Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

dwukolorowe podświetlanie licznika - plynne przejscie

12 Lis 2010 00:51 3142 6
 • Poziom 10  
  Trochę jak w temacie.
  Ostatnio natknąłem się na filmy:


  Link


  Link


  Link

  Chodzi jak zrobić taki licznik tzn bardziej podświetlanie. Czy to jest na zasadzie potencjometrów czy jakaś inna może coś z czujnika obrotu wału czy czegoś innego? Bo jedno przygasa a drugie zaczyna świecić.

  Poproszę jakiś schemat lub pomoc.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Pierwszy filmik i wskaźnik temperatury oraz filmik o bmw - wyraźnie widać dwa kolory podświetlenia spod wskazówki. Czyli pod spodem dwie różnokolorowe diody, a na światłowodzie wskazówki namalowane okienko łapiące właściwy dla wychylenia kolor.
 • Poziom 10  
  dopiero teraz to zauważyłem dzięki ale może ktoś jeszcze wpadnie na jakiś lepszy pomysł. :) Na razie będę kombinował tak jak mówisz.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Oczywiście. Poszukaj sobie układów monitora stanu akumulatora na trzech diodach. Można go tak zmodyfikować, że diody będą się zapalać w zależności od wartości sygnału dostarczonego. To samo możesz uzyskać stosując fragmenty układów wskaźników wysterowania audio do zaświecani kilku diod wokół światłowodu.
  Tylko rozwiązanie prezentowane jet najprostsze i w sumie najmniej kłopotliwe.
 • Poziom 18  
  Aby uzyskać najlepszy efekt, to moim zdaniem trzeba by zrobić tak:
  Bierzemy mikrokontroler z kilkoma wejściami ADC. Podłączamy się pod cewki poruszające wskazówki i mierzymy napięcie. Może być potrzebny jakiś układ dopasowujący napięcie do poziomu zjadliwego dla mikrokontrolera. No i teraz sprawa wysterowania diód. Najlepiej byloby sterować każdą niezależnie przez PWM, ale znalezienie czegoś, co ma 8 wyjść pwm to problem. Można zrobić w mikrokontrolerze programowy pwm, wtedy wyjśc mamy praktycznie tyle, ile wolnych wyjść w mikrokontrolerze. Można zastosować jakieś kontrolery pwm, ewentualnie jakąś rzeźbę z zatrzasków/bramek/przerzutników itp. Takie rozwiązanie daje mzliwość np zastosowania diód czerwonej i niebieskiej i plynnego przejścia od niebieskiego przez fioletowy do czerwonego.

  Można też zrobic układ bardziej odrynarny. Bierzemy opamp i uzywamy jako komparator. Jedno wejście podłączamy do cewki licznika, a drugie do napięcia odniesienia regulującego, przy jakiej wartosci granicznej przełaczy sie wyjście opampa. Ja widziałbym to tak: załózmy, ze masz w instalacji 14V i to 14V to maksymalne napiecie na cewkach wskaźników a ich wychylenie jest pworst proporcjonalne do napięcia. Niebieska diodę podłączamy do komparatora, który ma stan wysoki dopóki napięcie nie przekroczy 10V, czerwoną diode podlączamy do komparatora, który ma stan niski, dopóki napiecie nie przekroczy 6V. Efekt będzie taki, ze np na niskich obrotach świeci ci sie tylko na niebiesko, jak obroty wzrosną i napięcie przekroczy 6V to zapali sie czerwona dioda, czyli bedzie się wszystko świecilo na mniej więcej fioletowo. Po przekroczeniu 10V na cewce (wysokie obroty) niebieska dioda zgaśnie i podswietlenie będzie czerwone.

  Taki układ będzie prostszy w realizacji, i nie będzie wymagał programowania mikrokontrolera. W sumie części ograniczą się tylko do 2 opampów na wskazówkę (czyli np 4xLM358 dla 4 wskazówek), 8 potencjometrów do ustawiania poziomów przełączania kolorów (po jednym na opamp) oraz rezystorów ograniczajacych prąd diód. Układ raczej prosty, ale nie daje możliwości płynnego przejścia.

  :)
 • Poziom 37  
  Myślę że lepiej będzie na jakimś mikrokontrolerze z tą różnicą, że na stałe robić x portów pwm zrobić tylko 3 (dla rgb) i przełączać anody tranzystorami.

  Można by też zrobić układ na 2 x 555. Zrobić na nich PWM sterowane napięciem i na jeden z nich podać odwrócony sygnał tak ,że w dolnym położeniu wskazówki jeden będzie miał minimalny czas impulsu (czerwona led) drugi maxymalny (niebieska led) w miarę zmiany położenia wskazówki zmienią się proporcje sygnałów co za tym idzie kolor będzie przechodził płynnie z niebieskiego w czerwony
 • Poziom 10  
  Zrobiłem na diodach tylko minusik jest taki, że czasami zmienia mi się minimalnie podświetlanie cyferek na czerwono z białego.