Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Celma PRCr 10/6S vs PRCr 10/6AEO;CEO -która lepsza.

12 Nov 2010 15:01 9594 17
  • Level 13  
    Witam!
    W niedalekiej przyszłości będę zmuszony kupić sobie nową wiertarkę do drobnych prac domowych, samochodowych, piwniczno-warsztatowych ;)
    Mój B&D trochę się już wysłużył - stracił regulację obrotów i na osi futerka pojawiły się niepokojące luzy spowodowane zabawami z pseudo udarem...
    Chciałbym aby zakupiona wiertarka miała 2 biegi, płynną regulację obrotów i jak się uda zmienny kierunek obrotów (najmniej ważne).
    Wybór padł na Celmę z kilku powodów: sentyment - pamiętam jeszcze jak Tata miał taką 350W, jakość - nigdy nie miałem powodów do narzekań na polskie wykonanie, serwis - prosta sprawdzona budowa dostępne części w normalnych kosztach, pochodzenie - polska produkcja czyli napędzam rodzimą gospodarkę.
    Chciałem zadać pytanie do Ludzi, którzy zajmują się serwisowaniem bądź amatorską naprawą tych urządzeń, jak duża różnica jest między wiertarką ...6S, a ...6AEO i ...6CEO? Czy te nowsze są tak samo dobrze i solidnie zrobione jak poczciwa 6S, jakiej jakości są obudowy, jak z rzetelnością wykonania?
    Mój pomysł jest następujący:
    - gdyby się okazało, że wszystkie mają jednakową jakość to wybrałbym którąś ...EO, tylko którą (czyżby różniły się tylko futerkiem)?
    - gdyby się okazało, że jakość jest na korzyść 6S to ją wybiorę i zamontuję włącznik 35-35 z płynną regulacją obrotów (z wiadomych względów technicznych tej wiertarki nie mogę zastosować zmiany kierunku obrotów) i ewentualnie szybko-zaciskowe futerko.

Proszę o radę...
    Z góry dziękuję i pozdrawiam.
  • Level 19  
    Jak już wspomniałeś byś się przechylił na 6S i takie jest moje zdanie. Naprawiam takie, często wyłączniki i wirniki w nich siadają, ale naprawdę warto.
  • Level 13  
    Czyli mam zrozumieć, że 6S jest lepsza od tych pozostałych ...EO?
    Niech ktoś mi naświetli bardziej precyzyjnie różnice we wnętrzu tych wiertarek, jak na razie wiem, że różnią się obudową, czym po za tym?

Pozdrawiam.
  • Level 11  
    Witam kolegę .Róznice między tymi wiertarkami to rzeczywiście włącznik i uchwyt
    bezkluczowy. Osobiście bym sugerował zakup PRCR 10AEO , gdyż jest trochę tańsza niż CEO , ma prawo-lewo i reg obrotów ,uchwyt zawsze możesz wymienić na bezkluczowy.Przerabiając PRCR 10S <łącznik> musisz się liczyć z utratą gwarancji.Ingerencja w środek wiertarki A jeśli chodzi o awaryjnośc to 90% uszkodzeń jest z winy użytkownika
    - przeciążanie-
    porównaj dane techniczne na stronie celmy.

Dodano po 13 [minuty]:

Zapomniałem dodać że stojan też jest inny.
  • Level 16  
    Miałem kiedyś wiertarkę Celmy o mocy 500W. Wysiadł w niej wirnik i poszła na części do kolegi. Czyżby fabryka dalej miała problem z produkcją bezawaryjnych wirników?
  • Level 29  
    Sedac wrote:
    Miałem kiedyś wiertarkę Celmy o mocy 500W. Wysiadł w niej wirnik i poszła na części do kolegi. Czyżby fabryka dalej miała problem z produkcją bezawaryjnych wirników?

