Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny Unitra Diora naprawa zwrotnic

deedeedawid 12 Lis 2010 19:47 5449 22
  • #1 12 Lis 2010 19:47
    deedeedawid
    Poziom 14  

Witam was,
    mam następujący problem gdyż posiadam kolumny takie jak w zamieszczonych zdjęciach i chciałbym je odratować bo są w stanie masakrycznym (nieznająca się osoba wzięła się za "ulepszanie"), zamieściłem zdjęcia zwrotnic które wymontowałem z tych głośników bo kable i tak były przecięte i głośniki podpięte razem pomijając zwrotnicę, moje pytania brzmią:

czy da się jeszcze naprawić te zwrotnice?
    jakie głośniki można by tam wstawić w rozsądnej cenie?
    i w jaki sposób można by doprowadzić do dobrego stanu te kolumny?
    i czy w ogóle jest sens coś grzebać przy nich czy kupić jakieś inne kolumny?

zastanawiam się nad naprawą tych głośników gdyż myślałem o jakimś zakupie głośników ale może lepiej zrobię gdy je naprawię. ;)

pozdrawiam.

Kolumny Unitra Diora naprawa zwrotnic Kolumny Unitra Diora naprawa zwrotnic Kolumny Unitra Diora naprawa zwrotnic Kolumny Unitra Diora naprawa zwrotnic Kolumny Unitra Diora naprawa zwrotnic Kolumny Unitra Diora naprawa zwrotnic Kolumny Unitra Diora naprawa zwrotnic

0 22
  • Pomocny post
    #2 12 Lis 2010 21:20
    bart1986
    Poziom 17  

Zwrotnice wyglądają na dobre wystarczy podłączyć je.Głośniki bym wymienił na oryginalne chyba 2x gdn 16/12 albo gdn 16/15 maja naprawdę super mięki bassik moim zdaniem jedne z lepszych głośników unitry koszt takich głośników to naprawde grosze.(4 głośniki na allegro są po 32 zł ale do wymiany zawieszenia górnego czyli jakies 60zł za 4 głośniki to naprawdę dobry wybór.

0
  • #3 12 Lis 2010 21:57
    deedeedawid
    Poziom 14  

a spójrz na cewkę po lewej tam jest urwany kabel i skręcony, to tak może zostać?
    w zasadzie to ja mam te oryginalne głośniki niskotonowe, tylko myślałem że lepiej tam wstawić coś innego niż regenrować.

a gdybym zamiast oryginalnych głośników wstawił STX GDM-16/80/8 SC
    nie zagrałoby to lepiej?

0
  • Pomocny post
    #4 13 Lis 2010 12:04
    Dani66
    Poziom 30  

Zwrotnice są zaprojektowane pod dane głośniki przez inżynierów, którzy sie tym zajmują i nie ma sensu ich poprawiać poprzez wymianę głośników na inne, bo to nic nie da i popsuje dźwięk więc jeśli remont to tylko regeneracja i na oryginalnych częściach. Nawiasem - moim zdnaiem warto remontować te kolumny.

0
  • Pomocny post
    #5 13 Lis 2010 15:18
    bart1986
    Poziom 17  

stx gdm to głośniki "średniotonowe" a gdn to"niskotonowe" i zagrają o wiele gorzej.Kolega Dani66 mówi prawdę.Jeżeli posiadasz oryginalne głośniki to bardzo tanio można kupić zestaw naprawczy tylko upewnij się czy to gdn 16/12 czy gdn 16/15 polecam użytkownika Salto-Wroclaw na allegro on sprzedaje zestawy naprawcze sam od niego kupowałem.

0
  • #6 13 Lis 2010 16:02
    deedeedawid
    Poziom 14  

dziękuję koledzy,
    głośniki to gdn 16/15, nie wiem jakie tam były wysokotonowe ale w jednej kolumnie był głośnik "audax TW8B made in france" czy to może być oryginalny głośnik z tej kolumny i też takiego mam szukać? bo akurat mam tylko jeden taki, co mógłbym kupić jako wysokotonowe?
    a powiedzcie mi bo patrzyłem na aukcje tego pana tam był zestaw naprawczy:
    "Membrama i cewka głośnika basowego pasuje do:

GDN 16/12
    GDN 16/15
    GDN 16/15/1
    GDN 16/30
    GDN 16/30/1

W skład kupowanego zestawu wchodzi:

1 membrana z celulozy na zawieszeniu piankowym do głośnika 16 cm
    1 kopułka średnicy 5,2 cm
    1 cewka sklejona z resorem dolnym
    1 klej do łączenia membrany z cewką
    1 ustalacz do wycentrowania cewki"

taki zestaw jest w porządku?

i jeszcze raz zapytam o tą cewkę w zwrotnicy tam jest ucięty i skręcony drut, to tak może zostać?

i jeszcze jedno bo jest jak dla mnie dość duży problem, bo te otwory w tej jednej kolumnie są teraz większe bo zostały "przystosowane" do nowych "lepszych" głośników, jest szansa czymś to odizolować żeby nie było dziur?

