Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujnik ruchu + dodatkowy włącznik

12 Lis 2010 13:09 5950 7
  • Poziom 12  
    Witam,
    Mam zwykły czujnik ruchu z lampą halogenową.
    Potrzebuje aby można było ją włączyć dodatkowym włącznikiem omijając czujnik ale nie mogę do włącznika doprowadzić kabli na 230V możliwe tylko kable sieciowy/internetowy.
    Rozebrałem czujnik znajdujący się przy lampie i zainteresowałem się trzeba cienkimi przewodami koloru czerwonego.
    Domyślam się że 2 z nich to zasilanie a 3 to sterowanie ?
    Jeśli tak to do których mogę podłączyć włącznik żeby zapalać światło ?

Podaje zdjęcia płytek jakie są w tym czujniku.

Czujnik ruchu + dodatkowy włącznik Czujnik ruchu + dodatkowy włącznik
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 31  
    Jest to układ bez separacji galwanicznej. Czyli ingerencja w te trzy czerwone kabelki poprzez skrętkę sieciową grozi porażeniem. Jedyny sposób, to dołożenie przekaźnika o odpowiednich parametrach i zainteresowanie się tymi kablami kolorowymi. Więcej nie napiszę. Jeżeli to nie wystarczy, to znaczy, że nie powinieneś tego robić.
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Tak jak przedmówca napisał....
    Co do przewodów to od strony tranzystora w dół masz:
    minus
    sterowanie
    plus

Układ posiada zasilacz bez-transformatorowy ... w zależności jak podłączysz lampę do kontaktu na tym minusowym przewodzie względem uziemienia może być faza bądź zero!

Dodano po 2 [minuty]:

Moja propozycja:
    podłączasz skrętkę (2 przewodowy)
    jeden z nich do środkowego czerwonego natomiast drugi do czerwonego od strony kondensatora. Na końcu tego przewodu zakładasz przełącznik z dobrą izolacją tak by nie było możliwości dotknięcia żadnego z przewodów i po problemie.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 12  
    Dzięki Karol966, przed podłączeniem do kabla internetowego mogę sprawdzić na którym kablu tym cienkim jest faza a na którym zero.
    Lampa będzie podłączona bezpośrednio pod instalację.

editt:

Zmierzyłem teraz napięcie na tych 3 kabelkach i wszędzie jest około 12V to teraz nie rozumiem. Nie chciał bym zrobić zwarcia.
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Karol966 napisał:
    Tak jak przedmówca napisał....
    Co do przewodów to od strony tranzystora w dół masz:
    minus
    sterowanie
    plus

....
    Moja propozycja:
    podłączasz skrętkę (2 przewodowy)
    jeden z nich do środkowego czerwonego natomiast drugi do czerwonego od strony kondensatora. Na końcu tego przewodu zakładasz przełącznik z dobrą izolacją tak by nie było możliwości dotknięcia żadnego z przewodów i po problemie.

Jeżeli już, to minus, plus i sterowanie (chyba baza tranzystora).
    Podłączanie bazy na długim kablu do plusa w celu wysterowania to raczej nie jest najlepszy pomysł. Tym bardziej, że nie widzę rezystora bocznikującego złącze baza-emiter. Oczywiście, jeżeli to jest tranzystor bipolarny.
    Skrętka komputerowa jest podatna na wilgoć. Nie jest to przewód dostosowany do 230VAC. Jak nikogo nie zabije, to układ może ulec uszkodzeniu. Jeżeli kabel będzie zbierał zakłócenia, to lampa może świecić na stałe lub zapalać się w nocy, gdy propagacja fal radiowych najlepsza.
  • Poziom 30  
    Cytat:
    Jeżeli już, to minus, plus i sterowanie

Kurcze, przeanalizowałem poprawnie a przy odpisywaniu się pomyliłem. Jest tak jak kolega napisał. Minus jest od strony tranzystora. Co do braku rezystora bocznikującego to zawsze można go dołożyć ;)
  • Poziom 12  
    Witam,

Karol966 miałeś rację działa.
    Podłączyłem 20 m skrętki i działa, ominąłem czujnik ruchu ale zmierzchu nie, jeśli jest jasno lampa tylko zaświeci się na ok 1 sekundę (co nie jest podobno dobre dla halogenów).
    Ale jak jest ciemno to lampa zapala się bez problemów.

Podłączyłem tu:

Czujnik ruchu + dodatkowy włącznik Czujnik ruchu + dodatkowy włącznik

Dzięki.