Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Eminence DELTA 15 LFC na subwoofer

29 Wrz 2004 18:39 12005 36
  • Poziom 10  
    WITAM!
    Mam zamiar zrobić sobie dwa subwoofery estradowe o jak największej efektywności i o ładnym basiku.
    Na głośniki moge przeznaczyć do 400zł na sztuke.
    Przeglądałem różne oferty głośników.
    Zainteresowały mnie głośniki Eminence Delta 15 LFC- dobra cena, moc, efektywność.
    Nieznam się zbyt dobrze na głośnikach i nie wiem czy na tej Delcie da się zbudować coś porządnego.
    Prosze speców o ew propozycje innych głośników w tej cenie, a jeśli są wporządku prosiłbym o dobry projekt skrzyni BR do tego głośnika ponieważ wogóle się nie znam na projektowaniu skrzynek.
    Dane głośnika
    http://editweb.iglou.com/eminence/eminence/pages/products02/speakers/del15lf.htm
  • Poziom 24  
    Nadaje się, chociaż 5,5mm Xmax to nie szczyt techniki dla 15 calowca.
  • Poziom 40  
    Oznaczenie na koncu LF mowi wlasnie ze jest to glosnik do subbasu. A jego Xmax jest typowe dla glosnikow estradowych. Eminence w katalogu podaje zalecane wielkosci obudowy.
  • Poziom 29  
    Zobacz mój post "Eminence Delta15LF tak zagrała... " podałem tam wszystko nt. tego głosnika, wymiary, strojenie, zwrotnice, :) wrazenia z odsłuchu masz gotowe... kożystaj...
  • Poziom 10  
    Jeśli znacie cos lepszego w tej cenie to prosze o pomoc.

Do:diyManiek

Przeglądałem twój temat i dlatego w dużej mierze zainteresował mnie ten głośnik. Tylko w opisie pzreczytałem że zrobiłeś jakąś przegrode w obudowie o co tam chodzi. Jak mozesz to wyslij mi jakis dokładny projekt tej twojej kolumienki. Mój mail: mike15@poczta.fm Ma ona dosyc spore wymiary nie dałoby sie wykombinować troszke miejszej i żeby grała jak najlepiej.

Jak ktos robił jeszcze subbasy na tym głośniku to prosiłbym o propozycje jak najlepszej skrzynki do niego.

POZDRO
  • Poziom 28  
    Witam
    Stanowczo odradzam zastosowanie tego głośnika do kolumny basowej. Jest to głośnik do pieca dla gitary basowej. Duży współczynnik Qts, w obudowie o pojemności 100 litrów, powoduje ze dobroć całkowita Qtc= 0,97!!!!!
    Efektem tego jest silne (5 dB) podbarwianie ok 80 Hz.
    Optymalna obudowa dla tego głośnika to ok 600 litrów!!!!!
    Bardzo mały mms=85 gram świadczy o bardzo leciutkiej i delikatnej membranie, ponad to 65 mm srednicy cewki to max 300 W mocy.
    Pozytywne opinie wypisywane na łamach tej witryny, o kolumnie basowej na tym głośniku, świadczą o małej wiedzy piszących, oraz proporcjonalnej jakości słuchu.
    Za 400 zł można kupić duuużo lepszy głośnik do kolumny basowej.
  • Poziom 29  
    Z tego co widze to ten przetwornik kusi dużo ludzi, a przy okazii robią sie ku temu różne emocje... :arrow: silversound robisz porzadny sprzet, ale nie każdego na to stać... Ja zrobiłem subwoofer estradowy na tym głosniku ponieważ nie było innego w tej cenie, który by mi odpowiadał jeżeli chodzi o impedancje - musiałem miec 4omy Miałem możliwosc porównania tego suba z innymi np. na głosnikach Beymy (podejrzewam CM15S)- mimo tylu złych uwag jakie kieruje sie w strone tego przetwornika wypadł on znacznie lepiej niż ta beyma... sam byłem zaskoczony. Niestety czasem parametry nie decydują - chodzi o subiektywną ocene na słuch.... może i słuch mam do kitu, ale jak i ja to i 100 osób, które było na koncercie.... raczej każdy był zadowolony z jakosci i głębokosci basu.

Do tego - głośnik ten w zadnym wypadku nie nadaje sie pod gitare basową. Jest on typowo niskotonowy. Przenosi do 2,5kHz, a gitara basowa wytwarza charmoniczne do 8-9kHz!!!! Trzeba go koniecznie odciąc zwrotnicą, gdyż na pełnym paśmie szybko wymieka... testowałem....

ogólnie głosnik ten nie jest za rewelacyjny, ale mimo wszystko zaryzykowałem i jestem zadowolony a o to chyba chodzi.... jakbym miał wiecej kasy to zrobił bym suba na 2x12`` lub 2x15``.... wiadomo wtedy niebyłoby co do czego porównywać...
    :arrow: mike
    podesle Ci maila i napisze całe wymiarowanie niestety mniejszej skrzyni nie polecam pod ten głosnik.
  • Poziom 26  
    :silver sound
    widze że nic sie nie nauczyłeś, diyManiek dał ci zonka za mnie.
    Nie bądż gołosłowny i podaj ten lepszy przetwornik oraz jego cenę

:mike1516
    nie da się spełnic kompromisów które podałeś. Cena stoi po jednej stronie a efektywność i wymiennie "niskie zejście" po drugiej (tzn czym niżej tym mniej efektywnie). Ten głosnik jest raczej z tych tanich, nie gra zbyt nisko ale jest dość sprawny i dość tani. Nie ma żadnych podbić, podbicia zależą od obudowy.
  • Poziom 10  
    Przemyślałem sprawe i skoro nie da sie zrobic porządnego subwoofera na tym głośniku chyba przeznacze więcej kasy na głośniki chyba że ktos ma jakes dobre do tych 400zł. Prosze o pomysły

POZDRO
  • Poziom 26  
    no cóż nie każdy głosnik nadaje się do wszystkiego. delta 15LF może się sprawdzić np w isobaric 200l /33Hz albo po prostu w zamkniętej. Do zwykłaego B-R lepiej zdecydowanie dołożyć opare złotych i kupić kappa 15LF, jeżeli wciąż mówimy o wersji oszczędnosciowej.
    A jeżeli nie masz kasy to po prostu kup gamma 15 , myle że byłbyś zadowolony.
  • Poziom 10  
    Ma ktos może namiary gdzie można znależć np cennik głośników eminence-a???
    DO:SILVER SOUND
    Napisałeś w poście że za taką kase można kupić dobre głośniki. Podaj konkretne przykłady chętnie bym rozpatrzył twoją propozycję.
  • Poziom 28  
    Witam wszystkich specjalistów ....konstruktorów kolumn basowych.
    Zanim cokolwiek zaczniecie podpowiadać laikom, a za takiego uznaje sie człowiek proszący o podpowiedź, zrewidujcie swoja faktyczna wiedze na ten temat.
    To, że wiecej jest sprzedawanej kiszki pasztetowej od kawioru, nie jest dowodem, że ta kiszka jest lepsza.
    Według mnie alternatywa dla tego eminence, jest SM 115 BEYMA.
    Wykes przedstawia symulację zachowania sie obu głosników w obudowie o objętości 100 litrów, i basrefresie o częstoliwości rezonansowej = 45 Hz.
    Wykres niebieski przedstawia głośnik sm 115, a zielony eminence.
    Jak widać eminence silnie podbarwia 70 - 90 Hz, natomiast beyma ma ładna równa charakterystykę.
    Jeśli wiliczymy wspólczynnik QTC, a nie powinein być wyższy od 0,7, to okaże sie że sm 115 ma QTC =0,62, a
    a eminence aż 0,987!!!!!
    Ten wspólczynnik określa odpowiedź impulsową głośnika, a jeśli wspólczynnik QTC jest tak duży, można nazwać taką kolumne "buczydłem"
    Głośnik eminence wymaga obudowy o pojemności ok. 600 litrów.
    Zapewne więcej jest sprzedawanych głośników podobnych do tego eminence, od naprawdę przyzwoitych ...ale nie swiadczy to że jest dobry głośnik, swiadczy tylko o dużej ilosci smakoszy "pasztetowej"....

