podawać nazwy, bo może to zostać potraktowane jak reklama.

Często podczas różnych zgromadzeń istnieje potrzeba przemówienia do zgromadzonych ludzi. Do tej pory korzystaliśmy z czegoś w rodzaju piecyka gitarowego z wbudowanym wzmacniaczem i czytnikiem SD/USB. Nasze źródło zasilania to akumulator samochodowy + przetwornica. Do pieca podłączaliśmy mikrofon bezprzewodowy. Jakość tego urządzenia nie jest najgorsza, ale ma kilka wad.

Po pierwsze jest ono ciężkie – w związku z tym nie można go umieścić ponad głowami zebranych osób. Piecyk na ogół stoi kilkanaście cm nad ziemią, a to powoduje, że jest słyszalny na niewielką odległość (ludzkie ciała skutecznie tłumią fale dźwiękowe). Nowe rozwiązanie musi być możliwie lekkie.

Kolejny problem jest taki, że urządzenie posiada pojedynczy głośnik i może przez to nadawać tylko w jednym kierunku.

Potrzebujemy jakieś inne rozwiązanie. Obiecałem zająć się tą sprawa i dlatego piszę ten post. Fundacja posiada odłożone (aczkolwiek skromne) środki na zakup nowego sprzętu. Bardzo zależy mi na tym, aby to były dobrze wydane pieniądze. Mam kilka pomysłów, które przedstawię w dalszej części tego postu. Bardzo proszę o opinie i sugestie co można zmienić / ulepszyć.

Oczywiście zależy mi na tym, aby całość kosztowała jak najmniej. Zdaję sobie sprawę, że cudów nie ma i jak chcę mieć coś porządnego, to nie będzie to za darmo
    .
    Dodam jeszcze, że zestaw ma służyć głownie do przemówień, ale może się zdarzyć, że puszczona zostanie tez muzyka - miło by było gdyby nowy sprzęt sobie z tym poradził (nie oczekuję cudownych basów).

Propozycja 1: Stare tuby Tonsil/Unitra (2 lub 4 szt) + jakiś mały polski wzmacniacz + przetwornica 12/230V

Głośniki tubowe unitry można zdobyć np. na allegro. Z tego, co się dowiedziałem, to mają one na ogół moc ok. 5-10W. Nie jest to dużo, ale z drugiej strony dzielnie się spisywały na samochodach milicji czy też w radiowęzłach.

Małych wzmacniaczy też jest na allegro sporo. Zależy mi na czymś lekkim, ale jednocześnie solidnym i sprowadzonym. Pomyślałem, że można by się zdecydować na jakiś stary polski sprzęt – np. UNITRA WS304S lub PW 3015. Są to proste konstrukcje, ale robią to, czego się od nich wymaga. Dodatkowo jak jest na nich napisane np. 2x20W, to pewnie rzeczywiście tyle mają.

Na aukcjach można też znaleźć dużo nowych i w miarę tanich wzmacniaczy, ale mam pewne podejrzenia, że jest to sprzęt niskiej klasy. Większość jest typu No-Name z napisami dumnie głoszącymi „2x70Watts Full Power itp. itp.”. W rzeczywistości pewnie nie mają nawet po 20W.

Z przetwornicą jest najmniejszy problem, bo mam kilka sprawdzonych produktów.

Propozycja 2: Nowe głośniki tubowe z allegro (no name?) (2 lub 4 szt) + jakiś mały polski wzmacniacz + przetwornica 12/230V

To podejście jest prawie takie samo jak propozycja nr 1 – różnica polega na tym, że zamiast starych tub Unitry kupiłbym nowe na allegro. Niestety zgodnie z regulaminem nie mogę tutaj umieścić linku bezpośrednio do aukcji. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce allegro hasło „głośnik tubowy” i od razu ukaże się wam kilkanaście (o ile nie kilkadziesiąt) aukcji.