0
  • Pomocny post
    #7 13 Lis 2010 21:38
    bart1986
    Poziom 17  

Witam co do tej cewki sam nie wiem zlutował bym je ze sobą poprostu. Co do zestawu naprawczego jeżeli cewka w oryginalnych głośnikach jest ok to kup tylko kopułkę oraz zawieszenie górne.(gdn 16/15)ten wysoko tonowy t napewno zamiennik oryginalny to tonsil wypiłem troche dziś to nie dam rady podać ci dokładnej nazwy ale zawszę możesz wymienić najpierw basowe potem soprany.(były to chyba GDWK 9/40/3)

0
  • #8 13 Lis 2010 23:13
    deedeedawid
    Poziom 14  

a w jaki sposób mam ocenić co w głośniku jest nie tak?
    wstawiłem te oryginalne głośniki i grają całkiem ładnie, wysokotonowy jest jakiś chiński ale też nie najgorzej, membrany w tych głośnikach są całe i nie wiem czy powinienem coś w nich grzebać czy je takie zostawić?
    i jeszcze pytanie jak mogę te dziury zakryć żeby obudowa była szczelna, bo zostały przystosowane pod nowe głośniki i są dziury tak jak widać na zdjęciu.
    czym najlepiej to zakleić?

Kolumny Unitra Diora naprawa zwrotnic Kolumny Unitra Diora naprawa zwrotnic Kolumny Unitra Diora naprawa zwrotnic Kolumny Unitra Diora naprawa zwrotnic

0
  • Pomocny post
    #9 14 Lis 2010 14:20
    bart1986
    Poziom 17  

Uu myślałem że, membrany są uszkodzone a tu widzę ładnie zachowane :) Nic więcej przy nich nie musisz robić.Możesz spróbować wkleić kawałek płyty w to miejsce wyfrezowane pod głośnik i wyciąć nowy otwór.

0
  • #10 14 Lis 2010 14:59
    deedeedawid
    Poziom 14  

czyli taki kawałek płyty spełni swoją rolę? bo myślałem że może spróbować czymś to nadlać, może żywicą? i jeszcze muszę sprawdzić czy mi się maskownica zmieści jeżeli podłożę płytę pod to.

a jeszcze odnośnie wysokotonowego głośnik to kupić jakiś zamiennik czy szukać oryginalnego?? i w ogóle jaki tam powinien być model??

0
  • Pomocny post
    #11 14 Lis 2010 15:03
    Dani66
    Poziom 30  

Jak już założysz głośnik to sprawdź czy nie słychać wylatującego z otworów powietrza. Jeśli słychać to zaklej te otwory czymś w rodzaju pierścienia wyciętego z płyty.

0
  • #12 14 Lis 2010 16:56
    deedeedawid
    Poziom 14  

Póki co zajmuję się jeszcze częścią estetyczną, położyłem kilka warstw lakieru i paczki wyglądają ładniej ;)
    a odnośnie tych wysokotonowych głośników to warto kupić oryginalne tonsile z tego co patrzyłem cena około 35 zł za jeden czy może poszukać jakiegoś zamiennika?

0
  • #13 14 Lis 2010 17:14
    bart1986
    Poziom 17  

Poszukaj oryginalnego ale używanych często idzie je kupić bardzo tanio w maskownicy widzę masz wycięte otwory możesz kupić nowy materiał czarny i obić na nowo żeby nie było tej płyty widać.
    Tam był chyba GDWK 90/40/3 nr aukcji 1310413342

0
  • #14 14 Lis 2010 18:15
    deedeedawid
    Poziom 14  

Jedną maskownicę już obiłem. ;)
    Akurat to co mi wysłałeś to raczej dość drogo i tylko jeden,
    a nowe tonsile odpadają? Czy gdwk 9/80 sie nadadzą z aukcji 1318217594?

