Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

przeróbka układu pilota do WA

Sareph 29 Wrz 2004 19:42 998 2
  • #1 29 Wrz 2004 19:42
    Sareph
    Poziom 20  

proszę się nie smiać, jestem programistą, z elektroniki wiem nie wiele, ale odrobinkę się orientuję, jednak chciałbym się upewnić w paru kwestiach;

Są sobie takie oto schematy:

http://kts.no-ip.info/temp/_elx/pc.gif
    http://kts.no-ip.info/temp/_elx/pilot.gif

chcę je przerobić tak, aby wywalić z nich transmisje radiowa, bo odpowiednich układów i tak raczej nie dostanę i zastosować zwykłe kable, teraz pytanie, z tych schematów mogę waywalić układy RX i TX oraz tranzystory NPN razem z okladem MAX232, i podłączyć układ Amtel'a bezpośredni do RS232;

Jeśli użyję wyświetlacza z podświetleniem to muszę coś zmienić w tym schemacie ?

Orientuje się ktoś jaka może być maxymalna długość przewodów prowadzących z portu do ukladu amtela i z układu do wyświetlacza, zeby nie było większych zakłuceń ... ?

0 2
  • #2 30 Wrz 2004 14:09
    kalafonia78
    Poziom 11  

Witam
    Z pewnością możesz wywalić układy RX, TX, tranzystory oraz rezystory połączone z tymi tranzystorami. Co do układu max232, to jest on potrzebny jeśli chcesz korzystać z portu RS232. Proponuję znaleźć przykład z układem MAX232 połączonym z mikrokontrolerem(jest tego mnóstwo w sieci). Na wyjściu mikrokontrolera posiadasz napięcia dla 0 logicznego 0V i dla 1 logicznej +5V. W standardzie RS232 jedynce logicznej odpowiada napięcie -12V (a dokładniej między -5 a -15V), a dla zera napięcie +12V (+5 do +15V). Z tego powodu musisz posiadać układ konwertera. Bezpośrednie podłączenie może uszkodzić mikrokontroler, a już z pewnością nie uda Ci się zestawić transmisji. Zamiast układu MAX232 można stosować układ tranzystorowy. Jeśli masz mniej doświadczenia, to proponuje zostać przy układzie max232 (około 3zł).

Jeśli chodzi o wyświetlacz, to musisz wymusić przepływ prądu przez diody świecące (wyprowadzenia A(+) i K(-)). Plus zasilania Uz, szeregowo do plusa rezystor i z drugiego końca rezystora do wejścia A(+). Wejście K(-) łączysz do masy. Z dokumentacji odczytujesz wartość prądu płynącego przez diody, spadek napięcia na diodach Ud i wyliczasz wartość rezystora z prawa Ohma:
    R = (Uz - Ud)/I

W przypadku wyświetlaczy LCD proponuje ściągnąć sobie dokumentację do modelu, który posiadasz. Wyświetlacze LCD różnią się zwykle wartością i polaryzacją napięcia Vo, które na twoim schemacie nie jest podłączone.

Opis wyświetlaczy alfanumerycznych LCD ze sterownikiem możesz znaleźć w starszych numerach Elektroniki dla wszystkich (o ile dobrze pamiętam). Wyjaśnia początkującym w tej dziedzinie opis podłączenia i oprogramowania.

Posiadam scany, tych artykułów, więc jeśli nie znajdziesz ich, to mogę Ci je przesłać.

Myślę, że na elektrodzie i w sieci też znajdziesz sporo na ten temat (również po polsku)

Jeśli chodzi o długości przewodów, nie jestem w tej sprawie ekspertem, przy małych częstotliwościach gdzieś do 1-2 metrów (w tym przypadku nie eksperymentowałem ale czym krócej tym lepiej)

Pozdrawiam

0
  • #3 30 Wrz 2004 14:32
    Sareph
    Poziom 20  

kalafonia78 napisał:
    Co do układu max232, to jest on potrzebny jeśli chcesz korzystać z portu RS232. Proponuję znaleźć przykład z układem MAX232 połączonym z mikrokontrolerem(jest tego mnóstwo w sieci). Na wyjściu mikrokontrolera posiadasz napięcia dla 0 logicznego 0V i dla 1 logicznej +5V. W standardzie RS232 jedynce logicznej odpowiada napięcie -12V (a dokładniej między -5 a -15V), a dla zera napięcie +12V (+5 do +15V). Z tego powodu musisz posiadać układ konwertera. Bezpośrednie podłączenie może uszkodzić mikrokontroler, a już z pewnością nie uda Ci się zestawić transmisji.
    Czyli jeśli dobrze rozumiem powinienem zmodyfikowac schemat tak aby wyprowadzenie #2 z RS232 podłączyć do T2IN w MAX232;

kalafonia78 napisał:
    Opis wyświetlaczy alfanumerycznych LCD ze sterownikiem możesz znaleźć w starszych numerach Elektroniki dla wszystkich (o ile dobrze pamiętam). Wyjaśnia początkującym w tej dziedzinie opis podłączenia i oprogramowania.
    Program do tego (dla mikrokontrolera) mam juz napisany, co prawda to asm ktorego nie rozumiem, ale powinien dzialac, w kazdym razie znasz moze dobry kompilator C/C++ dla ukłądów '51 ? najlepiej taki który dał by się wpiąć do IDE Visual Studio (aczkolwiek wątpie, abym miał takie szczęście);

kalafonia78 napisał:
    Posiadam scany, tych artykułów, więc jeśli nie znajdziesz ich, to mogę Ci je przesłać.
    Hmm, byłbym bardzo wdzięczy za nie;

kalafonia78 napisał:
    Myślę, że na elektrodzie i w sieci też znajdziesz sporo na ten temat (również po polsku)
    Mam to szczęście, ze rozumiem prawie doskonale angielski;

kalafonia78 napisał:
    Jeśli chodzi o długości przewodów, nie jestem w tej sprawie ekspertem, przy małych częstotliwościach gdzieś do 1-2 metrów (w tym przypadku nie eksperymentowałem ale czym krócej tym lepiej)
    Jak zawsze któcej == lepiej, ale przy napięciach z okolicy -9V powinno to chyba działąć na całkiem spore odległości, z tym sobie jednak poeksperymentuje, zawsze może ekrac trochę da :)

kalafonia78 napisał:
    Pozdrawiam
    Wzajemnie

0