Przykładowa tuba:

Firma/Model: SHOW TC-25P
    - obudowa z aluminium
    -w komplecie uchwyt do montażu na ścianie lub samochodzie
    -moc wyjściowa 25W
    -natężenie dźwięku 100dB
    -impedancja 8Ω
    -pasmo przenoszenia 300Hz - 8kHz
    -wymiary 240 (średnica) x 250mm
    -Gwarancja: 12 miesięcy

Zalety takiego rozwiązania wg mnie:

- gwarancja na zakupione głośniki
    - moc. producent gwarantuje 25W (czy można w to wierzyć?)
    - duże pasmo przenoszenia (większe aniżeli te stare Unitry).

Propozycja 3: gotowy zestaw nagłośnieniowy z allegro

Na allegro są firmy, które się specjalizują w tworzeniu gotowych zestawów nagłośnieniowych. W skład zestawu na ogół wchodzą dwa lub cztery głośniki tubowe, wzmacniacz o mocy ok. 20-40 watów z wieloma wejściami (często tez z wbudowanym czytnikiem SD; zasilanie 12V lub 230V), komplet kabli oraz mikrofon. Cena takich zestawów to ok. 600-800zł. Niestety oferowany sprzęt nie jest markowy i dlatego nieufnie podchodzę do takich rozwiązań. Z drugiej strony, może za bardzo żyję w przekonaniu, że tylko markowe jest dobre. Może sprzedawcy mają na tyle duże doświadczenie, że udaje im się złożyć sprawnie działający komplet za stosunkowo niewielką cenę?

Na allegro można znaleźć takie zestawy wpisując „zestaw nagłośnieniowy” np. w kategorii „Muzyka i Instrumenty › Sprzęt estradowy, studyjny i DJ-ski › Nagłośnienie”

W tym rozwiązaniu również byśmy korzystali w akumulatora + przetwornicy.

Jak już wspomniałem wcześniej – chce przedstawić przewodniczącym fundacji możliwie najlepszą ofertę. Najlepiej gdyby można było taki sprzęt odsłuchać przed kupnem. Jeździłem w Łodzi po rożnych sklepach, ale nie znalazłem niczego ciekawego.

Pozdrawiam :)
  • Altium Designer Computer Controls
    Johny B.
    Level 16  
    Jeśli kolega kupił by jakiekolwiek tuby i wzmacniacz, musiałby się liczyć z kupnem mixera z powodu braku podłączenia mikrofonów.
  • Altium Designer Computer Controls
    User removed account
    User removed account  
    malanski`
    Level 10  
    Do tej pory korzystaliśmy z mikrofonu bezprzewodowego. Odbiornik od tego mikrofonu daje na tyle mocny sygnał, że można go podłączyć pod wejście typu TAPE. Ale dziękuję za uwagę - gdybym chciał puszczać muzykę i jednocześnie umożliwić mówienie przez mikrofon, to rzeczywiście będzie potrzebny mikser.

Czy gdybym chciał podłączyć zwykły mikrofon, to konieczny będzie preAmp?

@Poppin - znalazłem tą kolumnę w internecie. Po pierwsze sporo kosztuje, a po drugie waży aż 18kg.
    User removed account
    User removed account  
    stanley23
    Level 12  
    malanski` wrote:

Czy gdybym chciał podłączyć zwykły mikrofon, to konieczny będzie preAmp?

.

Jeśli w docelowym wzmacniaczu nie będzie wejścia mikrofonowego, to będzie problem, przeciętny mikrofon dynamiczny dostarcza zbyt niski poziom sygnału, by móc go podłączyć pod wejście typu "Tape" (czyli wejście liniowe). Niektórzy kombinują w tej sytuacji tak, że mikrofon podłączają pod wejście dla gramofonu z wkładką elektromagnetyczną. Ale jest to bardzo nieprofesjonalne ;)

Jakbyś ze względów ekonomicznych zdecydował się na szerokopasmowe głośniki tubowe + niedużej mocy wzmacniacz, pamiętaj, by maksymalnie stłumić w nim niskie tony (tuba ich i tak nie przenosi) - by nie spalić tuby. Dobrze będzie, jeśli taki wzmacniacz byłby wyposażony we wskaźnik mocy wyjściowej.
    Pozdrawiam
    malanski`
    Level 10  
    Witam,

Na pewnym forum zasugerowano mi żebym użył wzmacniacza samochodowego (np. blaupunkt, magnat, alpine itp). Pomysł jest ciekawy. Po pierwsze zasilanie takiego wzmacniacza to 12V. Można zatem pominąć przetwornicę i tym samym zredukować straty. Taki wzmacniacz ma też stosunkowo małe rozmiary i można go łatwo przymocować do rożnych powierzchni.