W dawnych czasach zakup wiertarki Celma 500W graniczył z cudem. Mnie udało się natrafić na dostawę w sklepie i odstaniu w kolejce (to taki rząd ludzi oczekujących na to co zostanie na półce) kupiłem dwie takie wiertarki. Jedną używałem wraz z tzw. przystawkami (też zakupionymi po odstaniu w kolejce i też bo takie przywieźli) np. piła, udar, wyrzynarka, i ta padła po upływie ok. roku używania (właśnie wykruszył się komutator i przekładnia) natomiast ta druga używana tylko do wiercenia jest sprawna do dziś i działa świetnie, a do wiercenia niewielkich otworów tak do 6mm nie zamienię jej na inną tym bardziej na te produkowane w Chinach z nalepką znanych firm.
  • Level 15  
    Cześć, jak kolega wyżej napisał różnica polega na wyłączniku i uchwycie. W PRCR10/6AEO masz również inny stojan. Najbardziej uniwersalna jest PRCR10/6AEO - ma regulację obrotów i przełącznik lewo/prawo. Jak na mój gust uchwyt szybkozaciskowy z wersji CEO można sobie odpuścić bo nie jest 8-mym cudem świata. W tych pieniądzach jakie trzeba zapłacić za PRCR10/6AEO ciężko będzie znaleźć lepszą maszynę do wiercenia bez udaru.
  • Level 16  
    Która z nich jest najlepsza do precyzyjnego wiercenia wiertłami 1.5-3mm?
  • Level 10  
    Najlepsza będzie PRCr 10/6AEO

2 biegi z różną siłą i prędkością obrotową
    mocny silnik
    uchwyt na kluczyk jest o niebo lepszy niż samozacisk - przynajmniej w tym modelu
  • Level 16  
    Zaryzykowałem z celmą i teraz wiem - nigdy więcej celmy:

Link
  • Level 29  
    A może trzeba wymienić na inną - przecież gwarancja chyba obejmuje też bicie. Czyżby kupowanie w ciemno miało takie skutki i nie ma z tego wyjścia.
  • Level 16  
    Po co się męczyć z gwarancją - zwrot przy zakupie na odległość. Być może inne egzemplarze są lepsze ale już mam Metabo BE 561 i tam bicie jest tylko 1/5 czy 1/6 tego co w celmie.
  • Level 29  
    No to Celmy z poprzednich lat wydają się być lepsze. Zużywają się jak wszystko ale problemów z biciem po osi jeszcze nie miałem. Wydawało mi się że jak producent dla podkreślenia jakości swojego towaru produkuje, wzorem Boscha, wiertarki w kolorze niebieskim to i jakoś doprowadził do profesjonalnego poziomu , a tu z załączonego obrazka wynika że jest odwrotnie.

I jeszcze proszę obejrzeć.http://www.youtube.com/watch?v=tKTQmnK8MFE
  • Level 10  
    Witam Kolegów - przy okazji PRCr10/6 pojawiają się wypowiedzi, że nie da się zmienić kierunku obrotów w tej wiertarce ("z wiadomych względów technicznych tej wiertarki nie mogę zastosować zmiany kierunku obrotów") ; może ktoś podać szczegóły tych względów technicznych? Pozdrawiam.
  • Level 29  
    ELJUMOR wrote:
    Witam Kolegów - przy okazji PRCr10/6 pojawiają się wypowiedzi, że nie da się zmienić kierunku obrotów w tej wiertarce ("z wiadomych względów technicznych tej wiertarki nie mogę zastosować zmiany kierunku obrotów") ; może ktoś podać szczegóły tych względów technicznych? Pozdrawiam.

A skąd te wieści ? i po drugie podałeś niepełna nazwę. Jeżeli jest to wiertarka w zielonej obudowie to wyłącznik nie ma przełącznika kierunku obrotów.
  • Level 10  
    Jasne , że nie ma. Ale czy można zastosować? A wieści to cytat z początku tego wątku.
  • Level 29  
    Ja jeszcze przed wielu laty zastosowałem wyłącznik zakupiony od towarzyszy z Rosji na rynku i założyłem do Celma PRCr 10/6S i działa do tej pory co prawda do prac pomocniczych ale jest lewo prawo i oto chodzi. Jak zepsuje się to kupię też Celmę ale tą w niebieskiej obudowie. 10/6AEO.