Czemu to takie wielkie??
  • Poziom 24  
    SILVER SOUND, przedstawileś jeden wykres a co z innymi? np. jak wyląda wytrzymałośc mocowa obydwu głośników?
  • Poziom 26  
    :arrow: SILVER SOUND

SM115 jest innym głosnikiem. Po pierwsze kosztuje ponad 400 PLN, za prawie tyle samo mozna kupić kappa15.
    Proszę bardzo zamieszczam wykresy.
    Na przyszłość nie wstawiaj wykresów unormowanych do 0dB. Takie wykresy nie mówia prawdy, a w tych głosnikach chodzi o efektywnosc.
    Nie możesz porównywac dwóch róznych głosników w tych samych obudowach. Polecam żebyś przejrzał dokładniek katalog eminence'a, bo jednak więcej kiszki pasztetowej (szczególnie w serii pro) oferuje Beyma. W tym wypadku róznice pomiędzy kappa 15 i smm115n sa tak niewielkie że powinny zdecydować inne aspektynp wytrzymałość mechaniczna. Eminence ma generalnie lepsze membrany i cewki, ale kappa jako wersja bez pro ma stalowy kosz, a sm115 o ile się nie mylę aluminowy.

Jak wczesniej napiałem każdy głosnik jest tylko elementem w konstrukcji, warto wziąć pod uwagę to co wczesniej napisałem o delta 15lfc.

:arrow: mike1516
    jeżeli nie masz kasy to kup gamma 15 schodzi nisko w dość niewelkiej obudowie.
  • Poziom 28  
    Witam
    Głośnik beyma ma srednicę cewki 77 mm, a jego moc 250 W rms jest podana według kalsycznej normy stosowanej w europie.
    Firma eminence podaje moc rms według normy AES, która jest o 25% większa od normalnej.
    Ztąd przy tym samym głośniku w nowym katalogu eminence z 1000 W, zrobiło sie cudownie 1250!!!
    Omawiany głośnik eminence ma cewkę o srednicy 63 mm.
    Szanujace się firmy , i klienta oczywiście, nie odważają sie podać nawet 400 W rms na tej srednicy. Popatrz sobie na duuużo lepszych od eminence, co oni podają np. PRECISION DEVICES, B&C ( www.papl.co.uk www.bcspeakers.com ).Biorąc pod uwagę ,że eminence ma cewkę na captonie, a beymiak na papierze, ze wzgledu na srednice można spokojnie powiedzieć, że oba maja po 250 W rms
  • Poziom 10  
    Tak sobie pomyślałem że chyba lepiej zrobie jak dołoże troche kasy i zrobie coś naprawde porządnego. Zwróciłem uwage na Kappe 15 LF lub kappe 18 tylko nie wiem za bardzo jak jest z cenami tych głośników.
    DO: eqt
    Napisałeś że kappa 15 kosztuje około 400zł??? Jak by sobie ona poradziła???
    GDZIE MOGE ZNALEŹĆ CENNIK EMINENCE-A ?????????????????????????????????????????????????????????????????
  • Poziom 10  
    Co byłoby lepsze:
    KAPPA 15 czy
    DELTA 15LFC
  • Poziom 26  
    do basrefleksu zdecydownie kappa15 nawet gamma 15 jest lepsza do B-r niż delta15lf. Ale jescze lepiej kappa 15 LF. (kappa15 można uzywac w tanich zestawach dwudrożnych)
    :silver sound
    Moc głosnika nie zależy wprost od srednicy cewki. Również zależy od sposobu wykonania cewki, jakości chłodzenia i wytrzymałości termicznej materiałów. (Eminence robi głosniki 4'' od bodaj 700W do 1250W) Lepiej jest mieć głosnik o tej samej mocy z lżejsza cewką, albo głosnik o większej wytrzymałości przy tej samej cewce. Eminence nikogo nie oszukuje , takie są normy...

