Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pralka Indesit WIL 85 - nie działa kompletnie

figut 12 Lis 2010 11:59 8030 4
  • #1 12 Lis 2010 11:59
    figut
    Poziom 9  

Witam,

Indesit WIL85, sześcioletnia. Moduł 215008125.00

Objawy takie, że po przyciśnięciu włącznika nic się nie dzieje. Kompletnie nic. Żadna lampka się nie zapala - śmierć.

Według porad z "typowych usterek pralek" pojechałem po regulaminie i posprawdzałem wszystko : napięcie jest, blokada drzwi jest, microswitch wyłącznika jest, dochodzę do punktu "główny tor zasilania" i tu chyba pies pogrzebany.
    Na filtrze przeciwzakłóceniowym 230~ jest. Na kostce na module głównym 230~ jest. Zdemontowałem moduł zaglądam a tam piękne wypalenie (dość czarny ślad na białej obudowie). Z tego co widzę wypaleniu uległ potrójny przepust na ścieżce J1 styk 1 -> J4 styki 2,4 -> ów przepust. Doprowadza on 230~ do dalszej części modułu (m.in. R21, RV3, anoda D18, J14 styk 2). Po przedzwonieniu tego przepustu po obu stronach stwierdzam, że faktycznie jest wypalony i daje przerwę.

I teraz kluczowe pytanie :
    takie wypalenie może być spowodowane przyczyną zewnętrzną (np. spięcie w sieci) czy raczej wewnętrzną (np. coś zwarło w module i poszedł grubszy prąd ).
    Pytanie jest podyktowane tym, że faktycznie wystąpiło wcześniej spięcie w domu ale na innej fazie. Przed tym faktem pralka chodziła jak ta lala. Nie dało się jej uruchomić następnego dnia po spięciu.

Generalnie chodzi o to, czy obejście tego przepustu kabelkiem załatwi sprawę (założywszy że przyczyna była na zewnątrz) czy można spodziewać się dalszych komplikacji ?

Dzięki z góry za wszelkie sugestie.

0 4
  • #2 12 Lis 2010 14:55
    pppooo
    Poziom 16  

Witam zrób zdjęcie dobrej jakości modułu.

0
  • #3 12 Lis 2010 19:15
    figut
    Poziom 9  

OK, mam fotki.

Tak wygląda obudowa - miejsce szczególnie podejrzane wskazane strzałką :

To miejsce odpowiada miejscu od strony druku zaznaczonemu na czerwono :

i w powiększeniu :

Od strony elementów jedna dziurka przepustu jest zaraz przy J4 - widać odymioną obudowę złącza :

Na koniec poglądowo fotki całości od jednej i drugiej strony :
    pralka Indesit WIL 85 - nie działa kompletnie pralka Indesit WIL 85 - nie działa kompletnie

Ok, proszę o opinię czy z tego modułu jeszcze będą "ludzie" oraz o wszelkie inne sugestie.

0
  • Pomocny post
    #4 12 Lis 2010 21:16
    pppooo
    Poziom 16  

Po prostu połącz te upalone ścieżki posprawdzaj elementy w okolicy przepalenia zacznij od warystorów i diod

0
  • #5 13 Lis 2010 14:35
    figut
    Poziom 9  

No, drugi wsad już się pierze.

Praleczka nie mruga głupio lampkami, program wykonuje po kolei i bez szemrania, wszystko jest w najlepszym porządku.

Wnioski : faktycznie przyczyną awarii musiało być wcześniejsze spięcie w sieci. Na szczęście warystor wziął to na klatę i przeżył, nie wytrzymały tylko przepusty w ścieżce zasilającej w module.

Po zrobieniu bypassu kabelkiem i posprawdzaniu elementów narażonych na uszkodzenie i stwierdzeniu, że wszystko ok podłączyłem ustrojstwo et voila ! Wszystko żyje i śmiga. Po usterce.

pppooo - dzięki za wsparcie - punkciki za pomoc poleciały.
    Zamykam temacik.

3