Martwi mnie jednak kilka rzeczy. Po pierwsze w takich wzmacniaczach nie widzę nigdzie potencjometru, a jedynie regulację czułości wejścia liniowego. Czy to jedyny sposób na sterowanie głośnością? Jak podłącze pod to wejście odtwarzacz mp3, to nie ma problemu, bo sam odtawarzacz posiada regulację, ale co z innymi urzadzeniami, które tego nie posiadają (np. mic?).

Po drugie tego typu urządzenia nie mają wejścia mikrofonowego - konieczny będzie przedwzmacniacz.

Tuby jakie mi polecono to:
    http://www.skleptonsil.pl/go/_info/?id=638
    SzokalML
    Level 36  
    tuby z linka, są na napięcie 100V. Do ich wysterowania potrzebny jest więc wzmacniacz radiowęzłowy! Najczęściej takie urządzenia są połączone z mikserem.

pomysł ze wzmacniaczem samochodowym - niestety jak sam zauważyłeś większość z nich nie ma odpowiednich wejść mikrofonowych.

Jaką macie przetwornicę? Z tego co wiem do takich celów, przetwornica waży nie więcej niż 1 kg.

budżet - to około 1000 zł?

Żeby piecyk był nad głowami - dobre rozwiązanie to jakieś statywy :)

zależy na ile chcesz kupić gotowe rozwiązanie, a na ile chcesz sam pokombinować.
    piotrdx626
    Level 28  
    Nie lepiej kupić jakiś "zestaw pielgrzyma" ? Akumulator długo trzyma, jest to głośne i lekkie.
    malanski`
    Level 10  
    Tuby z linka mają przełącznik - można je podłączyć albo przez transformator albo przełączyć na zwykłe 8Ohm i wtedy bezpośrednio do wzmacniacza.
  • Helpful post
    stanley23
    Level 12  
    A nawet jakby taka tuba nie miała przełącznika, można po prostu ominąć transformator i podłączyć przewody bezpośrednio pod cewkę, wtedy taka tuba z punktu widzenia wzmacniacza jest jak zwykły głośnik.
    Jak sam mówisz - będzie potrzebny przedwzmacniacz mikrofonowy.

A tu masz przenośne zestawy nagłaśniające:

http://www.skleptonsil.pl/go/_category/index.php?idc=id_108

http://www.skleptonsil.pl/go/_category/index.php?idc=id_95

Na aukcjach internetowych widziałem za 1600zł aktywną dwudrożną kolumnę Tonsil z zasilaniem akumulatorowym, a także z bezprzewodowym mikrofonem. Z tyłu tej kolumny jest regulacja czułości mikrofonu, a także inne wejścia (taki mały wbudowany mikserek). Dodatkowo można podłaczyć drugą bierną kolumnę. Taki zestaw zabrzmiałby znacznie ładniej, niż tuby.
    Taki zestaw można obejrzeć także w drugim podanym przeze mnie linku, ale tam koszt tego zestawu to powyżej 2000zł.

Pozdrawiam
    malanski`
    Level 10  
    Widziałem te gotowe zestawy, ale niestety przewyższają one nasz budżet :).
    Dziękuję za informację dot. podłączenia przewodów bezpośrednio pod cewkę - miałem nadzieję, ze tak się w razie czego tak zrobić, a ty rozwiałeś moje wątpliwości. Zdecyduję się zatem na te GZT30. Złożę zamówienie i jak dojdą to poeksperymentuje z rożnymi wzmacniaczami, które mam w domu. Zobaczę jak to w ogóle się spisuję i będę myślał dalej.

Oprócz przedwzmacniacza może się tez przydać mikser. Czy te dwa urządzenia bywają zintegrowane razem w jednej skrzynce? Czy ktoś może polecić jakiś prosty mikser?
  • Helpful post
    stanley23
    Level 12  
    Jak będziesz miał mikser, to będzie on właśnie tym przedwzmacniaczem :)
    Wyjście z miksera bezpośrednio wepniesz w wejście liniowe wzmacniacza.
    Pozdrawiam
    malanski`
    Level 10  
    Szukam zatem w miarę taniego miksera :)
    Przejrzałem allegro i nie za bardzo wiem co wybrać.
    Są urządzenia nawet po 70-90zł, ale nie wiem co to za jakość za taką cenę.
    Może mi podsuniecie jakieś propozycje?
    stanley23
    Level 12  
    Myślę, że w zupełności starczy taki wynalazek jak Behringer Xenyx 502 - poniżej 200zł.

Co do głośników tubowych - tuż przed nimi radziłbym wstawić jakiś prosty filtr górnoprzepustowy odcinający niskie częstotliwości.
    malanski`
    Level 10  
    Mikser piękny, ale troszkę za drogi. Pomyślałem jednak, że można wybrać coś innego tej samej firmy. Przeszukałem allegro i znalazłem:

BEHRINGER DX100 - używany za 110zł

A przy okazji wyskoczyło mi też:

FAME MIX 502 - podobno prawie to samo co Behringer 502, ale tańszy - nowy za 150zł
    stanley23
    Level 12  
    Fame mix - co to jest to nie wiem, może ktoś podpowie. W każdym razie jedno mogę powiedzieć - Behringer nie uchodzi za jakiś markowy sprzęt - brzmienie i trwałość bez rewelacji, raczej do amatorskich zastosowań. Dla Ciebie w sam raz. A wskazany przez Ciebie mikser Behringer od biedy też mógłby funkcjonować w Twoim tubowym nagłośnieniu (DX100 projektowany był z myślą o dj - 2 wejścia liniowe/gramofonowe + tor mikrofonowy, o ile się nie mylę).
    Na aukcjach internetowych możesz dostać Behringer Xenyx 502 za ok. 150zł.

Pozdrawiam
    malanski`
    Level 10  
    Przy wyższym budżecie w ogóle by nie trzeba kombinować. Niestety kwota jest ograniczona. Taki duży głośnik jest ciężki i niełatwo go umieścić na dużej wysokości. Tuby są wyraźnie lżejsze i na dodatek można dwie tuby skierować w przeciwnych kierunkach. Zamawiam GZT30 :) Jak dojdą, to dam znać jak się spisują ze sprzętem, który mam w domu.
    kobi
    Level 22  
    petermon wrote:

natomiast odradzam ldm, wszystkie ich konstrukcje nigdy długotrwale się nie spisały w terenie, awaryjność.
    W Łodzi jest też firma ADS, a może się z nimi zaprzyjaźnić i coś wykombinują, bardzo przyjazny właściciel.

A kolega może coś napisać o tych awaryjnościach?
    petermon
    Level 21  
    Tak, delikatne na wszelkie udary, pyły itd potencjometry najtańszego producenta chińskiego,duży problem z wymianą.Różnie bywa też z wykonaniem samych wzmacniaczy mocy, te na polski rynek zdają się być odrzutem eksportowym firmy, sprzętem po reklamacji,często jakieś elementy RC są doczepiane poza obwodem drukowanym dodatkowo,różnie dla każdego z kanałów.Powiem tak LDM kupiony w Austrii, a w Polsce to dwa różne klocki.Po za tym LDM posiada bazę niewyżytych konstruktorów, lubiących "ulepszać" i testować na klientach....
    Sam jestem zmuszony do eksploatacji ich sprzętu(zakupy zastałe przeze mnie w firmie),jedne się spisują , inne niestety co kilka miesięcy muszą odwiedzić serwis,zależnie na co się popadło.Kilka zmodernizowanych samodzielnie kloców(pawermikserów)przestało się psuć....a więc...