Głosnik SM115N ma obecnie 400W (SM115K 500W)
    Precision devices należy do eminence'a (już o tym pisałem), więc ja bym był ostrożniejszy z pisaniem "lepsze firmy"
  • Poziom 10  
    To w takim razie do czego nadaje sie ta DELTA 15LFC????
    Robił ktoś może subwoofery na Kappie15??? Jeśli takto niech się podzieli wrażeniami. Gamma chyba ma małą moc więc napewno bedzie grac głośniej od delty 15lf????????????
  • Poziom 26  
    "delta 15LF może się sprawdzić np w isobaric 200l /33Hz "
    tzn 2 głosniki isobaric (1 para) w obudowie B-R 200l / 33Hz. Jeżeli nie wiesz jak to zrobić to daj znać, ktoś ci wyjaśni. Tyle tylko że: jeżeli nie wiesz na czym polega różnica i nie potrafisz sam zasymulować, to nikt ci nie odpowie co będzie lepsze, bo nie będzie wiedział czego oczekujesz. Ta obudowa o której mówię gra nisko ale ciszej -musi być jakiś kompromis.
  • Poziom 10  
    POczytałem pomyślełem i zdecydowałem że jak już coś robić to konkretnego. Wybrałem Kappa 18. Prosze o komentarz tego wyboru a może ma ktoś jeszcze jakąś propozycje co do głośnika może jeszcze zmienie zdanie to prosze pisać>

• Spec od akustyki
    nie wiem jakimi funduszami dysponujesz, ale jak juz wchodzisz w 18" to moze sigma pro 18?? ma odlewany kosz, wieksze wychylenie. Obudowa 130 litrów i strojenie an 45Hz o ile dobrze pamietam.
  • Poziom 26  
    to ja proponuje magnum18 albo kilomax 18
  • Poziom 10  
    Mam pytanie czy Kilomax 18 nadaje sie do B-R i czy wytrzyma swoją moc w tej obudowie??? I jeszcze może banalne pytanie ale poprostu nie wiem czy jeżeli na głośnik o mocy 500(kappa 18) WAT RMS podam moc 500 WAT i na głośnik o mocy 1250(kilomax 18) dam moz też 500 Wat to będzie tak samo głośno grało z obu tych głośników??? Czy to prawda że kilomax 18 potrzebuje duuuuuuuuuuuzej obudowy jak na basrefleks???
    PROSZE O POMOC
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Apropos Kilomaxa18 i 15 zajrzyj do tematu "porownanie dwoch 18calowek". Wg mnie Kil18 potrzebuje 250 litrow i strojenia pod 30Hz - wszystko podane w tamtym temacie.
  • Poziom 10  
    Czytałem ten temat i tak jest tam namieszane i nie wieadomo kogo słuchać. Jeden mówi tak drugi tak..... A jak jest z tą mocą???
    Są kilomaxy 4 ohmowe?????
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Przedstawilem najlepsze aplikacje pod tamte glosniki - wczesniejsze dywagacje panow Eqt i Silver Sound dotyczyly czego innego - nie kwestii najlepszego zastosowania...
    Jesli nie wierzysz, ze to najoptyalniejsze aplikacje to wrzuc w program wg podanych : obj. i strojenia i popatrz na wykresy.
  • Poziom 10  
    OK wierze. A co jest z tą mocą i wytrzymałością mocową???