0
  • #16 15 Lis 2010 11:30
    deedeedawid
    Poziom 14  

Jeszcze pytanie czy nie wiecie może gdzie mógłbym takie znaczki (znaczek) kupić, bo mam tylko jeden a myślę że bez tego maskownice i kolumny nie będą miały swojego uroku ;)

Kolumny Unitra Diora naprawa zwrotnic Kolumny Unitra Diora naprawa zwrotnic

0
  • #17 17 Lis 2010 21:52
    deedeedawid
    Poziom 14  

Jak myślicie jaki wzmacniacz powinienem kupić który ładnie by zagrał z tymi kolumnami (później możliwe że je zmienię więc może być coś na trochę dłużej ;) ) i jeszcze planuję zakup w najbliższym czasie gramofonu, pomóżcie co byłoby dobrym wyborem przy niewielkim budżecie ;)

0
  • #19 19 Lis 2010 11:21
    deedeedawid
    Poziom 14  

ciągle szukałem odnośnie jaki głośnik wysoko-tonowy pasuje do tych kolumn i jaki był oryginalnie i patrzcie co znalazłem http://www.trioda.com/forum/viewtopic.php?f=20&t=9613
    i jednak ten audax który miałem w tej kolumnie był tam od samego początku ;)
    http://www.audax.com/archives/TW8B%20-%20Catalogue%201982.pdf

GDWK 9/40 (9/80) nie zmieszczą się tam, już miałem zamawiać ale naszło mnie jeszcze sprawdzić wymiary i poszukać coś o tym audaxie ;)

Jak myślicie czy mógłbym zastąpić te głośniki, bo niestety ciężko znaleźć coś takieg :(

0
  • #20 21 Lis 2010 12:43
    deedeedawid
    Poziom 14  

Witam,
    i kupiłem zestaw fisher:
    Gramofon mt-38
    Tuner FM-67
    Wzmacniacz CA-67
    Magnetofon CR-58

Wiem że może do tych kolumn się nie nadaje ten wzmacniacz, ale to wg mnie było bardzo okazjonalnie i kiedyś dokupię inne kolumny.
    Cały zestaw wraz z szafką, prezentuje się bardzo ładnie i pasuje mi nawet do mebli :D
    CENA: 200zł (wydaje mi się że w żadnym zestawie bym nie znalazł tak dobrego stosunku cena/satysfakcja,jakość :D)

Mam jeszcze taki problem jaką wkładkę dokupić do gramofonu, czy może zostawić tą co jest i dokupić tylko igłę z tego co znalazłem na internecie to mam wkładkę SANYO MG-29, czy ta wkładka jest dobra czy warto ją zostawić?

0
  • #21 26 Lis 2010 10:47
    deedeedawid
    Poziom 14  

Witam,
    w końcu znalazłem trochę więcej czasu i oryginalny głośnik wysoko-tonowy,
    więc złożyłem jedną kolumne i...
    co do wyglądu, wygląd super, pomalowałem je parę razy lakierobejcą i na maskownice założyłem czarny materiał, ale odnośnie dźwięku, to raczej nie powala, może i niskie tony są dość przyjemne ale średnie i wysokie jakby ich w ogóle nie było strasznie stłumione, może tak ma być ale spodziewałem się czegoś lepszego ;)

0
  • Pomocny post
    #22 26 Lis 2010 11:15
    brian0074
    Poziom 1  

Na Twoim Miejscu Bym Nie Wymienial Bo Mam Podobne I jestem Z nich zadowolony najlepiej pokombinuj a za dobrą cene je naprawiasz dożuć cykacza 8 ohm bo średnio tonowego chyba masz, ale nie wiem bo nie widać za dużo. Poszukaj w niecie jak podłaczyć są jakieś schematy bo jak regenorawłem moje przetwornice to były moim zdaniem lepiej jest naprawić bo te nowe tanie głośniki niegrają za ciekawie:|

0
  • #23 26 Lis 2010 11:33
    deedeedawid
    Poziom 14  

Ale głośniki są raczej dobre, membrany całe, może ten wysokotonowiec jest nie taki albo już nie gra tak jak kiedyś, ale dźwięk jest zmulony strasznie, bas jest w porządku ale całe pozostałe pasmo jest kiepskie, zrobiłem wszystko dobrze, podpięte jest w porządku, wszystko uszczelniłem nawet gdy ruszam membraną głośnika to się druga rusza, więc raczej jest dobrze i wytłumienie z gąbki też dałem, może problem tkwi w przewodach bo w tej jednej kolumnie ich nie wymieniałem bo wydawało mi się, że jest wszystko dobrze, ale jeszcze złożę drugą kolumnę z innym chińskim wyskotonowcem i przewody dam inne, zobaczymy jak to będzie grało.

A może chodzi po prostu o to że mam znacznie lepsze kolumny do porównania, bo porównuje je do moich kolumn od wieży JVC (tylko średnio-tonowych i wysokotonowych, z przodu, bo zwrotnice były w wieży) i jakość w nich jest o wiele lepsza wysokie tony są wyraźne, średnie też, a niskie są na porównywalnym poziome co te z unitry (oczywiście gdybym miał zwrotnice i podpięty subwoofer to w ogóle mogły by się skryć), może tak ma być ale ktoś na forum krytykował tą całą wieże JVC i myślałem że to kiepskie kolumny ale chyba jednak nie, tylko trzeba by pomyśleć o zwrotnicach do tych kolumn ;)

0