Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dr. Boogey Efekt gitarowy

SebekOP 12 Lis 2010 16:16 8255 9
  • Dr. Boogey Efekt gitarowy

Witam, chciałbym przedstawić prostą konstrukcje którą ostatnio w wolnej chwili skończyłem.

Jest to popularny ostatnio schemat, więc chciałem się przekonać jak to brzmi.

Budowa efektu nie jest skomplikowana i myślę że każdy może sobie z nim poradzić. Wszystkie materiały są dostępne na stronie: gaussmarkov.net

Wszystkie elementy starałem się dobierać metalizowane. Użyłem też przełącznik 6 pin, bo akurat taki miałem pod ręką. Aby wykonać TRUE-BYPASS zastosowałem LDR-y. Tranzystory zamiennie wykorzystałem 2sk30A. Koszt wszystkiego to około 130zł włącznie z obudową i opisami.

Pozytywnie zaskoczył mnie poziom szumów, który praktycznie jest znikomy. Dużą role w tym odgrywa prowadzenie mas.

Jeśli chodzi o brzmienie, to oczywiście kwestia gustu. Po podłączeniu do zwykłego Laneya TF200II brzmi to nawet nieźle. głęboki przester, sporo regulacji brzmienia, więc można coś z tego ukręcić. Jednak po podpięciu do lampowego wzmacniacza mi osobiście dźwięk nie odpowiada. Za jakiś czas będę się starał trochę zmodyfikować ten układ żeby efekt końcowy był bardziej zadowalający.

Stosunek ceny do brzmienia wypada bardzo pozytywnie. Pozdrawiam.
    Poniżej kilka zdjęć:

Dr. Boogey Efekt gitarowy Dr. Boogey Efekt gitarowy Dr. Boogey Efekt gitarowy

Fajne!
  • #2 12 Lis 2010 17:27
    woda400
    Poziom 11  

Moim zdaniem obudowa wygląda bardzo estetycznie, środek też w miarę przejrzysty. Gratuluje, choć szkoda że dźwięk ci nie pasuje, ale projekt fajny.

• #3 13 Lis 2010 08:48
    tomaszgab
    Poziom 27  

SebekOP , no nie dziw się tymi minimalnymi szumami. Wybrałeś do tego celu 2SK30A i jest to mój faworyt jeżeli chodzi o niskoszumowe tranzystory FET. Ale niestety przerabiałem ten problem i do takich konstrukcji jakim jest Dr.Boogey to niestety lepszymi propozycjami są J201 i łatwiejszy do dostania 2N5457 używany np. przez Fulltona. Napewno szumy są większe ale i przester nabiera dynamiki nie mówiąc już o 2SK117GR stosowany przez Bossa.

• #4 13 Lis 2010 10:08
    painlust
    Specjalista - wzmacniacze gitarowe

Niestety sa efekty które lepiej spisują się z lampą i są efekty które lepiej spisują się z tranzystorem. Ten widać się z lampą spisuje gorzej.

• #5 14 Lis 2010 19:10
    SebekOP
    Poziom 9  

Wiadomo że nie ma się co spodziewać cudów, ale trochę zmodyfikowałem układ barwy tj. zredukowałem nieprzyjemne częstotliwości które były zbyt wyeksponowane i efekt nie jest najgorszy.

Udało mi się nagrać próbki dźwiękowe na czystym kanale, gain na połowę i na maksa..

• #6 14 Lis 2010 19:23
    Optimus Prime
    Poziom 13  

Opisz tę zmianę. W jaki sposób nagrałeś próbki? Bezpośrednio pod kompa?

• #7 14 Lis 2010 23:37
    SebekOP
    Poziom 9  

Użyłem układu barwy podobnego do oryginalnej mesy, z tym że miałem potencjometr 500k log do basu więc dodałem kondensator 33nf zamiast 22nf żeby podbić niskie pasmo. Nagrywałem za pomocą mikrofonu pojemnościowego przez zewnętrzną kartę dźwiękową.

• #8 18 Maj 2014 19:42
    Borsuk31
    Poziom 9  

Wie ktoś od czego są poszczególne potencjometry trim 1 2 3 4? Zrobiłem ten efekt i próbuje ustawić: zauważyłem, że trim 1i2 są od przesteru a 3 i 4 jakby bramka szumów, ciężko mi jednak ustawić optymalnie. Albo za mało przesteru albo dźwięk się urywa. No i jeszcze ma to okropne wzmocnienie, strasznie głośno gra:)

• #9 18 Maj 2014 20:50
    SebekOP
    Poziom 9  

Te potencjometry są do ustawienia punktu pracy tranzystorów. Optymalne ustawienie polega na tym, żeby nie obcinał pasma, nie zatykał się przy dużym sygnale, i odpowiednio przesterowywał sygnał w tym układzie.

• #10 20 Maj 2014 22:38
    thn.technik
    Poziom 12  

Brzmienie jakoś nie zachwyca... Obudowa spoko, może wsadź coś innego do środka hehehe...

z FET'owych efektów które zrobiłem najlepiej chodził "wampler plexi drive"
    trzeba tylko dobrać dokładnie tranzystory J201, albo dać potencjometry na dren...
    Ja mu dodatkowo dołożyłem na przełączniku kondensator do rezystora w pierwszym tranzystorze - taki HiGain MOD ;-)

Dr. Boogey Efekt gitarowy

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME